moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Wierzę w nasze społeczeństwo"

Piątek, 16 listopada 2012

O Dniu Niepodległości i wszystkim, co wydarzyło się wokół tego święta rozmawiamy z Dariuszem Pilakiem, Starostą Gnieźnieńskim.

Panie Starosto, jesteśmy po obchodach Dnia Niepodległości. Jak oceniłby Pan ten dzień? W Gnieźnie staraliśmy się świętować na wesoło, było tak w wielu miastach, jednak nie wszędzie to się udało.

W tym roku postawiliśmy na radosne przeżywanie święta. Wpisuje się to doskonale w ideę prezentowaną przez Prezydenta Polski - aby przeżywać ten dzień w formie wspólnej zabawy, radości, a nie w „zaduszkowej” atmosferze. Dlatego wsparliśmy starania naszego Centrum Kultury, aby w tym roku wystąpił u nas Joszko Broda z dziećmi. Koncert dedykowany był dla najmłodszych i ich rodzin. Okazało się, że taka formuła bardzo przypadła do gustu naszym mieszkańcom. Uczenie się historii poprzez zabawę i śpiew może być bardziej efektywne niż kilka nudnych wykładów w szkole na ten temat.

W Gnieźnie odbyły się jeszcze oficjalne obchody na placu katedralnym. Był to ten bardzo uroczysty element przypominania o historii. Marszu żadnego nie było.

Tak. Oficjalne uroczystości również są potrzebne. W ten sposób oddajemy hołd i honory tym, którzy walczyli o niepodległość. Nie jestem zwolennikiem organizowania w Gnieźnie marszów niepodległościowych, nie wydaje mi się, aby taka formuła mogła się przyjąć. Jednak idea prezydenta Komorowskiego, aby zorganizować jeden marsz jednoczący Polaków bardzo mi się podoba i uważam, że to jest dobry krok w stronę budowania społeczeństwa obywatelskiego w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Otóż to. Oprócz marszu prezydenta doszło do kilku innych manifestacji. Jak wiemy, nie udało się również uniknąć starć z policją.

Niestety to również staje się tradycją. Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, jednak wolność i demokracja, o którą walczyliśmy nie oznacza, że w ramach manifestowania swoich racji można robić to, co się chce. Często dochodzi do wzajemnych prowokacji, a pod przykrywką haseł niepodległościowych nawiązuje się do nienawiści i przemocy. Dzieli się Polaków. Tak nie powinno być. Tacyt powiedział, że tylko głupcy nazywają samowolę wolnością. Patrząc na to, co się dzieje podczas niektórych takich marszów ciężko się z tą myślą nie zgodzić.

W Gnieźnie doszło również do małego zgrzytu, na szczęście słownego. Mam tu na myśli banery, przygotowane przez Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, które pojawiły się w mieście. Zamiast haseł zachęcających do jedności i wspólnego świętowania, znalazł się tam podtekst skierowany w stronę obecnie rządzącej partii. Mocno zaprotestowali przeciwko temu Młodzi Demokraci. Co Pan o tym sądzi?

Niestety, w Gnieźnie jeszcze również nie dojrzeliśmy do prawdziwego czerpania z demokracji. Pokazują to wzajemne zaczepki, niejednokrotnie pyskówki na sesjach Rady Powiatu, czy właśnie takie hasła, które od czasu do czasu mają sprowokować drugą stronę. Powiem w ten sposób: osobiście nie zgadzam się z taką formułą manifestowania, która uderza w konkretne osoby. W tej chwili mamy w Polsce dość dużą swobodę, jeśli chodzi o wolność słowa, a gdzie wielka wolność, tam i wielkie błędy. Nie chcę oceniać tutaj reakcji Młodych Demokratów, ale rozumiem, że mogli poczuć się urażeni takimi hasłami, bo uderzają one dość precyzyjnie, prawie personalnie w konkretnych ludzi. Takie działania nie prowadzą do jedności. Raczej prowokują do nienawiści, do tego, aby w tobie coś się zagotowało, abyś pomyślał: może oni są źli, może trzeba ich usunąć. To rodzi falę przemocy, rozdrażnienia i tak dalej. Wolałbym, aby w tych miejscach pojawiło się raczej hasło przypominające o wartości święta niepodległości, wzywające do jedności, żeby nie dochodziło do wykorzystywania tego dnia do celów politycznych. Ale z tym muszą zmierzyć się ci, którzy dopuszczają się takich prowokacji. Muszą mieć świadomość konsekwencji, jakie za tym idą. Proszę pamiętać, że obecnie panująca władza została wybrana w demokratycznych wyborach. Atakowanie w taki sposób rządzących to również atak na tych, którzy tych ludzi wybrali. Nie można obrażać większości społeczeństwa. Apeluję w końcu o uszanowanie zdania wyborców. Takie działania świadczą o dużej niedojrzałości politycznej i braku zrozumienia czym jest wolność słowa i demokracja.

Czy Polska musi taka być - podzielona? Czy my, Polacy potrafimy jednoczyć się tylko w trudnych momentach?

Rozumiem frustrację społeczną. Żyjemy w trudnych czasach, w momencie kryzysu. Jednak sondaże pokazują, że mimo niepopularnych decyzji nadal większość Polaków ufa nam, a nawet kontrowersyjne decyzje mają służyć dobru Polski. Musimy być jednak czujni, bo różne siły wewnętrzne i zewnętrzne często dążą do tworzenia sztucznych podziałów. Podziały nigdy nie wychodzą na dobre. Wierzę jednak w nasze społeczeństwo. Wiem, że jesteśmy świetnym narodem, bardzo otwartym, wesołym, chcącym iść do przodu. Doceniamy suwerenność Polski i nikt nie może sztucznie próbować nas dzielić. Nie o to walczyli nasi przodkowie - abyśmy znowu się kłócili, wyzywali. Możemy się różnić i to jest piękne. Ale nauczmy się ze sobą rozmawiać, nie na siłę walczyć. Tylko to doprowadzi do rozwoju kraju.

Dziękuję za rozmowę.

Starostwo Powiatowe

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 19.03.2013 11:59  Odpowiedz na komentarz

    Pan Pilak niestety wiele z tej demokracji jeszcze nie zrozumiał, a jego ostatnie posunięcia wskazują, że to on, jego mentor i jego partia jest tą częścią życia politycznego naszego kraju, która bez przerwy dzieli Polaków. Na to zgody nie ma i nie będzie!

PODOBNE TEMATY
Modne rajstopy dla Niej Podstawowym elementem każdego stroju biznesowego, wymaganym przez biurowy dress code są rajstopy damskie... Piątek, 5 marca 2021
Wielkopolska skutecznie rozwijana dzięki PROW 2014 - 2020 Blisko 270 milionów złotych wypłacono już beneficjentom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata... Czwartek, 22 października 2020
Zabytkowa kaplica rodziny Lange w Rybnie Wielkim zostanie odrestaurowana przy unijnym wsparciu Marszałek Marek Woźniak odwiedził w środę gminę Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim. Celem wizyty Marszałka... Środa, 21 października 2020
Przełam rutynę dzięki wibratorowi dla dwojga Wibratory dla dwojga to zabawki erotyczne dla par, które umożliwiają stymulację dwóch osób jednocześnie.... Piątek, 11 września 2020