moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Potrzebujesz wciągnika? Nie zapomnij o odpowiednich zawiesiach

Piątek, 30 sierpnia 2019
  • Potrzebujesz wciągnika? Nie zapomnij o odpowiednich zawiesiach

Bezpieczeństwo i efektywność pracy nierzadko zależy od wdrożenia odpowiednich rozwiązań dotyczących zadań nawet bardzo prozaicznych - takich jak np. przeładunek materiałów i produktów z pojazdów na środki transportu wewnętrznego, bądź przemieszczanie ich pomiędzy stanowiskami pracy. Dobre wyposażenie to znaczne ułatwienie - pod warunkiem, że jest kompletne i utrzymane w należytym stanie.

Podstawa to niezawodna i odpowiednio mocna wciągarka
Modernizacja czy wymiana wyposażenia w zakresie transportu wewnętrznego to zagadnienie wymagające pewnej dozy wiedzy technicznej oraz zaangażowania. Oznacza nie tylko bezpośredni wydatek oraz konieczność ponownego przechodzenia ścieżki formalnej w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie, lecz również przerwę w użytkowaniu danego obiektu bądź jego części. Dlatego bardzo ważne jest, by dobrze przeanalizować potrzeby, jakim będzie musiał odpowiadać nowy sprzęt.
Wciągarka linowa może być ściśle dostosowana do potrzeb każdego użytkownika, o czym można przekonać się np. przeglądając ofertę firmy Hak, dostarczającej różnego typu urządzenia dźwignicowe. Wciągniki takie mogą występować w odmianie stacjonarnej lub przejezdnej, poruszającej się po jednej lub dwóch belkach, a także być konstrukcjami o niskiej zabudowie, potrzebnej wszędzie tam, gdzie poradzić sobie trzeba z ograniczeniami przestrzeni. Niezwykle istotny jest udźwig, który powinien być precyzyjne dobrany, by nie ponosić kosztów sprzętu o możliwościach przekraczających istniejące potrzeby, a także nie spotkać się z sytuacjami, w których okażą się za małe. Doświadczenie pokazuje, że im cięższy ładunek, tym bardziej konieczne są rozwiązania dedykowane, szyte na miarę potrzeb.

Dobierz odpowiedni do danego zadania rodzaj zawiesia
Rodzaj i moc urządzenia dźwignicowego to tylko cześć sukcesu. Bezpieczny dla ładunku, wyposażenia zakładu i pracowników transport wymaga jeszcze zamocowania, które spełniać musi szereg kryteriów - odmiennych dla różnych sytuacji. Musi zapewniać stabilność ładunku, odpowiednim jego zamocowaniem oraz ochroną przed uszkodzeniami. Takie wymagania pomagają spełnić zawiesia, stosowane powszechnie w komplecie z wciągarkami, stanowiąc element pośredni pomiędzy hakiem wciągarki i ładunkiem. Do najczęściej wykorzystywanych zawiesi należą zawiesia wykonane ze stalowych lin bądź łańcuchów, charakteryzujące się większą wagą, jednak bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością na trudne warunki pracy - m.in. wysoka temperatura czy bezpośredni kontakt z elementami otoczenia.
Wszędzie tam, gdzie priorytetem jest ochrona ładunku przed uszkodzeniami, stosowane są często nieco inne rozwiązania, dostępne dzięki osiągnięciom w zakresie wytrzymałości materiałów syntetycznych. Zawiesia pasowe, wykonane z tkanych tworzyw sztucznych, zapewniają dużą wytrzymałość przy niskiej wadze. Są niezastąpione przy transporcie ładunków szczególnie podatnych na zarysowanie bądź naruszenie powłoki. Podobnymi zaletami charakteryzują się zawiesia pasowe chustowe o większej powierzchni styku z ładunkiem, co usprawnia transport ładunków podatnych na złamanie czy zagięcie. Zawiesie pasowe może być wykonane także ze... stali, czyli plecionych drutów, co czyni je odpornym na wymagające środowisko pracy, a jednocześnie pozwala zachować inne zalety tego rozwiązania.