moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz w Gnieźnie! Parlamentarzysta wspiera przedsiębiorców!

Piątek, 4 października 2019
  • Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz w Gnieźnie! Parlamentarzysta wspiera przedsiębiorców!

W czwartek Jacek Tomczak - prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego odwiedził Gniezno. Na zorganizowanej w CECH-u konferencji prasowej przedstawił swój program wyborczy. Razem z nim pojawili się Andrzej Grzyb oraz Jacek Tomczak, który jest numerem 1 na liście PSL w naszym okręgu wyborczym.

Trzy bardzo ważne punkty naszego programu wyborczego, to po pierwsze dobrowolny ZUS - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz. Jeżeli składka na ZUS będzie wynosiła w przyszłym roku 1 500 zł dla samozatrudnionego, to oznacza to zamknięcie wielu miejsc pracy. Przedsiębiorcy mówią nam wprost: zlikwidujemy swoje zakłady pracy, swoje firmy, bo nie zapłacimy tyle. My proponujemy: nie stać cię, nie jesteś w stanie - nie płacisz ZUS-u, masz wakacje od ZUS-u. To jest realne, tak jest w Niemczech, więc dlaczego my nie możemy zaczerpnąć z naszych zachodnich sąsiadów dobrego wzorca. Takich krajów jest więcej, gdzie nie ma takiej restrykcji obowiązkowości. My mówimy: musisz być rozważny, uzbierać przynajmniej na emeryturę minimalną, ale możesz mieć 15, nawet 20 lat wakacji od ZUS-u. Drugi punkt to jest stabilność prawa. O tym bardzo często mówią przedsiębiorcy. To nie kosztuje. Tu już nie ma wydatków. Tutaj trzeba ludzi zdroworozsądkowych w Sejmie, którzy nie będą chcieli za wszelką cenę przeregulować wszystkiego, zapisać wszystkiego w ustawie. Zaufajmy przedsiębiorcom - to są ludzie uczciwi, to są patrioci gospodarczy. Trzecia kwestia dotyczy nie wysyłania co chwilę kontroli z Urzędu Skarbowego, Inspekcji Pracy, ZUS-u. 99% polskich przedsiębiorców to ludzie uczciwi, przyzwoici. Jak jest 1% czarnych owiec to trzeba je znaleźć, ukarać, napiętnować, a nie dręczyć kontrolami uczciwych ludzi.

Poparcia programowi PSL-u udzielił także Jerzy Bartnik, prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Zwrócono tutaj uwagę na wszelkie regulacje, których jest nadmiar, i których mali przedsiębiorcy nie byliby w stanie unieść, ponieważ te zmiany dotyczą ludzi, którzy są zajęci na co dzień obsługą drugiego człowieka, bo rzemiosło ma tą charakterystykę, że jest służebne - mówi Jerzy Bartnik. Nasze usługi, nasza produkcja jest niezbędna i to zostało w naszej wielkopolskiej tradycji mocno zakorzenione i trwa do dzisiaj. (...) Myślę, że zmiany, które są zaproponowane, szczególnie te ZUS-owskie wychodzą naprzeciw oczekiwaniu rzemieślników, którzy nie chcą nie tylko płacić więcej niż zarobili, ale wypadnięcie dzisiaj z zakresu ubezpieczeń to jest olbrzymia biurokracja w zakresie powrotu. To są elementy, które utrudniają codzienną działalność. Podkreślę, że nasze „ związki” nie są przypadkowe. Rzemiosło szuka swojego reprezentanta politycznego od kilkunastu lat i ciągle wszyscy w czasie kampanii są za nami, ale jak tylko ona minie to zapomina się o naszych problemach. (...) To Polskie Stronnictwo Ludowe przyjęło na siebie to zobowiązanie przedwyborcze i głosi je publicznie, że potrzeba jest uregulowania samorządu gospodarczego.

Władysław Kosiniak-Kamysz przyjechał do Pierwszej Stolicy wspólnie z Andrzejem Grzybem i Jackiem Tomczakiem, który jest numerem 1 na liście wyborczej PSL do Sejmu z naszego okręgu. Jacek Tomczak oprócz tego, że jest posłem, pełni także funkcję Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Rzemiosła. To również Współautor i poseł sprawozdawca zmiany Ustawy o rzemiośle z 2015 r. Wielokrotnie nagradzany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą za działalność na rzecz rzemiosła oraz szkolnictwa zawodowego. Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL Koalicja Polska. Konsekwentny obrońca życia i tradycyjnego modelu rodziny.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski