moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Szybkozłączki pneumatyczne - dlaczego ich stosowanie w przemyśle jest niezbędne?

Środa, 8 czerwca 2022
  • Szybkozłączki pneumatyczne - dlaczego ich stosowanie w przemyśle jest niezbędne?

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i mogą wpływać nawet na efektywność pracy. Świetnym tego przykładem są szybkozłączki pneumatyczne, które choć niepozorne, przyspieszają pracę i zapewniają większe bezpieczeństwo. Czas na ich temat dowiedzieć się więcej.

Szybkozłączka pneumatyczna - co warto wiedzieć?

Szybkozłączka pneumatyczna ma szerokie spektrum zastosowania. Dzięki niej można bezpiecznie podłączyć praktycznie każde urządzenie z przewodami czy też narzędziami i co ciekawe to połączenie można wykonać naprawdę szybko, używając jednej ręki. Zatem już tutaj możecie domyślić się, jak dużą efektywność pracy potrafi zapewnić szybkozłączka pneumatyczna. Warto też wiedzieć, że zasada pracy szybkozłączki pneumatycznej jest niezwykle prosta. Opiera się na zwolnieniu zaczepu, co uzyskuje się poprzez odciągnięcie zewnętrznego kołnierza złączki.

Potem następuje już samoczynne rozłączenie. Oczywiście wybierając szybkozłączkę pneumatyczną najlepiej kierować się jakością i dobrać ją pod kątem wykonywanej pracy. Szybkozłączka pneumatyczna może mieć jednostronne odcięcie dopływu powietrza. Wtedy mówimy, że posiada tzw. gniazdo żeńskie. Dostępne jest także szybkozłącze pneumatyczne z obustronnym odcięciem dopływu powietrza i w tym przypadku mamy do czynienia z gniazdem żeńskim oraz wtykiem męskim. Dostępna jest także szybkozłączka z wolnym przelotem bez odcięcia.


Szybkozłącza pneumatyczne - rodzaje, które należy znać

Szybkozączki pneumatyczne są bardzo ważnymi elementami, dzięki którym można nakierunkować przepływ powietrza, które oczywiście musi być sprężone. Wybierając szybkozłączki zawsze trzeba zwracać uwagę na parametry pracy. Do tego też szybkozłącza pneumatyczne występują w różnych rodzajach. Warto zatem poznać typy szybkozłączek pneumatycznych, biorąc pod uwagę ich konstrukcję. Ciekawym wyborem jest na pewno szybkozłączka powietrza pod wąż, przystosowana do podłączenia z wężami pneumatycznymi, które są uniwersalne. Dostępne jest także szybkozłącze do powietrza z gwintem wewnętrznym, szybkozłączka do powietrza z gwintem zewnętrznych oraz szybkozłączka do sprężonego powietrza pod przewód kalibrowany. Nie można zapominać, jak ważny jest sam sposób montażu. W tym przypadku możemy wyróżnić: złączki wtykowe, złączki skręcane, czy zawory kulowe.


Jakie szybkozłączki pneumatyczne wybrać i o czym należy pamiętać?

Warto postawić na renomowane produkty do sprężonego powietrza. Pneumatig szybkozłącze pneumatyczne będzie świetnym wyborem. Złączki pneumatyczne wpływają na efektywność pracy. Jednocześnie mogą ją przyspieszać. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać o tym, że złączka musi być dobrana pod kątem warunków pracy. Jeżeli zależy Wam na stworzeniu jeszcze bardziej komfortowych warunków pracy, np. na hali magazynowej czy też w zakładzie przemysłowym, to powinniście postawić na tłumiki hałasu. Do tego należy jeszcze pamiętać, aby przy wyborze wziąć pod uwagę, ile wynosi dopuszczalny zakres temperatur czy maksymalne ciśnienie robocze.

Ważnymi parametrami są przepływ powietrza i średnica przepływu, a także sam materiał wykonania. Szybkozłączki pneumatyczne mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak nie każdy materiał w danych warunkach się sprawdzi. Na samym początku warto zastanowić się, czy należy wybierać złączki z tworzyw sztucznych. Tego typu modele nie zapewniają dobrej efektywności pracy i bardzo szybko ulegają uszkodzeniu. Jako że w pneumatyce wykorzystuje się medium sprężonego powietrza, to materiał z jakiego wykonana jest szybkozłączka musi być odporny na korodowanie. Można więc wybrać choćby złączki wykonane ze stali nierdzewnej. Bardzo dobrze sprawdzają się też złączki z mosiądzu.

Gdzie wykorzystuje się szybkozłączki pneumatyczne?

Szybkozłączki pneumatyczne wykorzystuje się na szeroką skalę niemal w każdej branży. Używa się ich w przemyśle ciężkim, górnictwie czy hutnictwie. Stosuje się je także w branży farmaceutycznej, lakierniczej bądź samochodowej. Są obecne choćby na liniach produkcyjnych czy transportowych. Każda szybkozłączka pneumatyczna może zasilać narzędzia i urządzenia pneumatyczne. Biorąc pod uwagę szerokie spektrum zastosowania, a także fakt, że szybkozłączki nie są bardzo kosztowne można pokusić się o stwierdzenie, że powinno się je wykorzystywać w każdym układzie pneumatycznym. Bardzo uniwersalna szybkozłączka pneumatyczna to ta typu 26, która zapewnia maksymalnie szczelne połączenie.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Urządził sobie rajd ulicami Gniezna! Uszkodził kilka aut i znaków drogowych! 27 czerwca o poranku dyżurny gnieźnieńskiej policji został poinformowany, że w rejonie ulicy 3 Maja... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
32-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany podczas kontroli drogowej! Miał przy sobie amfetaminę W minioną niedzielę na jednej z gnieźnieńskich ulic policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Dachowanie w Kozłowie W sobotę ok. godz. 16.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu w Kozłowie. Do... Niedziela, 26 czerwca 2022
Wypadek między Mieleszynem a Karniszewem! Jedna osoba w szpitalu W środę o godz. 9.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Mieleszynie. Do akcji wysłano... Sobota, 25 czerwca 2022