moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Środa, 28 maja 2014
  • 31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Jest obchodzony na całym świecie od ponad 20-stu lat, corocznie 31 maja. Światowy Dzień bez Tytoniu jest istotnym elementem planu Europy wolnej od dymu tytoniowego, przyjętego na Konferencji WHO w roku 1988 w Madrycie. Corocznie WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Każdego roku organizatorzy koncentrują się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu. Święto jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego.
Każdego roku obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu skupiają się na innym aspekcie:
  • 2007r. „Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego”
  • 2008r. „Młodość bez papierosa”
  • 2009r. „Tytoniowe ostrzeżenie zdrowotne”
  • 2010r. „Płeć a tytoń”
  • 2011r. „Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu Użycia Tytoniu”
  • 2012r. „Działania marketingowe przemysłu tytoniowego”
  • 2013r. „Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”
  • 2014r. „Podnoszenie podatków od tytoniu”
Każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie. Wiąże się to ze stylem życia, jaki prowadzimy, czyli ze sposobem, w jaki żyjemy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że poprzez postępowanie oraz wybory podejmowane każdego dnia, jesteśmy w stanie kształtować stan swojego zdrowia.
Co roku, Światowa Organizacja Zdrowia stara się zwrócić uwagę  na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Tegoroczny tematto „Podnoszenie podatków od tytoniu”. Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego ponad 600 000 to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia. W Światowym Dniu Bez Tytoniu 2014 WHO i partnerzy wzywają kraje do podniesienia podatków na tytoń. Zmniejszanie konsumpcji tytoniu ratuje życia ludzkie.
Badania pokazują, że podnoszenie podatku na wyroby tytoniowe jest szczególnie skuteczne w ograniczaniu używania tytoniu wśród grup o niskich dochodach oraz w zapobieganiu rozpoczynaniu palenia wśród młodych ludzi. Wzrost podatku, który zwiększy ceny wyrobów tytoniowych o 10% powoduje zmniejszenie konsumpcji tytoniu o około 4% w krajach o wysokich dochodach, a nawet o 8% w większości krajów o niskich i średnich dochodach. Ponadto, zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe jest uważane za taką  formę kontroli rynku tytoniowego, która jest najbardziej opłacalna.
PSSE Gniezno

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Światowy Dzień bez Tytoniu Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest każdego roku 31 maja - w tym dniu Światowa Organizacja Zdrowia... Wtorek, 28 maja 2013