moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wychudzone, okaleczone i zaniedbane zwierzęta! Rolnik z gminy Trzemeszno będzie miał problemy

Sobota, 4 czerwca 2022
  • Wychudzone, okaleczone i zaniedbane zwierzęta! Rolnik z gminy Trzemeszno będzie miał problemy

Jak informuje portal Trzemeszno24.info, złe traktowanie zwierząt było powodem odebrania trzody i szczeniąt jednemu z rolników. Gospodarstwo, w którym doszło do zaniedbań znajduje się na terenie gminy Trzemeszno.

Jak czytamy na portalu Trzemeszno24.info:
Złe traktowanie zwierząt przez rolnika z naszej gminy było powodem odebrania mu krów oraz szczeniąt. Jak się dowiedzieliśmy, sygnały o nieprawidłowym postepowaniu docierały do Urzędu Miejskiego oraz inspekcji weterynaryjnej już wcześniej.

Prowadzone kontrole wykazywały różne nieprawidłowości, nie było jednak powodów do podejmowania bardziej radykalnych kroków.

Tydzień temu do urzędu dotarły jednak informacje, że postępowanie rolnika może mieć cechy znęcania nad zwierzętami. Czynności kontrolne oprócz urzędników UM podjęli także przedstawiciele inspekcji weterynaryjnej oraz policja. Według opinii Dariusza Nowaczyka - Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie - podczas kontroli stwierdzono liczne naruszenia przepisów. Zwierzęta były wychudzone, chore, poranione, wykazywały też objawy nadmiernego strachu i agresji.

Nie posiadały dostępu do wody oraz odpowiedniego pożywienia. Pies trzymany na krótkim łańcuchu i bez budy był żywiony paszą dla świń. U jałówki przebywającej na pastwisku stwierdzono rany, otarcia, guzy, a także wrastający w skórę łańcuch. Zwierzęta były pozbawione opieki weterynaryjnej.

W tej sytuacji burmistrz Krzysztof Dereziński podjął decyzję o odebraniu rolnikowi dwóch krów oraz ośmiu szczeniąt. W środę zostały one w asyście policji zabrane i przewiezione w bezpieczne dla nich miejsce. Rozważane jest również odebranie pozostałych zwierząt: psa i świń.

Jak się dowiedzieliśmy, trzecia krowa była w tak ciężkim stanie, że konieczne było jej uśpienie.

O zaistniałej sytuacji Powiatowy Lekarz Weterynarii złożył zawiadomienie do policji. Jak poinformowała Anna Osińska z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, wszczęto postępowanie w sprawie przestępstw określonych w Ustawie o ochronie zwierząt.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Urządził sobie rajd ulicami Gniezna! Uszkodził kilka aut i znaków drogowych! 27 czerwca o poranku dyżurny gnieźnieńskiej policji został poinformowany, że w rejonie ulicy 3 Maja... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
32-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany podczas kontroli drogowej! Miał przy sobie amfetaminę W minioną niedzielę na jednej z gnieźnieńskich ulic policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Dachowanie w Kozłowie W sobotę ok. godz. 16.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu w Kozłowie. Do... Niedziela, 26 czerwca 2022
Wypadek między Mieleszynem a Karniszewem! Jedna osoba w szpitalu W środę o godz. 9.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Mieleszynie. Do akcji wysłano... Sobota, 25 czerwca 2022