moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

VI Międzynarodowe Spotkania z Folklorem za nami

Poniedziałek, 25 sierpnia 2014
  • VI Międzynarodowe Spotkania z Folklorem za nami

W piątek mieszkańcy Pierwszej Stolicy już po raz szósty mogli podziwiać tancerzy z całej Europy podczas Międzynarodowych Spotkań z Folklorem. Tym razem w Gnieźnie wystąpili tancerze z Polski, Czech, Holandi, Hiszpani, Francji, Włoch oraz Turcji.

VI Międzynarodowe Spotkania z Folklorem tym razem odbyły się na placu przed pomnikiem Bolesława Chrobrego. Jako pierwsi na scenie pojawili się „Mali Poligrodzianie”. Zespół powstał 1985 roku przy Zespole Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”. W programie zespołu poza tańcami narodowymi jak oberek czy krakowiak znajdują się także tańce ludowe: wielkopolski, śląski, żywiecki i łowicki. Młodzi tancerze zachwycili publiczność.
Po reprezentantach z Polski pojawił się Zespół Tańca Ludowego „Lintava” z Czech. Podczas tego występu można było podziwiać tańce i muzykę regionalną, ale także niezwykle kunsztowne stroje ludowe należące niegdyś do rozmaitych grup społecznych. Tancerzom towarzyszył zespół muzyczny grający na tradycyjnych regionalnych instrumentach: wiolonczeli, kontrabasie, klarnecie i ważących 80 kg cymbałkach.
Kolejny na scenie zatańczyła Grupa Taeczna „Ralda” z Holandi. Grupa ta już od ponad 40 lat reprezentuje na światowych scenach niderlandzki folklor - śpiew, muzykę i taniec, a wszystko to okraszone pięknymi ludowymi strojami.
Czwarty zespół to Grupa Folklorystyczna „Lembranzas Galegas” z Hiszpani. Zespół udziela się na wszystkich płaszczyznach artystycznych związanych ze sztuką ludową, począwszy od tańca i śpiewu, a skończywszy na szeroko pojętym show estradowym.
Kolejny zespół z Francji – „Les Youeux Vendeens” charakteryzuje się niepowtarzalną choreografią oraz duża dbałością i wkładem w szkolenie młodych talentów i wprowadzaniem ich w tajniki muzyki ludowej oraz tańca.
Grupa „Le Tre Torri” z Włoch zaprezentowała gnieźnianom nie tylko taniec i muzykę, ale także flagi w rozmaitych kolorach z wyszywanymi herbami, które nawiązują do regionu zkąd pochodzi grupa taneczna – Księstwa Treatto.
Jako ostatni na scenie pojawił się Zespół Tańca Ludowego „Anatolian” z Turcji. Credo zespołu to „Najważniejsze między ludźmi jest pokój i przyjaźń”. Taka też panowała atmosfera podczas całego festiwalu.
tekst: J.P.
foto: MOK, J.P.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Sobota, 25 czerwca 2022
Dzieci ze Szkoły Milenium poznawały różne zawody W świetlicy szkolnej numer 1, z inicjatywy nauczycielki Katarzyny Żeleźniak, odbył się cykl spotkań... Sobota, 25 czerwca 2022
Wypadek między Mieleszynem a Karniszewem! Jedna osoba w szpitalu W środę o godz. 9.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Mieleszynie. Do akcji wysłano... Sobota, 25 czerwca 2022
Miała być plama oleju, a znaleziono auto po dachowaniu Minionej nocy, ok. godz. 2.05 służby ratunkowe otrzymały informację o plamie oleju na ul. Dworcowej... Sobota, 25 czerwca 2022