moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dlaczego potas jest ważny dla sportowców?

Środa, 8 czerwca 2022
  • Dlaczego potas jest ważny dla sportowców?

Potas to jeden z ważniejszych pierwiastków, którego niedobór wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest odpowiedzialny za właściwą pracę serca, przeciwdziała skurczom mięśni, kontroluje ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych, reguluje dopływ tlenu do mózgu oraz przeciwdziała zaparciom. W ciągu dnia należy dostarczyć do organizmu min. kilka gramów potasu z odpowiednio zbilansowanej diety, suplementów lub produktów medycznych.

Jakie są przyczyny i skutki niedoboru potasu?

Pacjenci cierpiący na hipokaliemię, czyli niedobory potasu w organizmie to najczęściej osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, a także te które w nadmiarze przyjmują leki moczopędne, przez co potas jest wypłukiwany. Na zbyt małą ilość potasu organizmie mogą mieć wpływ także lekarstwa na zbicie ciśnienia, stan po ostrej biegunce lub wymiotach.

Objawy niedoboru potasu to m.in. puchnięcie palców u rąk i nóg, apatia, zmęczenie, senność, nerwowość, bóle głowy, omdlenia, problemy z mięśniami, problemy z gojeniem się ran, suchość skóry, skurcz jelit, wydłużenie reakcji na bodźce (ważne dla osób prowadzących pojazdy).

Potas, a sposób przechodzenia krwi przez mięśnie

Wiele osób zna tlenek azotu, AAKG - suplement opierający się na alfa ketoglutaranie L-argininy oraz produkty w stylu jabłczanu cytruliny, których zadaniem jest oddziaływanie na tzw. pompę, jak również na przepływ krwi. Chodzi o to, że miejscowe uwalnianie witaminy K pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne w zasięgu kurczącego się mięśnia.

Dzięki przyspieszonemu biciu serca poprzez zwiększenie pojemności minutowej serca dochodzi do poprawienia przepływu krwi do trenujących mięśni. Tzw. przekrwienie po wysiłku ułatwia wchłanianie substratów metabolicznych, czyli tłuszczy i węglowodanów. Ma także wpływ na pozbywanie się końcowych substancji przemiany materii, czyli jonów wodoru i mleczanów oraz na skurcze i odnowę tkanki mięśniowej. Krótko mówiąc powyżej opisane zmiany ułatwiają wykonywanie ćwiczeń.

To właśnie powoduje, że tak ważna jest suplementacja potasu w diecie sportowców. Z tego względu warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Potas-k922.html), która posiada potas w formie suplementów diety w różnych formach, dzięki czemu każda osoba może dopasować sposób suplementacji potasu do własnych preferencji.

Jak niedobory potasu wpływają na zmęczenie mięśni?

Kurczliwość mięśnia jest zależna od wielu różnych czynników. Ma na nią wpływ m.in. modyfikacja lokalnego środowiska mięśni - jony wodoru i mleczany, przemęczenie układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za właściwą pracę zarządzania mięśniami poprzez jednostki motoryczne oraz niedobory materiału genetycznego - glikogenu mięśniowego, ATP i fosfokreatyny. Wiadomo, że organizm osoby uprawiającej sport jest narażony na ciągłą destabilizację.

Ilość potasu wewnątrz komórek to ok. 150 mEq/L, a korzystna ilość w osoczu to ok. 4 mEq/L. Wydostawanie się potasu z mięśni skutkuje mniejszą ilością witaminy K wewnątrz komórek, a cechuje się zwiększeniem ilości jonów sodu. Wynikiem tego dochodzi do mniejszej mocy kurczu mięśnia. Ubytek witaminy K jest odpowiedzialny za przemęczenie mięśni. Wniosek jest taki, że sportowcy, którzy się przetrenowują bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania, mogą nabawić się rabdomiolizy, czyli rozpadu mięśni poprzecznie prążkowanych.

Zarówno potas, jak i inne wartościowe składniki odżywcze, warto suplementować szczególnie przy dużej aktywności fizycznej. Wynika to z faktu zwiększonego zapotrzebowania na poszczególne substancje oraz wypłukiwania ich podczas wykonywania ćwiczeń. Często suplementy diety bogate w substancje odżywcze są jedynym sposobem na zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania organizmu, a te można nabyć m.in. w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/).

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Mateusz Gamrot pokonał Armana Tsarukyana! W ostatnią niedzielę Mateusz Gamrot w walce wieczoru pokonał Armana Tsarukyana. Tym samym reprezentant... Czwartek, 30 czerwca 2022
Żegnaj szkoło - witajcie wakacje! Barwny festyn na Winiarach Żegnaj szkoło - witajcie wakacje! Pod takim hasłem odbył się w piątek festyn rodzinny na osiedlu Winiary... Niedziela, 26 czerwca 2022
Gala MMA w Witkowie za nami! W sobotę, w ramach Dni Witkowa 2022 i z okazji 10-lecia istnienia miejscowego Klubu Sportowego MMA Witkowo,... Poniedziałek, 20 czerwca 2022
Solidarni z Ukrainą - wycieczka do Poznania W sobotę Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan w ramach działalności pomocowej na rzecz rodzin uciekających... Wtorek, 31 maja 2022