moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę

Poniedziałek, 10 września 2012
  • Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę

Między 14 a 16 września 2012 roku na terenie miasta Gniezna prowadzona będzie coroczna akcja Sprzątanie Świata. Tegoroczne hasło akcji brzmi "Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę". Idea "sprzątania świata" została zapoczątkowana ponad 20 lat temu w Australii. W krótkim czasie objęła cały świat mobilizując prawie 30 milionów osób z 80-ciu krajów.

W Polsce akcja odbywa się po raz 19-sty. Ma ona na celu wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw, modelowanie wzorców zachowań, zachęcanie do działań lokalnych - pokazanie, że nawet małe lokalne inicjatywy mają ogromny wpływ na globalny stan środowiska.
Hasło akcji „kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę” nawiązuje do ludowej wyliczanki, ma zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego nas świata i tego konsekwencjami. Wspaniale jest kochać przyrodę, pięknie - lubić, ale to szacunek nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg.
Dzikie wysypisko śmieci to nie tyko problem estetyczny, ale ogromne niebezpieczeństwo dla dziko żyjących zwierząt, gleby, środowiska i nas - ludzi. Liczymy, że kampania uzmysłowi, że dzikie wysypisko śmieci często zaczyna się od jednego porzuconego worka czy butelki.
Do tegorocznej akcji „Sprzątania Świata” zostały zaproszone: szkoły podstawowe i gimnazjalne, urzędnicy, Biuro Rady, Parlamentarzyści, Spółki komunalne, Rady Osiedlowe, Rodzinne Ogrody Działkowe, Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne, Polski Związek Wędkarski i inni.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Miasta Gniezna do podjęcia wspólnych działań dla środowiska. Zainteresowanych przyłączeniem się do akcji prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gnieźnie po numerem telefonu 61 426 04 75, 61 426 04 76 lub 61 426 04 77.

źródło: www.gniezno.eu

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Nowe zapisy na Bransoletki życia dla Seniorów! Miasto Gniezno kolejny już, piąty rok przy współpracy z firmą SiDLY Sp. z o.o. realizuje program Teleopieki... Środa, 19 stycznia 2022
Trwa rewitalizacja Wenecji! Kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej przestrzeni wokół jeziora? Na Wenecji cały czas trwają prace. Właśnie na nowym tarasie widokowym nad jeziorem pojawiły się siedziska.... Piątek, 14 stycznia 2022
Jakie jest zastosowanie myjek ultradźwiękowych? Mycie przemysłowe wymaga zastosowania odpowiednich, dostosowanych do procesu urządzeń myjących. Dobrze... Środa, 12 stycznia 2022
Komunikat w sprawie dodatku osłonowego 3 stycznia 2022 roku została opublikowana ustawa o dodatku osłonowym. Osoby, którym przysługuje to świadczenie... Środa, 12 stycznia 2022