moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Oszustwo "na gazownika" w Trzemesznie. Policja ostrzega!

Wtorek, 24 września 2019
  • Oszustwo

Policjanci w Trzemesznie zostali poinformowani o oszustwie metodą ,,na gazownika?. Mężczyzna podający się za pracownika gazowni wprowadził 88-latkę w błąd co do wymiany palników od piecyka gazowego i podczas pobytu w jej mieszkaniu ukradł gotówkę.

23 września 2019 roku około 9:00 z policjantami w Trzemesznie skontaktowała się 88-letnia mieszkanka tego miasta, która została oszukana. Do jej mieszkania pół godziny wcześniej zadzwonił domofon, a mężczyzna podał się za pracownika gazowni, który wymienia palniki od piecyków gazowych. Gdy tylko 88-latka wpuściła mężczyznę do mieszkania, ten zaczął prosić o różne rzeczy, w tym o odkręcenie palników. Udało mu się zmylić czujność seniorki i ukraść z mieszkania 1 500 złotych. Po wyjściu mężczyzny kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy.

Policjanci przestrzegają przed domokrążcami, którzy podają się m.in. za gazownika, hydraulika, kominiarza czy pracownika administracji. Przez nieostrożność można stracić oszczędności. Oszuści chętnie wykorzystują osoby starsze i samotne. Nie wolno wpuszczać do domu obcych osób. W rozmowie z nieznajomym pracownikiem jakiejś instytucji należy żądać pokazania legitymacji lub podania personaliów i służbowego numeru w celu potwierdzenia jego tożsamości. Wizytę fachowca można potwierdzić dzwoniąc do danej instytucji, zanim pozwolimy, żeby wszedł do naszego mieszkania. Gdy mamy wątpliwości co do autentyczności dokumentów najlepiej zadzwonić na policję pod numer 112.
źródło: Policja