moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zapach spalenizny i pożar zboża na pniu

Niedziela, 21 lipca 2019
  • Zapach spalenizny i pożar zboża na pniu

W piątek, 19 lipca, o godzinie 18.00 lokatorka mieszkania przy ul. Poznańskiej w Witkowie zgłosiła zapach spalenizny utrzymujący się od jakiegoś czasu w jej mieszkaniu i na klatce schodowej. Uruchomiony miernik wielogazowy natychmiast wskazywał obecność tlenku węgla w atmosferze. Z wywiadu zebranego od pozostałych lokatorów okazało się, że winnym całego zamieszania był proces niecałkowitego spalania papieru w piecu kaflowym.

Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Powstaje na skutek niepełnego spalania wszystkich paliw, m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju, benzyny, które spowodowane jest niedostateczną ilością tlenu niezbędnego do pełnego spalenia paliw.

Po godzinie 20.00 przeciwpożarowe wieże obserwacyjne zauważyły kłęby dymu w okolicy miejscowości Żelaźnica. Pożar szybko się rozwijał. Do zdarzenia wyjechały alarmowo dwa zastępy gaśnicze z Witkowa, OSP Skorzęcin, PSP Gniezno i OSP Trzemeszno. Pojawiła się informacja o zagrożonym pobliskim lesie.

Na miejscu strażacy z Witkowa wspólnie ze skorzęcińskimi druhami podajemy prądy wody, pierwszym nacierając za pożarem a drugim, od strony lasu, na skrzydło pożaru. Dzięki wsparciu ze strony okolicznych rolników udało się w porę opanować żywioł, który strawił około 1 hektar zboża na pniu.
 
źródło: OSP Witkowo