moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jestem bezpieczny w domu - wycieczka do Straży Pożarnej

Poniedziałek, 4 lutego 2019
  • Jestem bezpieczny w domu - wycieczka do Straży Pożarnej

To był bardzo udany i pouczający dzień! Taki komentarz dały panie: Iwona, Ania, Beata i Ilona po wizycie w Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie i po usłyszeniu od dzieci biorących udział w wycieczce głośnego okrzyku radości.

Zimowy, śnieżny poranek, dzieci z grup IV Bratki i V Niezapominajki z Przedszkola nr 6 "Polne Kwiaty" w Gnieźnie z utęsknieniem czekały momentu, gdy panie powiedzą, że to już czas na wyjście. Punktem docelowym była Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Gnieźnie. Po przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i właściwego zachowania w autobusie i podczas całej wycieczki, udaliśmy się na miejsce. Tam powitała nas bardzo sympatyczna Pani strażak, zaprowadziła do sali, w której przygotowana była makieta domu. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się, ile niebezpieczeństw może czyhać na nas w domu, na co zarówno my, jak i nasi rodzice, czy osoby dorosłe powinniśmy zwrócić uwagę, aby uniknąć pożaru czy ochronić własne zdrowie i życie. Każdy z nas miał możliwość samodzielnego wskazania niebezpieczeństwa. Zobaczyliśmy do jakich skutków (pożar, utrata przytomności, a nawet życia) może doprowadzić pozostawienie różnych rzeczy w nieodpowiednich miejscach np. zwarcie instalacji, zepsuta mikrofalówka, czy niedopilnowanie gotującego się obiadu. Przedszkolaki podczas warsztatów miały możliwość wykonania symulacyjnego telefonu do Straży Pożarnej i wezwania strażaków do pożaru czy wypadku w domu. Kolejna część wizyty to zejście do garażu. Tam strażacy pokazali wszystkie wozy strażackie, dzieci poznały ich wyposażenie począwszy od węży różnego typu, prądnic, siekier, nożyc, łomów i wielu innych rzeczy, o których często nawet nie miały pojęcia. Dzieci zobaczyły, a nawet przymierzały strój strażaka i dowiedziały się, że od momentu przyjęcia zgłoszenia do wyjazdu wozem strażackim strażacy mają tylko minutę! O czym mogły przekonać się podczas wyjazdu zespołu na prawdziwą "akcję". Strażacy w tempie ekspresowym założyli stroje i wyjechali na sygnale pozostawiając przedszkolaków z otwartymi z wrażenia buźkami. Na sam koniec pobytu zostaliśmy zaprowadzeni do najważniejszego miejsca w całej strażnicy - do dyspozytorni, gdzie przyjmowane są zgłoszenia wypadków/pożarów i sytuacji trudnych.

Pełne wrażeń i bogatsi o nowe wiadomości i umiejętności dzieci wraz z opiekunami opuściły budynek Państwowej Straży Pożarnej.