moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nocne loty Amerykanów zdenerwowały gnieźnian

Wtorek, 21 maja 2019
  • Nocne loty Amerykanów zdenerwowały gnieźnian

Minionej nocy nad Gnieznem i okolicznymi miejscowościami przez ponad godzinę krążyły trzy helikoptery. Mieszkańcy przysłali do nas w tej sprawie kilkadziesiąt wiadomości.

Po prośbach i skargach mieszkańców skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym powidzkiej bazy. Kpt. Martyna Fedro Samojedny poinformowała nas, że były to zwykłe ćwiczenia wojsk amerykańskich. Latające maszyny to śmigłowce Apache, które stacjonują na lotnisku w Powidzu.

Wielu mieszkańców skarżyło się, że śmigłowce zakłócają ciszę nocną i budzą dzieci - w szczególności kiedy przelatywały nisko nad budynkami. Zwróciliśmy się do adwokata z prośbą o komentarz w tej sprawie. W związku z zaistniałym zdarzeniem istnieje możliwość składania pisemnych skarg, aby podobna sytuacja w przyszłości się nie powtórzyła - mówi adwokat Radosław Szczepaniak. Adresatem takich skarg powinna być jednostka wojskowa, z której helikoptery pochodziły. W treści skargi winno znaleźć się żądanie zaprzestania zakłócania ciszy nocnej oraz naruszania dóbr osobistych. Generalnie wystąpienie do Sądu z żądaniem zapłaty po jednorazowym tego typu zdarzeniu wydaje się mało zasadne. Osoba domagająca się zapłaty powinna udowodnić szkodę finansową lub krzywdę w postaci cierpienia fizycznego, bądź mentalnego, powstałych w związku z zaistniałą sytuacją. W przypadku uporczywego oraz powtarzającego się zachowania wykazanie szkody lub krzywdy okazałoby się łatwiejsze, aniżeli w przypadku wystąpienia jednorazowego zdarzenia.
 
tekst: Andrzej Bukowski