moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pedofil z Gniezna przyznał się do zarzutów! Wyszedł na wolność! Prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze

Poniedziałek, 20 maja 2019
  • Pedofil z Gniezna przyznał się do zarzutów! Wyszedł na wolność! Prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze

W czwartek dzięki akcji Krzysztofa Dymkowskiego, pana Piotra z Gniezna oraz Policji udało się zatrzymać pedofila, który umówił się na spotkanie z 14-letnią dziewczynką. Prokuratura postawiła zarzuty 31-letniemu mieszkańcowi naszego miasta i ... wypuściła go na wolność.

31-latek, który umówił się na spotkanie z 14-latką (pod dziewczynkę podszywał pan Piotr - mieszkaniec Gniezna) usłyszał zarzuty. O zatrzymaniu można przeczytać w artykule pt. „W Gnieźnie zatrzymano groźnego pedofila! Uprawiał seks z 14-latką w "każdą dziurkę"”. Prokuratura oskarża go o popełnienie przestępstwa z:

art. 200a par 2 kk
Nawiązywanie kontaktu z osoba małoletnią za pomocą systemu teleinformatycznego w celach pedofilskich
Kto za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej małoletniemu poniżej lat 15 składa propozycję obcowania płciowego, poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej lub udziału w produkowaniu lub utrwalaniu treści pornograficznych, i zmierza do jej realizacji,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

art. 13 par. 2 kk
Odpowiedzialność za usiłowanie udolne i nieudolne
Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.

art. 12 par. 1 kk.
Wielość zachowań, czyn ciągły
Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego.

31-latek przyznał się do stawianych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia w sprawie. Śledczy zebrali i zabezpieczyli materiał dowodowy, który pokrywa się z zeznaniami mężczyzny. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie 31-latek został objęty środkiem zapobiegawczym w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu kontaktowania się z osobami małoletnimi poniżej 15 roku życia. Za popełnione przestępstwo mężczyzna może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności maksymalnie do 2 lat.
 
tekst: Andrzej Bukowski