Stado Ogierów zaskoczyło mieszkańców! Takiego wydarzenie jeszcze nie było!
Wtorek, 21 czerwca 2022
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W niedzielę na terenie Stada Ogierów w Gnieźnie odbyła się duża impreza plenerowa Więc w Pierwszej Stolicy. Mieszkańcy powiatu mogli zobaczyć pełną ofertę Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego w Żydowie, do którego należy SO, ale również stoiska i pokazy służb mundurowych i zaprzyjaźnionych instytucji.
Wieś w Pierwszej Stolicy Polski to wydarzenie, które pierwszy raz zostało zainicjowane przez Gospodarstwo Rolno-Hodowlane w Żydowie, w ramach potencjału, którym zarządza gospodarstwo, czyli w Stadzie Ogierów - miejscu, które zostało jeszcze nieodkryte przez mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego - mówi Małgorzata Pietrzak-Sikorska, prezes GRH. Ono stopniowo zaczyna być pokazywane. Podejmowane inicjatywy i inwestycje, które prowadzi gospodarstwo w stadzie pokazują, że warto, że ma to sens, bo imprezy, które organizujemy w przestrzeni czasu uwidaczniają potencjał mieszkańców, który tutaj dociera. Jeszcze zdarzają się głosy, które mówią, że pierwszy raz są na terenie stada, że z ulicy nie widać ile jest tutaj przestrzeni. Inwestycje cały czas trwają. Budujemy karuzelę, robimy zielony plener. Jesień to będzie dobry czas na to, żeby wypielęgnować zieleń, która jest w tej przestrzeni. Rozpoczniemy od strony ulicy Kłeckoskiej. Piękno historii będziemy pokazywać już w tę niedzielę w ramach zwiedzania stada z przewodnikiem. Będą dwa przejścia o godzinie 11.00 i 12.00. Będzie możliwość zobaczenia stajni i tego, jak wielkim potencjałem w zakresie powozów i innych pojazdów dysponuje stado. Zaczynamy to pokazywać i eksponować.
Podczas festynu można było zobaczyć także specjalistyczny sprzęt, który używany jest przez rolników.
Dzisiaj możemy mówić o bardzo precyzyjnym, profesjonalnym, wysoko wyspecjalizowanym rolnictwie - dodaje Małgorzata Pietrzak-Sikorska. Gospodarstwo Rolno-Hodowlane wspólnie z Class Polska wystawiło nowoczesny sprzęt, który ma zastosowanie i w gospodarstwie naszym, ale też rolnicy, którzy dzisiaj tutaj przyszli, jak i społeczność miejska może zobaczyć jak wysoki postęp techniczny nastąpił w ramach uprawy. Mówimy też o historii, dzięki koneserowi starego sprzętu - Mariuszowi Nowakowi - można było porównać jak kiedyś wyglądała wieś, czym się w pole wyjeżdżało i jak to wygląda dzisiaj, ten drogi sprzęt, który coraz częściej pojawia się w przestrzeni polowej. Wielkopolska stepieje i przesuszanie gleby powoduje, że w którymś momencie rzeczywiście dojdziemy do takiego poziomu, że ziemia będzie mniej plenna. Dzisiaj pokazujemy siewnik do uprawy pasowej, która daje nam oszczędności w gospodarce wodnej i w precyzyjnym rolnictwie. Za jednym przejazdem mamy aplikację siewu i nawozu.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Rafał Mikuła, Andrzej Bukowski
Komentarz nie został dodany. Wystąpiły błędy, spróbuj ponownie później.
Komentarz dodany. Ze względu na zdarzające się wulgarne i obraźliwe wpisy, komentarze są przesylane do administratora celem moderacji.