moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Pan Prezydent oficjalnie nie informował dyrekcji placówki o pomyśle prywatyzacji szpitala"

Piątek, 27 maja 2022

Podczas poniedziałkowego spotkania radnych powiatowych z ramienia Platformy Obywatelskiej głos zabrał także Tomasz Budasz, prezydent Gniezna i przewodniczący lokalnych struktur partii. Z jego wypowiedzi jednoznacznie wynikało, że PO chce doprowadzić do prywatyzacji Szpitala Powiatowego. Zaskoczeni tym byli przede wszystkim samorządowcy oraz władze powiatu, które są jednostką nadrzędną nad szpitalem. Nikt wcześniej nie omawiał takiego pomysłu w lokalnych strukturach Platformy. Wczoraj głos w sprawie zabrała dyrekcja szpitala.

Poniżej stanowisko szpitala w sprawie prywatyzacji:

Pan Prezydent oficjalnie nie informował dyrekcji placówki o pomyśle prywatyzacji szpitala. Na wstępie jednak należy zrozumieć dokładne intencje Pana Prezydenta, których niestety nie znam. Prywatyzacja szpitala oznaczałaby sprzedaż części udziałów/akcji prywatnemu podmiotowi, a zatem zmianę struktury właścicielskiej. Aby mogło do tego dojść najpierw należałoby dokonać komercjalizacji placówki, a zatem przekształcenia z SPZOZ w spółkę z o.o. lub akcyjną, co oznacza jedynie zmianę formy działalności, a nie zaś zmianę struktury właścicielskiej.

O ile sam wielokrotnie podkreślałem, że przekształcanie SPZOZ-ów w spółki, ma podstawy ekonomiczno-zarządcze o tyle trudno jest wyobrazić sobie zmianę struktury właścicielskiej podmiotu, który jest istotnym elementem społeczności samorządowej. Oczywiście sama zmiana formy funkcjonowania placówki nie rozwiązuje wszystkich problemów - decyzja kiedy podjąć takie kroki musi być poprzedzona licznymi analizami oraz perfekcyjnym przygotowaniem administracyjnym. Ani organ założycielski jakim jest powiat, ani dyrekcja szpitala nigdy nie brały pod uwagę zmiany formy funkcjonowania placówki.

Sam proces komercjalizacji, a następnie potencjalnej prywatyzacji jest bardzo skomplikowany z ekonomicznego punktu widzenia i dzisiaj w zasadzie niemożliwy do przeprowadzenia.

Jednym z istotnych elementów przekształcenia SPZOZ w spółkę prawa handlowego jest pokrycie straty SPZOZ. Strata od pewnego poziomu powinna być pokryta przez Powiat obowiązkowo, a poniżej tego poziomu fakultatywnie, z tym zastrzeżeniem, że nawet w części objętej dobrowolną decyzją o spłacie, Powiat musi mieć na uwadze, że obowiązany jest zapewnić takie warunki powstania spółki kapitałowej, w których będzie ona mogła efektywnie i skutecznie podjąć działalność leczniczą. Jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo zadłużonych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, których przekształcenie prowadziłoby do powstania spółki kapitałowej obciążonej tym długiem. Spółka taka byłaby zagrożona postawieniem w stan upadłości, co powoduje sytuację niekorzystną zarówno z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia, jak i wierzycieli, którzy mogliby zaspokoić swoje roszczenia wyłącznie do wysokości majątku spółki.

Część zadłużenia, która podlega obowiązkowemu przejęciu przez Powiat określa się na podstawie wskaźnika zadłużenia ustalanego na podstawie przychodów ze sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy oraz danych o zobowiązaniach i inwestycjach krótkoterminowych według stanu na dzień poprzedzający dzień złożenia wniosku, o wpisanie spółki kapitałowej do rejestru przedsiębiorców, jako relację sumy zobowiązań długoterminowych i krótkoterminowych, pomniejszonych o inwestycje krótkoterminowe samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do sumy jego przychodów.

Jeżeli wartość wskaźnika zadłużenia wynosi:
 1. powyżej 0,5 - podmiot tworzący, przed dniem przekształcenia, obowiązkowo przejmuje zobowiązania samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej o takiej wartości, aby wskaźnik zadłużenia wyniósł nie więcej niż 0,5;
 2. 0,5 lub mniej - podmiot tworzący może, przed dniem przekształcenia, przejąć zobowiązania samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Aby przejąć zobowiązania SPZOZ, Powiat powinien posiadać zabezpieczone środki na spłatę tychże zobowiązań, albowiem w pierwszej kolejności zobowiązany jest przejąć zobowiązania najdawniej wymagalne obejmujące kwotę główną wraz z odsetkami (art. 72 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej). Pokreślić przy tym wypada, że bardzo często w umowach zastrzega się postawienie całości zobowiązań wynikających z danej umowy w stan wymagalności, na wypadek przekształcenia SPZOZu w spółkę prawa handlowego.

Biorąc pod uwagę zobowiązania Szpitala z uwagi na zaciągnięty kredyt, obciążenia jakie organ założycielski musiałby przejąc na siebie są ogromne. Jako dyrektor szpitala, dzisiaj z całą pewnością nie rekomendowałbym przekształcenia szpitala, a tym bardziej jego prywatyzacji.
dyrektor ZOZ Gniezno
Grzegorz Sieńczewski

Prezydent Gniezna nie udzielił odpowiedzi na nasze pytania. Rzecznik magistratu odesłał nas bezpośrednio do przewodniczącego struktur PO. Ponieważ Tomasz Budasz nie posiada ogólnodostępnego adresu e-mail związanego z pełnioną w partii funkcją, zapytania skierowaliśmy do organów regionalnych i krajowych Platformy.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(11)

 • 01.07.2022 09:52  Odpowiedz na komentarz

  nowy szpital już zaczęto prywatyzować !! Przy nowym szpitalu w Gnieźnie też wybudowano około 40 tu miejsc postojowych. Miały one słuzyć pacjentom i rodzinom odwiedzajacym swoich bliskich w szpitalu. Jednak dyrekcja nowego szpitala postanowiła te miejsca postojowe SPRYWATYZOWAĆ wyłacznie dla siebie i pracowników? W efekcie każdy kto chce z mieszkańców Gniezna i Powiatu skorzystać z usług szpitala musi szukać miejsca postojowego gdzieś daleko od nowego szpitala . Tylko inwalidzi zostali tu zauważeni . Pytam się KTO WYDAŁ DECYZJĘ O ZAMKNIECIU PARKIN

 • dymisja tych panów najszybciej jak to mozliwe !!!! działają na szkodę gniezna i polaków , jak cała opozycja w polsce - zatem czekamy na nowego prezydenta

 • ciekawe dlaczego, żadna inna redkacja nie podjęła sprawy hahaha pytanie retoryczne

 • 31.05.2022 09:58  Odpowiedz na komentarz

  wysłałem wniosek o dostęp do informacji publicznej do starostwa i szpitala czy płacili za reklamę na moje-gniezno - jak dostanę odpowiedź dam znać.

  02.06.2022 18:48

  Czy otrzymala PAni odpOwiedz Ze starOstwa i szPitala - odnOsnie Reklam na Stronie moje gniezno?

 • 28.05.2022 10:44  Odpowiedz na komentarz

  Ciekawe, kTO ROZPOWSZECHNIA TAKIE PLOTKI, NIE MAJĄCE POKRYCIA W RZECZYWISTOŚCI?
  MOŻE PRZEGRANY W OSTATNICH WYBORACH WEWNĘTRZNYCH STAROSTA, KTORY UTRACIŁ POPARCIE STRUKTUR PO TYM, JAK NIE POTRAFI ZROBIĆ PORZĄDKU ZE SWOJĄ ZASTĘPCZYNIĄ?"
  Panie Seńczewski, co Pan chce osiągnąć, ?!
  Mamy tę przyjemność na żywo śledzić transmisje Sesja Rady Miasta Gniezna, posiedzeń w Starostwie, - czy myśli Pan że zapominamy co i jak Pan przedstawia i jakie są Pana ukryte intencje?? proszę nie manipulować słowami, ludżmi - ile pomieszczen oddał pana spółce.....?

 • 27.05.2022 20:46  Odpowiedz na komentarz

  PANIE BUKOWSKI, CZY ZASTANAWIA SIE PAN NAD TYM, ŻE NIEPRAWDA POTWIERDZONA PRZEZ REDAKTORA - WIE PAN JAKIE Z TEGO TYTUŁU SĄ KONSEKWENCJE! CZYTAJAC PANA ARTYKUŁY ODNOSZĘ WRAZENIE, ZE ... PROSZĘ PRZEMYŚLEĆ!!

  27.05.2022 23:32

  Nie strasz redaktora jego pracą i obowiązkiem jest mówieniie prawdy która w oczy kole pełowców.Czytelnicy niech wiedzą wasze złodziejskie zamiary...

  27.05.2022 23:29

  Zastraszasz bolszewiku dziennikarza ??? A kim ty jesteś że znasz tą prawdę ??? A jaka jest ta twoja prawda, bo mamy 3 prawdy: PRAWDA, ŚWIĘTA PRAWDA I GÓWNO PRAWDA !!! Najlepiej spływaj z tego portalu i skocz na portal gdzie masz swoją prawdę !!!!!!!!!!!

 • 27.05.2022 20:39  Odpowiedz na komentarz

  To wygląda tak jakby Tb chciał wszystko co moLiwe sprzedawał.i na króliki. Może trzeba sprzedać króliki?

 • 27.05.2022 07:51  Odpowiedz na komentarz

  To nie jest pomysł PO tylko struktur SLD. to panowie z SLD policzyli długi szpitala i stwierdzili, że szpital wybudowano za duzy. Bo na dzień dzisiejszy wykonuje za mało zabiegów. A wykonuje operacji mało gdyż w Gnieźnie przyjmuja prywatnie lekarze ze Środy Wielk, że Śremu, z Wrześni z Poznania a nawet z Piły. Ci lekarze-ordynatorzy oddziałów w/w miastach napędziaja sobie pacjentów do swoich placówek poza Gnieznem. Pomysł SLD jest taki. Należy wynająć część szpitala na prywatne gabinety lekarzom z gnieźnieńskiego szpitala,by ci Dorabiali przywatnie w Gnieźnie i sobie w Gnieźnie naganiali pacj

PODOBNE TEMATY
Jeden dzień - wiedza na całe życie. Zapraszamy na rodzinny piknik Compensy! W niedzielę, 26 czerwca, na Rynku w Gnieźnie odbędzie się piknik rodzinny Strefa Bezpieczeństwa Compensy.... Czwartek, 16 czerwca 2022
Miejski program dofinansowania in vitro Przypominamy o miejskim programie dofinansowania zabiegów in vitro! Na ten cel w miejskim budżecie zapisano... Środa, 15 czerwca 2022
Jak codziennie dbać o swoje zdrowie? Nie ma innej recepty na długowieczność niż dobre zdrowie. Latamy w kosmos, mamy dostęp do bibliotek... Wtorek, 14 czerwca 2022
Naturalne sposoby na obniżenie poziomu kortyzolu Kortyzol jest hormonem stresu uwalnianym przez nadnercza. Pomaga organizmowi radzić sobie w sytuacjach... Poniedziałek, 13 czerwca 2022