moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

O "Damach i Huzarach" z dyrektorem gnieźnieńskiego teatru

Sobota, 16 marca 2013
  • O

Z Tomaszem Szymańskim, dyrektorem Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie, który przystąpił do reżyserii "Dam i Huzarów" A. Fredry, rozmawia Daniela Zybalanka - Jaśko. Spektakl powstaje w ramach obchodów 220-tej rocznicy urodzin Aleksandra Fredry (ur. 1793), patrona gnieźnieńskiej sceny od 1955 roku. Premiera przewidziana jest na 23 marca, godz. 18.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Aleksander Fredro, hrabia herbu Bończa ur. w roku  1793 w Surochowie zm. w 1876 we Lwowie. Polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Tworzył w epoce romantyzmu. Z utworów Aleksandra Fredry trzeba wymienić tak znakomite sztuki jak: „Pan Gelthab”, „Śluby panieńskie”, „Pan Jowialski”, „Zemsta”, „Brytan-Bryś”, „Ciotunia”, „Ożenić się nie mogę”, „Damy i Huzary” i inne. Warto także wspomnieć o filmowych adaptacjach utworów A. Fredry: „Zemsta” zrealizowana trzykrotnie: w 1956, 1972 i 2002 roku, w Teatrze Telewizji w 1973, „Damy I Huzary” powstały w reżyserii Olgi Lipińskiej, a także w 2006 roku w reżyserii Macieja Wojtyszki, a w 2010 „Śluby panieńskie” zrealizował Filip Bajon. Z ważniejszych realizacji „Dam i Huzarów” warto wymienić reżyserie Adama Hanuszkiewicza w 1968 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie, jak również realizację Agnieszki Glińskiej w Teatrze Powszechnym w Łodzi, a także reżyserię Kazimierza Kutza w 2001  roku w Teatrze Starym w Krakowie. Na scenie gnieźnieńskiej wystawiano czterokrotnie „Damy i Huzary”: w 1947 roku w reżyserii Nuny Młodziejowskiej-Szczurkiewiczowej, w 1959 Marii Deskur , w 1975 spektakl ten zrealizował Wojciech Boratyński, a w 1984 Jerzy Glapa. Obecne „Damy i Huzary” w reżyserii dyrektora sceny gnieźnieńskiej będą piątą realizacją w tutejszym teatrze, która będzie się łączyła z cyklem obchodów związanych z 220-stą rocznicą urodzin Aleksandra Fredry.

Ten rok jest szczególny dla naszego teatru bowiem scena gnieźnieńska przygotowuje się na uroczystości związane z 220 rocznicą urodzin Aleksandra Fredry. Jak teatr zamierza je obchodzić?

Najważniejszą rzeczą jest premiera „Dam i Huzarów”, a potem 20 czerwca przez miasto przejdzie Korowód Fredrowski, a także spotkamy się z Sekcją Krytyki Teatralnej ZASP. Oczywiście zagramy nasze przedstawienie i odbędzie się uroczysta Sesja Zarządu Głównego ZASP. W tej Sesji uczestniczyć będą wybitni aktorzy scen polskich z Olgierdem Łukaszewiczem na czele. Jesienią odbędzie się  w teatrze Sesja Naukowa poświęcona Aleksandrowi Fredrze oraz spektakl „Pan Jowialski” w wykonaniu aktorów Teatru Polonia Krystyny Jandy.

Przystąpił Pan do reżyserii „Dam i Huzarów” A. Fredry,komedii XIX-wiecznej o miłosnych perypetiach wojaków stacjonujących w dworku na prowincji. To nie pierwsza Pana realizacja sztuk fredrowskich w teatrze gnieźnieńskim, bowiem wyreżyserował Pan świetne „Gwałtu co się dzieje” a także „Zemstę”, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem u publiczności gnieźnieńskiej. W jakim kierunku prowadzi Pan obecne „Damy i Huzary”?

Staram się iść w kierunku wyznaczonym przez autora, to znaczy chcę pokazać jak łatwo zgłupieć ale przez zdrowy rozsądek zdawałoby się „prostych ludzi” można wrócić do rozumu.

Na jakim etapie są obecnie próby?

Najwyższy już czas abyśmy poszukali w sobie sił dla dobrej zabawy, by nasza zabawa stała się prawdziwą zabawą publiczności.

Kilka wierszy fredrowskich pojawi się w spektaklu z muzyką Mariusza Matuszewskiego…

Tak, będą to pieśni komentujące wydarzenia sceniczne.

Wiemy już, że scenografia jest Barbary Zachmoc, muzyka Mariusza Matuszewskiego, a czyja będzie choreografia?

Od strony ruchowej wspomaga nas Juliusz Stańda.

Kto wystąpi w tej nieśmiertelnej komedii o walce płci, która jeszcze raz przetoczy się przez scenę gnieźnieńską i kto zagra z aktorów tutejszego teatru w „Damach i Huzarach”, a są tam piękne role?

Zagra cały zespół. Zapraszam.

Co zobaczymy jeszcze do końca sezonu?

Krystyna Jakóbczyk zrealizuje baśń Andersena „Dzikie łabędzie”. Premiera przewidziana na dzień 1 czerwca 2013.

Dziękuję za rozmowę

P.S. W kwietniu na scenie impresaryjnej pojawi się Krzysztof Daukszewicz z recitalem "Polska jest najśmieszniejsza", a także "Andropauza II, czyli męska rzecz być z kobietą" Jana Jakuba Należytego w reżyserii Macieja Damięckiego.

tekst: Daniela Zybalanka-Jaśko
foto: Mirosław Skrzypkowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zaginęła kotka zaginęła kotka. Wabi się Lusia. Kotka zaginęła w okolicy ul. Grzybowo w Gnieźnie. Jeżeli ktoś ją widział,... Czwartek, 6 stycznia 2022
Są już pierwsze domki dla kotów! Zima im niestraszna! W ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie... Niedziela, 26 grudnia 2021
Premierowy seans filmów z II Wojny Światowej za nami! Gnieźnianie długo czekali na to wydarzenie W sobotę, w gnieźnieńskiej Parowozowni odbył się niezwykły, premierowy seans filmów z II Wojny Światowej.... Wtorek, 26 października 2021
Kundelki miały swoje małe święto W niedzielę, na dziedzińcu Starego Ratusza w Gnieźnie odbył się Dzień Kundelka. Organizatorem wydarzenia... Poniedziałek, 25 października 2021