moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Automatyczne przedłużenie polisy - w jakich sytuacjach się zdarza?

Poniedziałek, 17 czerwca 2019
  • Automatyczne przedłużenie polisy - w jakich sytuacjach się zdarza?

Obowiązkowe OC w większości przypadków nabywane jest na rok. Po tym czasie zazwyczaj dochodzi do automatycznego przedłużenia polisy. Wielu kierowców uznaje to za pewnik i nie martwi się brakiem ciągłości polisy. Większe obawy budzi ewentualne ?zagapienie się? przy procesie kupna nowego pojazdu i brak wypowiedzenia starej umowy, co skutkuje posiadaniem podwójnej ochrony. Jak wygląda przedłużenie automatyczne umowy OC w sytuacji płacenia składki ratalnej i kupna używanego pojazdu? Czy są przypadki, w których umowa nie przedłuży się w sposób automatyczny?

Kupno używanego pojazdu
Warto pamiętać zasadę, że polisa OC jest przypisana do pojazdu, nie zaś kierowcy. Wtedy łatwiej jest zrozumieć pewne procesy zachodzące w związku z polisą. Przykładowo, podczas kupna używanego pojazdu, dochodzi do zakupu także polisy OC przypisanej do tego auta. Nowy właściciel automatycznie ma polisę OC. Oczywiście może ją wypowiedzieć i wybrać innego ubezpieczyciela. Jeśli jednak tego nie zrobi, będzie miał ochronę do końca trwania okresu danej polisy. Po upływie tego okresu, polisa nie przedłuży się automatycznie. Zmiana właściciela samochodu powoduje, że zatrzymany jest proces automatycznego odnowienia polisy na kolejny okres.

Przedłużenie automatyczne OC na raty
Przy kupnie polisy OC towarzystwa dają możliwość zapłaty jednorazowej lub w ratach, np. dwóch, czterech czy nawet 12. Co się stanie, gdy zapomni się zapłacić w terminie kolejnej raty? Nie dochodzi wtedy do automatycznego zerwania umowy OC - TU nie ma prawa wypowiedzieć polisy, nawet jeśli zalega się ze składką. Jest ona ważna do końca okresu jej trwania, ale nie zostanie odnowiona automatycznie na kolejny rok, jeśli wystąpiły zaległości ze składką. W międzyczasie zakład ubezpieczeń może rozpocząć postępowanie windykacyjne, by odzyskać swoje należności. Jednak polisa OC będzie cały czas ważna.
 

Wygaśnięcie OC krótkoterminowego
Automatycznie po upłynięciu okresu ubezpieczenia nie przedłuża się OC krótkoterminowe. To polisa czasowa na okres krótszy niż rok, który jest standardowym okresem, na który kupuje się polisę OC. Takie krótkoterminowe OC kupuje się np. w sytuacjach zarejestrowania pojazdu czasowo, dla aut sprowadzonych z zagranicy, dla pojazdów będących w rękach pośredników sprzedaży aut etc. Polisa krótkoterminowa jest udzielana na 30 dni. Po upływie tego czasu nie odnawia się automatycznie, ale wygasa.

Sytuacje, w których OC automatycznie się przedłuża
Jakie są sytuacje, w których polisa OC automatycznie się przedłuża? Tak naprawdę wszystkie poza wyżej wymienionymi, zatem jeśli:
  • Pojazd w ciągu okresu trwania polisy nie zmienia właściciela
  • Nie doszło do zaległości z zapłatą rat za składkę - o ile płatność była ratalna
  • Polisa nie była krótkoterminowa

To polisa zostanie automatycznie odnowiona, jeśli w ciągu 14 dni od końca poprzedniego okresu ochrony polisy OC nie doszło do wypowiedzenia umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformować o zbliżającym się końcu terminu ochrony, tak by właściciel auta miał możliwość wypowiedzieć umowę w określonym prawnie terminie, jeśli ma takie życzenie.

Wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy
Gdy termin ochrony zbliża się do końca, a właściciel auta chce zawrzeć nową umowę, powinien w ciągu 14 dni ją wypowiedzieć. Co, jeśli jednak tego nie zrobi, a podpisze umowę z nowym ubezpieczycielem? Czy będzie miał podwójną ochronę, za którą będzie zmuszony płacić dwa razy? Do niedawna taka sytuacja miała miejsce, ale nowe przepisy wyeliminowały to ryzyko. Pani Aneta z Gniezna zapomniała wypowiedzieć umowy, a znalazła tańsze ubezpieczenie OC na szybkiej i bezpłatnej porównywarce ubezpieczeń samochodu: https://ubsy.pl/porownywarka-ubezpieczen/. Kiedy zorientowała się, że poprzednia polisa OC została automatycznie odnowiona, obawiała się, że zostanie zmuszona zapłacić za starą polisę, podczas gdy ma już nową. Wedle nowych przepisów prawa można jednak wypowiedzieć automatycznie ubezpieczenie samochodu - potwierdza to analityk z Ubsy.pl. Mimo, iż upłynęło ponad 14 dni od końca okresu trwania poprzedniej polisy AC, pani Anecie udało się wypowiedzieć automatycznie przedłużoną polisę i została tylko z jednym ubezpieczeniem - tym nowym, które sama sobie wybrała.

Pamiętaj o karach za brak OC
Na koniec jeszcze jedna uwaga - jeśli z jakichś przyczyn polisa OC automatycznie się nie odnowi, a właściciel pojazdu zapomni wykupić nową, to czekają go przykre konsekwencje. Tłumaczenia, że „myślałem, że polisa sama się odnowi” nic nie pomogą. Za brak ważnego OC zapłacić trzeba będzie nawet do kilku tysięcy złotych kary.