moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Stanisław Sojka na zakończenie drugiego dnia Zjazdu

Poniedziałek, 19 marca 2012
  • Stanisław Sojka na zakończenie drugiego dnia Zjazdu

Koncertem Stanisława Sojki zakończył się drugi dzień Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jako support wystąpiły zespoły Zelowskie Dzwonki i Zespół Piosenki Naiwnej.

„Aby żyć  - siebie samego trzeba dać”  - tak brzmiał tytuł koncertu Stanisława Sojki, który odbył się w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Koncert zakończył drugi dzień Zjazdu Gnieźnieńskiego. Przed gwiazdą wieczoru wystąpiły jednak grupy zasługujące na równie obszerną uwagę. Zespół Zelowskie Dzwonki powstał w 1999 roku. Jego założycielkom i dyrygentem aż do 2010 roku była ks. Wiera Jelinek - pierwsza kobieta w historii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP ordynowana na pastora. Ja z tym zespołem pracuję dopiero od dwóch lat - mówi Anna Kimmer, obecny dyrygent zespołu. Zespół istnieje od 1999 roku. W jego skład wchodzą dwie grupy: starsza (zaawansowana) i młodsza (początkująca). Do grupy starszej, która dzisiaj występuje należą osoby w wieku gimnazjalnych, licealnym oraz dwie studentki. Cała grupa liczy 12-13 osób. Baliśmy się, że będziemy stremowani, bo w końcu jest to występ na IX Zjeździe Gnieźnieńskim. Na całe szczęście wszystko z nas spłynęło i było bardzo fajnie. Spotkaliśmy tutaj bardzo życzliwych ludzi. Wiadomo, że mamy problem z rozstawianiem stołów, ale co chwilę ktoś podchodził i pytał czy trzeba nam jakoś pomóc, czy coś jest nam potrzebne. Dla zespołu jest to pierwszy występ przed tak zacną publicznością i czujemy się tym bardzo zaszczyceni. Ostatnio sporo koncertujemy. Ferie zimowe spędziliśmy w Holandii i tam przez 11 dni codziennie mieliśmy koncerty. W Polsce występujemy 1-2 razy w miesiącu. Opiekunem zespołu jest ks. Roman Lipiński.
Po Zelowskich Dzwonkach na scenie pojawił się Zespół Piosenki Naiwnej ze Szczecina. Grupę tworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Na stronie internetowej zespołu czytamy: Specyficzne relacje jakie łączą na scenie i poza nią, członków zespołu udzielają się też publiczności. Koncertom zespołu  towarzyszy duży ładunek nieskrywanych emocji. Soliści „chwytają” wprost za serce. Spotkanie  „siły ze słabością” na scenie wywołuje szereg niekontrolowanych uczuć po stronie widowni. Nagrania nie są tego w stanie zarejestrować - możliwe  jest to tylko  w spotkaniu  na żywo. I w taki sposób można w skrócie opisać to, co działo się w auli I LO kiedy na scenie występował Zespół Piosenki Naiwnej.
Po tym wyjątkowym supporcie przed publicznością wystąpił Stanisław Sojka. Jak przystało na artystę, który zawsze ma nienaganny styl  - gustownie ubrany zasiadł za czarnym fortepianem i porwał zgromadzoną widownię w wir muzyki. Zjazd Gnieźnieński jest wydarzeniem bezprecedensowym i obfituje w dialogi, wydarzenia i spotkania niecodzienne, które nie zdarzają się nigdzie indziej. Tak było podczas koncertu. Na zakończenie drugiego dnia Zjazdu utwór „Tolerancja” wspólnie wykonali: Zelowskie Dzwonki, Zespół Piosenki Naiwnej i Stanisław Sojka.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
O Funduszu Kościelnym podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego Na pierwszej konferencji prasowej, która odbyła się godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem Zjazdu Gnieźnieńskiego... Poniedziałek, 19 marca 2012