moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gniezno bez elektrośmieci

Poniedziałek, 14 kwietnia 2014
  • Gniezno bez elektrośmieci

W ciągu jednego roku w Polsce wyrzuca się co najmniej 165 000 ton zużytego sprzętu AGD, to tyle ile w sumie waży 138 par Drzwi Gnieźnieńskich. Co się dzieje z tymi niepotrzebnymi urządzeniami? W miastach uczestniczących w programie "Moje miasto bez elektrośmieci", takich jak np. Gniezno, zostają poddane procesowi recyclingu, dzięki usłudze odbioru elektrośmieci bezpośrednio z domu i dedykowanym punktom zbiórek.

Przepisy prawne Unii Europejskiej regulują, że Polska w tym roku musi zebrać 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W praktyce oznacza to, że Gniezno musi zebrać 281 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Jak miasto radzi sobie z tym wyzwaniem? Odpowiedzią jest kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Program ten jednocześnie rozwiązuje problem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz ułatwia mieszkańcom Gniezna prawidłowe pozbycie się takich odpadów.

Bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci bezpośrednio z mieszkań

Oddanie wielogabarytowych elektrośmieci, takich jak pralki czy lodówki, nie sprawia żadnych problemów mieszkańcom Gniezna. Urządzenia odbierane są bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrośmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów oraz gazu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Co istotne, Gniezno nie ponosi kosztów związanych z prowadzeniem programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Te bierze na siebie ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Dedykowane punkty zbiórki

Do dyspozycji mieszkańców Gniezna oddano również dwa publiczne punkty zbierania. Przyniesiony przez mieszkańców zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przyjmowany jest w każdej ilości, bezpłatnie.
Adres punktu zbierania Godziny otwarcia:
  • Os. Kazimierza Wielkiego (skwer przy sklepie Biedronka), czynny w drugą sobotę miesiąca w godz. 9.00 - 11.40
  • Ul. Paczkowkiego (skwer przy Przedszkolu nr 13), czynny w drugą sobotę miesiąca w godz. 12.00 - 14.30.
 W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania, przydzielane są kupony, które można przekazać na rzecz wybranych szkół. Kupony po przeliczeniu na punkty, placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały dydaktyczne i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też elementy wyposażenia sal - według potrzeb szkół. Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła.
To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Dlaczego to takie ważne?

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Uczcij Dzień Bez Śmiecenia oddając zużyte urządzenia! W najbliższy weekend, w kilkunastu europejskich krajach obchodzony będzie międzynarodowy Dzień Bez Śmiecenia.... Piątek, 9 maja 2014
Pierwsza w tym roku zbiórka elektrośmieci w Gnieźnie W najbliższą sobotę, 11 stycznia, mieszkańcy Gniezna będą mieli pierwszą w tym roku okazję do oddania... Czwartek, 9 stycznia 2014
Oddaj elektrośmieci i spraw prezent lokalnej szkole podstawowej! Przy okazji świątecznych porządków w szafach, szufladach czy piwnicach często odkrywamy dawno zapomniane... Piątek, 13 grudnia 2013
Gniezno w programie "Moje miasto bez elektrośmieci" Gniezno zostało objęte ogólnopolskim programem edukacyjnym "Moje miasto bez elektrośmieci". Dla miasta... Środa, 6 listopada 2013