moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Już 15 września dożynki w Gminie Gniezno

Środa, 4 września 2019
  • Już 15 września dożynki w Gminie Gniezno

15 września 2019r. w Jankowie Dolnym odbędą się tradycyjne dożynki Gminy Gniezno.

Obchody dożynkowe wywodzą się z ludowego święta, podczas którego praktykowany był dziękczynny obrzęd za zebrane plony i zakończenie prac polowych. Tegoroczne dożynki Gminy Gniezno rozpoczną się o godz. 13.00 uroczystą mszą świętą w kościele w Jankowie Dolnym, po mszy korowód dożynkowy uda się w stronę Szkoły Podstawowej w Jankowie Dolnym, gdzie odbędzie się druga część święta plonów, m.in. podziękowania dla rolników, hodowców i sadowników oraz dzielenie chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna. Będą atrakcje dla dzieci, koncert zespołu Papa-D i zabawa taneczna.

Tradycyjnie ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi, którymi w tym roku będą Pani Irena Rączkowiak z Jankowa Dolnego i Pan Patryk Szerfenberg z Pyszczynka.

Irena Rączkowiak wraz z mężem Dariuszem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 55 ha. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę bydła mlecznego oraz produkcję mleka. Niemal cały areał obsiewany jest zbożem i kukurydzą, a zbiory wykorzystywane są do produkcji paszy do hodowli bydła. Pani Irena od lat pracuje także w branży turystycznej i prowadzi ośrodek wypoczynkowy w Jankowie Dolnym. Ma troje dzieci, dwie córki i syna.

Patryk Szerfenberg jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od ponad 10 lat realizuje swoją pasję i zajmuje się hodowlą bydła. Zwierzęta jego są czempionami i vice czempionami na regionalnych i krajowych wystawach zwierząt hodowlanych. W 2017 roku hodowla Pana Patryka Szerfenberga została doceniona w konkursie ogólnopolskim. Został on laureatem konkursu „PRODUCENT BYDŁA MIĘSNEGO”. Wsparciem Patryka jest żona Karolina. Państwo Szerfenberg mają córeczkę Michalinę.

Serdecznie zapraszają: Maria Suplicka Wójt Gminy Gniezno, Mariusz Nawrocki Przewodniczący Rady Gminy oraz Leszek Tubacki Sołtys Jankowa Dolnego i Jankówka.
 
tekst: Urząd Gminy Gniezno