moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Podsumowanie sezonu teatralnego według Tomasza Szymańskiego

Sobota, 23 czerwca 2012
  • Podsumowanie sezonu teatralnego według Tomasza Szymańskiego

Z Tomaszem Szymańskim dyrektorem Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie o mijającym sezonie 2011, a także o nowym nadchodzącym sezonie 2012/2013 rozmawia Daniela Zybalanka-Jaśko.

Sezon 2011/2012 zbliża się do końca. Czy zmniejszony budżet spowodował jakieś straty w repertuarze?

Tak. Zrobiliśmy o jedną premierę mniej. Miało to być „Tango” Mrożka w reżyserii Józefa Jasielskiego.

Teatr kończy swój sezon 2011/2012. Co może Pan na ten temat powiedzieć?

Mimo, iż dotknął nas w pewnym sensie kryzys finansowy zrealizowaliśmy w minionym sezonie aż 5 premier. Myślę, że przedstawiliśmy naszym widzom różnorodny repertuar, dając możliwość głębokich refleksji nad zagadnieniami „Nie-Boskiej komedii” i „Króla Ryszarda III”, pozwalając uśmiać się z siebie w „CHA-CHY” Rafała Szamburskiego i dając możliwość zabawy najmłodszym „Kopciuszkiem” i „Nowymi szatami króla”.

Premiera „Nowych szat króla” w reżyserii Darii Anfelli i współpracy Lecha Raczaka z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka była uświetnieniem zakończenia sezonu teatralnego. Co planuje Pan w sezonie 2012/2013?

W planach teatru są realizacje farsy Neila Simona „Per Procura” w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza, która też wypełni wieczór sylwestrowy. Następnie z okazji rocznicy fredrowskiej chcemy zaproponować w mojej reżyserii „Damy i huzary”. Na koniec sezonu zaproponujemy dzieciom w reżyserii Krystyny Jakóbczak baśń Andersena „Dzikie łabędzie”.

„Nie-Boska komedia. Rzecz o krzyżu” będzie prezentowana w lipcu w Teatrze Nowym w Poznaniu na Festiwalu Międzynarodowym MALTA. Czy ma Pan jakieś plany dotyczące tej sztuki?

Spektakl pozostanie oczywiście w repertuarze na przyszły sezon i być może weźmiemy udział w Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie.

Czy dojdzie do realizacji „Jesiennego wieczoru” Friedricha Dürrenmatta na Scenie Inicjatyw Aktorskich przez kolegów Lecha Gwita i Wojciecha Kalinowskiego?

Zależy to od chęci kolegów. Propozycja moim zdaniem jest bardzo interesująca.
Pani Danielo, tutaj muszę jeszcze powiedzieć o ważnej sprawie. Mianowicie koledzy uznali, że osobą ważną dla naszego zespołu i nie tylko zespołu jest pewna aktorka i poetka - nazywa się Daniela Zybalanka-Jaśko. We wrześniu w ramach Dni Dziedzictwa Kulturowego postanowiono na specjalnym wieczorze zaprezentować działalność naszej koleżanki. Zapraszam 15 września na ten pełen poezji i muzyki wieczór.

Jak Pan radzi sobie ze zmniejszonym budżetem? Czy jest jakieś wyjście z tej trudnej sytuacji finansowej?

Radzimy sobie jak możemy. Jak już mówiłem bywa to kosztem repertuaru, jednak nie nawykłem do narzekań, w takiej czy innej formie musimy wykonywać swoją robotę. Pragnę tu powiedzieć, że spotykam się z wielkim poczuciem odpowiedzialności całej teatralnej braci.

Czy ma Pan jakieś plany gościnnej reżyserii poza gnieźnieńskim  teatrem?

Coś tam  słychać, ale dopóki nie siedzę w samolocie nie mogę nic wiążącego powiedzieć.

Na Scenie Impresaryjnej zobaczyliśmy Polski Teatr Tańca ze spektaklem „Desert”. Przedstawienie inspirowane „Małym księciem” i ponownie spektakl cieszący się dużym powodzeniem u publiczności gnieźnieńskiej „Klimakterium”. A jakie propozycje planuje Pan w nadchodzącym sezonie 2012/2013?

Spektakle na Scenie Impresaryjnej realizowane są na bieżąco w zależności od propozycji spływających do teatru. Na pewno zobaczymy w przyszłości przedstawienie Polskiego Teatru Tańca z Poznania, a co potem trudno powiedzieć.

To już 22 lata dyrektorowania przez Pana gnieźnieńskiej scenie. Czy ma Pan jakieś życzenia z tej okazji?

Mam: aby nie opuszczała mnie fantazja i abym mógł ze swoim  zespołem cieszyć gnieźnieńską i nie tylko gnieźnieńską publikę.

Gdzie Pan spędzi urlop?

Pewnie jak zwykle nad jeziorem. Ale może i trochę powędruję po naszym pięknym kraju, muszę przecież synowi pokazać parę ważnych i ciekawych miejsc.

Dziękuję za rozmowę

tekst: Daniela Zybalanka-Jaśko
foto: M. Stachowiak

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Urodziny Fredry świętowane w Gnieźnie W czwartek i piątek odbywały się oficjalne obchody 220-stej rocznicy urodzin Aleksandra Fredry - patrona... Poniedziałek, 24 czerwca 2013
Wygraj zaproszenie na "Damy i Huzary" Od 23 marca w gnieźnieńskim teatrze można oglądać sztukę "Damy i Huzary". Ponadto dzisiaj odbędą się... Czwartek, 20 czerwca 2013
"Chciałabym aby nikt nie czuł się zawiedziony" - wywiad z Krystyną Jakóbczyk Z Krystyną Jakóbczyk, która reżyseruje po raz pierwszy w Teatrze im. Al. Fredry w Gnieźnie "Dzikie łabędzie"... Sobota, 25 maja 2013
"Dotknij Teatru" 2013 - część 2 "Pręcik" Maliny Prześlugi jest inicjatywą aktorów Teatru gnieźnieńskiego w reżyserii Andrzeja Malickiego.... Piątek, 19 kwietnia 2013