moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Festiwal Watch Docs wraca do Gniezna!

Poniedziałek, 9 kwietnia 2018
  • Festiwal Watch Docs wraca do Gniezna!

16. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs - Prawa człowieka w filmie, otwiera się także na gnieźnieńskich widzów. Po małej przerwie w poprzednim roku, tym razem zaprasza zainteresowanych odbiorców na trzy filmowe spotkania w trzech różnych miejscach. Współorganizatorem imprezy jest gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal Popcentrala.

Rozkład jazdy:
"Mocniejsze od kul"
17 kwietnia (wtorek), godz. 18.00, Klub Muzyczny Młyn, ul. Roosevelta

Bohaterem filmu Maryam Ebrahimi jest irański fotograf Saeed Sadeghi autor ikonicznych zdjęć ochotników z czasów konfliktu z Irakiem. Jego reportaże z frontu były peanami na cześć bohaterów gotowych oddać życie za rewolucyjne ideały. Tymczasem na front trafiali coraz młodsi ochotnicy - tylko po to, by oddać życie zgodnie z lansowanym przez propagandę modelem. Sadeghi wciąż robił im zdjęcia - do momentu, kiedy zrozumiał, że stał się narzędziem propagandy, której jedynym celem było dostarczanie na front armatniego mięsa.

Po projekcji dyskusja w której wezmą udział: Tomasz Sosnowski (dziennikarz Radia Czwórka) i Jarek Mikołajczyk (redaktor naczelny portalu Popcentrala)

"Artykuł 18"
22 kwietnia (niedziela), godz. 18.00, restauracja Żuraw i Czapla, Rynek

Artykuł 18 polskiej Konstytucji mówi o ochronie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Stał się w naszym kraju orężem przeciwników formalizacji związków jednopłciowych. Nie tylko małżeństw osób tej samej płci, ale w ogóle jakiejkolwiek regulacji związków partnerskich nie doczekaliśmy się przez ćwierć wieku polskiej wolności. W swoim filmie Bartosz Staszewski próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego. Oddaje głos aktywistom i ekspertom, ale też portretuje pary gejów i lesbijek, uświadamiając szerokiej publiczności, jak bardzo niewydumane problemy stwarza im taka systemowa dyskryminacja.

Po projekcji dyskusja w której wezmą udział: Paweł J. Bąkowski (Stowarzyszenie Ośla Ławka) i Piotr Moszczeński (Stowarzyszenie Stonewall).

"Kamobodżańska wiosna"
24 kwietnia (wtorek), godz. 19.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego

Dziewięć lat spędzonych w Kambodży przez Chrisa Kelly’ego, brytyjskiego dokumentalistę i fotografa, zaowocowało filmem, który przynosi nie tylko niezwykły obraz przemian kambodżańskiego krajobrazu, także społeczno-politycznego, ale jest też najciekawszym chyba w nowszym artystycznym dokumencie "nieaktywistycznym", outsiderskim portretem aktywistów. Troje głównych bohaterów to wielebny Luon Sovath, buddyjski mnich, który staje się wideoaktywistą i obrońcą praw człowieka, mimo problemów z religijnym establishmentem ceniącym sojusz tronu i ołtarza, Srey Pov, matka trojga walcząca z przymusowymi ewikcjami i jej przyjaciółka Tep Vanny, która powoli wysuwa się na czoło społecznego ruchu protestu przeciw wysiedleniom.
 
tekst: Klub Krytyki Politycznej