Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to podstawowe zadanie dla wszystkich odpowiedzialnych dorosłych. Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami. Dlatego też bardzo ważne jest, aby odpowiednie instytucje od najwcześniejszych lat wyposażyły dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw.
%20%5Bportal%5D.jpg)
Tym celom służył projekt Rady Osiedla nr II Tysiąclecie i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tysiąclecie - moje bezpieczne osiedle”, dofinansowany z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a odbywający się w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Program zajęć rekreacyjnych dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych zamieszkujących osiedle Tysiąclecie został przygotowany pod kierunkiem przewodniczącej rady osiedla Kamilli Wesołowskiej-Czajki. Lekcje miały na celu wspomożenie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym osiedla. Zajęcia i zabawy prowadzone przez Ewę Jaworską, kustosza BPMG, koordynatora akcji CPCD, realizowane były w oparciu o metody aktywizujące myślenie dzieci. Bardzo ciekawe okazały się spotkania z dzielnicowym osiedla Tysiąclecie, mł. asp. Błażejem Małolepszym i pozostałymi przedstawicielami policji.
Dzieci dowiedziały się i nauczyły radzenia sobie w różnych sytuacjach takich jak:
- prawidłowe zachowanie się na drodze (znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego)
- bezpieczne zabawy ze zwierzętami (posiadać wiadomości o prawidłowym zachowaniu się)
- prawidłowe zachowanie się w kontakcie z obcym człowiekiem
%20%5Bportal%5D.jpg)
Maluchy aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zadawały mnóstwo pytań, recytowały wiersze, z zaciekawieniem słuchały ostrzeżeń panów policjantów oraz głośno czytanych książek z zakresu bezpiecznych zachowań. W sumie w całym projekcie, na który składały się także spotkania z przedstawicielami straży miejskiej, straży pożarnej i ratownictwa medycznego, uczestniczyło około 330 dzieci z Przedszkola nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 9 z osiedla Tysiąclecie. Znakomitym podsumowaniem zrealizowanego programu jest głębokie przekonanie przedstawicieli służb mundurowych, iż bezpieczeństwo dzieci jest bardzo ważne, bo bezpieczne dziecko, to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne.
Janusz Ambroży
dyrektor BPMG