moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dlaczego Rafał P. nadal przebywa w areszcie?

Piątek, 12 lutego 2016
  • Dlaczego Rafał P. nadal przebywa w areszcie?

W czerwcu ubiegłego roku Rafał P. - działacz Platformy Obywatelskiej, katecheta jednego z poznańskich gimnazjów, kandydat na posła w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, były rzecznik prasowy senatora Piotra Gruszczyńskiego, były pracownik biura posła Pawła Arndta - został zatrzymany przez poznańską Prokuraturę Rejonową. Postawiono mu zarzut molestowania niespełna 15-letniego chłopca. Mężczyzna przyznał się do postawionych mu zarzutów. Został aresztowany na okres 3 miesięcy, po czym areszt przedłużono. Dlaczego? Zapytaliśmy o to poznańską Prokuraturę.

W czerwcu 2015 roku zatrzymano Rafała P. Postawiono mu zarzut molestowania niespełna 15-letniego chłopca. Mężczyzna przyznał się do postawionych mu zarzutów. Wobec podejrzanego zastosowano 3-miesięczny areszt, który następnie przedłużono. W związku z powyższym zwracam się z następującymi zapytaniami:
  1. Czy przeciwko podejrzanemu Rafałowi P. są prowadzone jeszcze inne śledztwa?
  2. Dlaczego przedłużono podejrzanemu tymczasowy areszt, skoro przyznał się do winy i brak jest podejrzeń o mataczenie, a wysokość grożącej kary nie przekracza 3 lat?
  3. Czy Prokuratura podejrzewa Rafała P. o mataczenie w śledztwie?
  4. Czy można porozmawiać z podejrzanym, jeżeli Rafał P. wyrazi na to zgodę?

Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
  1. Przeciwko Rafałowi P. prowadzone jest jedno postępowanie.
  2. Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania został przedłużony do dnia  4.03.2016r. z uwagi na obawę bezprawnego utrudniania postępowania, wysokość kary nie była przesłanką do stosowania aresztu, a  fakt przyznania się do popełnienia zarzucanego czynu nie jest równoznaczny z brakiem obawy matactwa.
  3. Z uwagi na obawę matactwa wystąpiono z wnioskiem o przedłużenie śledztwa.
  4. Nie jest możliwe przeprowadzenie rozmowy z osobą tymczasową aresztowaną bez zgody prokuratora nadzorującego postępowanie, a taka zgoda jest udzielana tylko członkom najbliższej rodziny.

Tak więc Rafał P. pozostanie w areszcie minimum do 4 marca. O jego dalszych losach zadecyduje Sąd. Zgodznie z kodeksem postępowania karnego śledztwo powinno być ukończone w ciągu 3 miesięcy. W uzasadnionych wypadkach okres ten może być przedłużony przez prokuratora nadzorującego do roku. Obawa matactwa może być wprawdzie powodem dalszego stosowania tymczasowego aresztowania, ale trudno zrozumieć, dlaczego stanowi ona podstawę przedłużenia śledztwa. Naszym zdaniem skoro Rafał P. przyznał się do zarzucanego mu czynu i odpada obawa ucieczki z uwagi na wysokość grożącej kary, to zgodnie z kodeksem postępowania karnego jedynym powodem dalszego stosowania tymczasowego aresztowania może być prognoza Prokuratury dotycząca wykrycia innych podobnych przestępstw popełnionych przez podejrzanego.
tekst: Andrzej Bukowski