moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dlaczego są opóźnienia w gnieźnieńskim sądzie i kto za to zapłaci?

Czwartek, 20 marca 2014
  • Dlaczego są opóźnienia w gnieźnieńskim sądzie i kto za to zapłaci?

Od pewnego czasu napływają do nas informacje, w których mieszkańcy Gniezna skarżą się na przewlekłość spraw w Sądzie Rejonowym. Czy faktycznie gnieźnieński sąd ma problemy? Jeżeli tak, to co jest ich powodem? Zapytaliśmy o to Jarosława Ochockiego - prezesa Sądu Rejonowego w Gnieźnie.

Czy są duże opóźnienia w rozpatrywaniu spraw w gnieźnieńskim sądzie?

Jeden z sędziów jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W ogóle brakuje nam w tej chwili dwóch etatów w Wydziale Karnym, które są nieobsadzone. Jeden jest wolny prawie od roku, drugi od półtora roku. Prezes Sądu Okręgowego podjął decyzję co do wdrożenia procedury nominacyjnej sędziów. Myślę, że w kwietniu już powinien uzyskać nominację u Prezydenta Rzeczypospolitej jeden z kandydatów. Druga procedura odnośnie drugiego stanowiska została już wszczęta przez Zgromadzenie Sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Z tego co mi wiadomo dokumenty będą przesyłane do Krajowej Rady Sądownictwa celem zaopiniowania i wystąpienia do prezydenta o kolejną nominację i tu byśmy mieli obsadzone dwa etaty w Wydziale Karnym. Co do Wydziału Cywilnego rzeczywiście jeden sędzia jest na bardzo długotrwałym zwolnieniu lekarskim, w związku z tym zarządzenia władz sądu były takie, żeby jego decernat podzielić pomiędzy pozostałych sędziów i było to ponad 1 000 spraw. Pozostała czwórka sędziów podzieliła te sprawy między siebie i w związku z tym automatycznie terminy uległy wydłużeniu.

Czy opóźnienia wiążą się z dodatkowymi kosztami dla sądu w związku z przewlekłością spraw?

Na pewno tak. Terminy są wyznaczane co 2 - 3 miesiące, a nieraz i dłużej. Niewątpliwie te koszty Sąd Rejonowy w Gnieźnie w zeszłym roku już poniósł i nadal je ponosimy. To niestety jest niezależne od Sądu Rejonowego w Gnieźnie, bo zmiana ustawy o ustroju sądów powszechnych spowodowała to, że procedury nominacyjne trwają do roku czasu. Czyli przykładowo, jeżeli sędzia zrzeka się stanowiska lub odchodzi w stan spoczynku, to żeby na to miejsce wrócił sędzia to trwa to do roku czasu. Podjęto już procedury, żeby to przyspieszyć i wszelkiego rodzaju orzeczenia czy Zgromadzenia Sędziów danego Sądu Okręgowego, czy też Krajowej Rady Sądownictwa są doręczane w formie elektronicznej. Jeżeli np. kandyduje 50 osób na jedno stanowisko sędziowskie, to trzeba każdemu doręczyć uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa i to wiąże się z czasem. Od momentu ostatniego doręczenia liczymy czas uprawomocnienia decyzji, bo kandydat, którego Krajowa Rada Sądownictwa nie wskaże może zaskarżyć taką decyzję lub wnieść o ponowne rozpatrzenie.

Dziękuję za rozmowę.

Sąd Rejonowy w Gnieźnie poniekąd zmuszony jest do wypłacania odszkodowań za przewlekłość spraw. Wiąże się to z niemałymi kosztami, ponieważ odszkodowania wynoszą zazwyczaj nie mniej niż 2 000 zł.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(3)

  • Opóźnienia są nie tylko w cywilnym. W karnym nikt nie jest chory a są opóźnienia i już jest kasa do zapłaty za przewlekłość. Ludzie obudźcie się! Czas dostać kasę ze bezczynność sądu. Jak zapłaci weźmie się do roboty.

  • ja juz czekam prawie rok kiedy wnioslem sprawe nawet nie mam terminu paranoja

  • 23.03.2014 18:40  Odpowiedz na komentarz

    ale w sądzie cywilnym też są opóźnienia!!!! Ja czekam ponad pół roku żeby otrzymać w ogóle termin rozprawy, a już trzy razy wpłacałem koszty rozprawy bo co 2 miesiące przysyłają mi zapytanie ile na "dzień dzisiejszy" wynosi roszczenie!!! cholera przecież jak tak zwlekają to wciąż rośnie!!! to zrozumiałe!!!! ja wciąż dopłacam a oni nadal nie rozpoczęli sprawy!!! to skandal!!!

PODOBNE TEMATY
Umowa o dożywocie Umowa o dożywocie jest rodzajem umowy cywilnej. Na jej podstawie właściciel nieruchomości przenosi własność... Niedziela, 12 września 2021
Były Wójt Gminy Niechanowo skazany! Były Wójt Gminy Niechanowo, w której mieszkańcy za pośrednictwem Referendum odwołali Radę składającą... Czwartek, 11 lutego 2021
OSP Żydowo dostało nowy samochód ratowniczo-gaśniczy W piątek przed remizą jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Żydowie (gmina Czerniejewo) odbyło się... Poniedziałek, 28 października 2019
Przejechała po nodze 8-latki i uciekła z miejsca zdarzenia Jak informuje portal Trzemeszno24.info, w ubiegły czwartek ok. godz. 7.30 na ul. Kopernika w Trzemesznie... Poniedziałek, 28 października 2019