moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miasto dokłada 2,5 mln zł do rewitalizacji parku "Dziekanki"! Co z Rondem Gnieźnieńskich Olimpijczyków?

Środa, 22 czerwca 2022
 • Miasto dokłada 2,5 mln zł do rewitalizacji parku

2 mln 555 tys. to wysokość dotacji celowej przekazanej przez Miasto Gniezno na rewitalizację zachodniej części zabytkowego parku szpitalnego "Dziekanka" w Gnieźnie. Warto zaznaczyć, że to teren należący do Województwa. Spójrzmy więc na to przez pryzmat Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gniezna z następującym zapytaniem prasowym:

Dlaczego Miasto dokłada 2,5 mln zł do rewitalizacji parku Wojewódzkiego Szpitala Dziekanka a nie wyremontuje Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków? Czy zdaniem Prezydenta Miasta Gniezna inwestycja w park Dziekanki jest ważniejsza od remontu ronda?
Rondo GO mieści się u zbiegu dróg należących do 3 zarządców: Miasta, Powiatu i Województwa. Park Dziekanki to własność jedynie Województwa, bez udziału Miasta. Czy inwestycja w Park Dziekanki nie narusza dyscypliny finansów publicznych?


Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Prezydent Miasta Gniezna od początku swojej pracy kładzie nacisk na inwestycje ekologiczne oraz takie, które poprawiają komfort życia mieszkańców, również w tak ważnych kwestiach jak odpoczynek i rekreacja. Osiedla, w pobliżu których mieści się Park Dziekanka intensywnie się rozwijają, a brakowało na nich właśnie terenu rekreacyjnego. Dzięki rewitalizacji, tego zamkniętego i nieprzyjaznego w chwili obecnej Parku, Gniezno zyska kolejny teren zielony, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy. Dlatego też gdy pojawiła się możliwość rewitalizacji tego terenu, Rada Miasta Gniezna zdecydowała się, głosując nad uchwałą budżetową, o wydatkowaniu środków finansowych właśnie na ten cel. Współfinansowanie tej inwestycji nie narusza dyscypliny finansów publicznych.
Rondo Gnieźnieńskich Olimpijczyków, jak Pan redaktor słusznie zauważył, przebiega w ciągu dróg: wojewódzkiej, powiatowej i gminnej. Zgodnie z przepisami prawa za stan skrzyżowania odpowiada zarządca wyższego rzędu, w tym przypadku jest to WZDW. Mimo to Miasto Gniezno podejmowało rozmowy o przebudowie tego ronda i partycypacji w kosztach. Do dziś jednak bez osiągniętego kompromisu.


Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że Prezydent Miasta Gniezna od początku swojej kadencji kładzie nacisk na inwestycje ekologiczne, bowiem każdy mieszkaniec pamięta, że najpierw nastąpiło „betonowanie miasta”. Od pewnego czasu faktycznie jest znacznie więcej „zielonych inwestycji”. Niestety cały czas martwi stan Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków. Nie zapowiada się, żeby to skrzyżowanie zyskało w najbliższym czasie na wyglądzie i funkcjonalności.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(4)

 • 25.06.2022 07:36  Odpowiedz na komentarz

  To nie żadne Rondo Gnieźnieńskich Olimpijczyków, to dziadostwo i kompromitacja władz Gniezna ! Wstyd takie coś nazywać Rondem .

 • 22.06.2022 08:04  Odpowiedz na komentarz

  Prezydent Miasta Gniezna od początku swojej kadencji kładzie nacisk na inwestycje ekologiczne. trochę prawdy w tym jest, ale są też takie przykłady jak tereny zielone przy ul. Konopnickiej gdzie na siłę wciskane są kolejne bloki, a teren jest idealny aż po sam stadion na miejsce zielone. Jedyne w tej części miasta. Jak się ma ekologia do budowania wąskich, często blokujących się uliczek z sygnalizacją świetlną co 50 m zamiast ronda aby ruch był płynny. Dlaczego nie może powstać park na terenie byłej cukrowni ?

  22.06.2022 22:21

  Jaka ekologia?beton przy teatrze to jest ekologia?

 • 22.06.2022 07:55  Odpowiedz na komentarz

  Przerasta was przekaz przez to rondo? Nie miescicie się tymi swoimi wspaniałymi WEHIKULAMI?
  To może wasze umiejętności są poniżej średniej...

PODOBNE TEMATY
Jarosław Grobelny żegna się z Urzędem Miejskim Po prawie 8 latach pracy w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny wybiera... Środa, 22 czerwca 2022
Muzyka z Afryki w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei - plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek - zaprasza na pierwszy koncert z cyklu... Środa, 22 czerwca 2022
Zmiana na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna Dotychczasowy zastępca prezydenta Jarosław Grobelny, odchodzi do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej,... Środa, 22 czerwca 2022
Od 25 czerwca rozpoczynamy sezon na kąpielisku nad jeziorem Winiary Wraz z pierwszym dniem wakacji, 25 czerwca Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji uruchamia Kąpielisko... Wtorek, 21 czerwca 2022