moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Złomiarze uszkodzili zabytkowy żuraw! Straty to aż 50 tysięcy złotych! Mężczyźni usłyszeli zarzuty

Poniedziałek, 13 czerwca 2022
  • Złomiarze uszkodzili zabytkowy żuraw! Straty to aż 50 tysięcy złotych! Mężczyźni usłyszeli zarzuty

Do zdarzenia doszło 8 czerwca około godziny 17:00 terenie kolejowym przy ulicy Składowej w Gnieźnie. Wówczas to gnieźnieńscy policjanci otrzymali informację o ujęciu przez funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei i przedstawiciela Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno dwóch mężczyzn, kradnących złom.

Na miejsce udali się funkcjonariusze Referatu Patrolowo-Interwencyjnego, którzy zatrzymali dwóch wcześniej ujętych mężczyzn bez stałego miejsca zamieszkania w wieku 30 i 47-lat.

Jak ustalono, sprawcy kilkadziesiąt minut wcześniej weszli na teren obiektu i rozpoczęli demontaż elementów konstrukcyjnych dźwigu będącego częścią składową urządzenia parowozów. PKP oszacowało straty na 50 tysięcy złotych (to koszty przywrócenia urządzenia do stanu poprzedniego). Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzut z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Sprawcy twierdzili, że nie mieli świadomości, że uszkadzają mienie będące zabytkiem. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

tekst: KPP Gniezno
foto: KPP Gniezno

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 16.06.2022 00:39  Odpowiedz na komentarz

    Bobrze wiedzieli co kradną a tłumaczą się niewiedzą - co maj powiedzieć???? Każdy złomiarz zna się na złomie i wie co robi ,dlatego ukarać aby nie narobili ponownie syfu.

  • 14.06.2022 10:59  Odpowiedz na komentarz

    Banda. A z drugiej strony gdzie są nasi parlamentarzyści? Że takie zabytki stoją w krzakach zamiast cieszyć oczy zwiedzających. W Wałbrzychu, Jarocinie, Jaworzynie, Skierniewicach miasta potrafią zadbać o takie rzeczy.

PODOBNE TEMATY
Urządził sobie rajd ulicami Gniezna! Uszkodził kilka aut i znaków drogowych! 27 czerwca o poranku dyżurny gnieźnieńskiej policji został poinformowany, że w rejonie ulicy 3 Maja... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
32-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany podczas kontroli drogowej! Miał przy sobie amfetaminę W minioną niedzielę na jednej z gnieźnieńskich ulic policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Dachowanie w Kozłowie W sobotę ok. godz. 16.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu w Kozłowie. Do... Niedziela, 26 czerwca 2022
Wypadek między Mieleszynem a Karniszewem! Jedna osoba w szpitalu W środę o godz. 9.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Mieleszynie. Do akcji wysłano... Sobota, 25 czerwca 2022