moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Biskupi we Lwowie, Kijowie, Irpiniu i Buczy! Prymas odwiedził tereny objęte wojną

Poniedziałek, 23 maja 2022
  • Biskupi we Lwowie, Kijowie, Irpiniu i Buczy! Prymas odwiedził tereny objęte wojną

"To miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania" - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak o Buczy, gdzie przy masowym grobie pomordowanych Ukraińców modlił się razem z abp. Stanisławem Gądeckim i abp. Stanisławem Budzikiem.

Bucza i Irpin - dwa męczeńskie miasta Ukrainy znalazły się na trasie wizyty solidarności i wsparcia polskich biskupów, która odbyła się w dniach 17-20 maja 2022 roku. Oprócz abp. Wojciecha Polaka uczestniczyli w niej także przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
 

Poprzez swoją obecność, rozmowy i modlitwy chcieliśmy dać wyraz naszej solidarności i wsparcia dla całej Ukrainy - powiedział KAI abp Wojciech Polak we Lwowie, gdzie w środę 18 maja polska delegacja spotkała się z metropolitą archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego (UKR) abp. Mieczysławem Mokrzyckim oraz metropolitą lwowskim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp. Ihorem Woźniakiem.


Rozmawiano przede wszystkim o pomocy udzielanej Ukrainie i pomocy świadczonej przez Kościół w Polsce uchodźcom.
 

Mówiliśmy jak ważne jest, aby była ona nadal świadczona, gdyż wojna wciąż trwa. Cały czas wzrasta liczba uchodźców. W samym Lwowie jest ich ok. 200 tysięcy. Wszyscy dziękowali nam za pomoc jaka płynie z Polski - podkreślił abp Polak. Pytany dalej o atmosferę społeczną we Lwowie zwrócił uwagę, że sytuacja jest napięta, szczególnie po wczorajszych atakach na obiekty wojskowe na obrzeżach miasta. Ale na co dzień w samym mieście nie ma lęku czy strachu. Ludzie starają się normalnie pracować i żyć. Miasto tętni życiem, choć widać zmniejszony ruch spowodowany brakiem paliwa.


W czwartek 19 maja biskupi dotarli do Kijowa, gdzie przed południem modlili się o pokój w Soborze Mądrości Bożej, który jest symbolem Rusi Kijowskiej i państwowości ukraińskiej. Jak zauważono, świątynia pokazuje, skąd się bierze duma i siła narodu ukraińskiego, której nie może pokonać agresja ze strony Rosji. Po modlitwie polscy biskupi spotkali się ze zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy, metropolitą Epifaniuszem, a następnie zwiedzili Sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, gdzie wspólnie, w rycie łacińskim i prawosławnym, ponownie modlili się o pokój dla Ukrainy i świata. Tego dnia udali się również do Irpinia i Buczy, miast w obwodzie kijowskim, które najbardziej ucierpiały wskutek napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę. Mogli tam zobaczyć na własne oczy skutki barbarzyńskich działań. W Buczy, przed wspólnym grobem, do którego okupanci wrzucili ciała zamordowanych bezbronnych mieszkańców, pomodlili się za ofiary terroru rosyjskiego. Spotkali się również z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który po zakończeniu wizyty wyraził wdzięczność zarówno za nią, jak i za modlitwę i pomoc Polaków.
 

Przeżywaliśmy wizytę Episkopatu Polski, na czele z jego przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim. Jesteśmy wdzięczni braciom i siostrom z katolickiej Polski, którzy modlą się i pomagają Ukrainie. Widzieliśmy, jak Polacy w centrum Warszawy na chodnikach modlili się na kolanach, z różańcem w ręku. Szczerze dziękuję wszystkim, którzy dziś modlą się i wspierają Ukrainę i wyrażają solidarność z naszym narodem. Boże, błogosław Ukrainę, błogosław nasze ukraińskie wojsko, przyjmij w swoje objęcia niewinne ofiary, które zakończyły już ziemskie życie. Błogosław wszystkim ofiarom tej wojny i daj Ukrainie zwycięstwo - skomentował abp Szewczuk.


Wieczorem 19 maja abp Wojciech Polak przewodniczył w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie Mszy św., w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele ambasady RP z ambasadorem Bartoszem Cichockim na czele. W homilii, tłumaczonej na język ukraiński, przyznał, że w czasie wojny szukamy źródeł prawdziwej mocy i siły. Płyną one ze zjednoczenia z Chrystusem, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem i którego prosił, abyśmy w obliczu cierpienia jakie niesie wojna, wraz z Nim potrafili zmartwychwstawać i żyć.
 

Kiedy poprzez miłość będziemy zwyciężać zło, będzie zmartwychwstać również wszystko wokół nas. Wspominając obrazy z Irpinia i Buczy wyznał, że klęcząc przy zasypanym piaskiem zbiorowym grobie, z którego ekshumowano ciała pomordowanych, doświadczył tej prawdy, że „to miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania i życia, bo ci, którzy zostali tak okrutnie i barbarzyńsko pozbawieni życia, wołają, byśmy byli ludźmi zmartwychwstania i życia - podkreślił Prymas. Na zakończenie zaznaczył, że polscy biskupi przybyli na Ukrainę, by razem z jej mieszkańcami prosić o to, by Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie.


Mszę koncelebrowali: abp Stanisław Gądecki, abp Stanisław Budzik i bp Ołeksandr Jazłowiecki, który na zakończenie liturgii wyraził nadzieję, że świadectwo polskich biskupów z pobytu we Lwowie i w Kijowie wzmocni entuzjazm, z jakim Polacy przyjmują Ukraińców. Podziękował również za ich przyjęcie w Polsce, nawet w najmniejszych wsiach, i za sposób, w jaki Polacy się do nich odnoszą.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • Wojna na Ukrainie trwa od 2014 kiedy to Ukraińcy zaczęli bombardowac Donbas dlaczego teraz wszyscy nagle uciekają? Dlaczego nikt nie mówi o biolaboratiorach na Ukrainie? Od lat tworzyli tam śmiercionośne patogeny i wirusy. Tego nikt w tv nie powie.
    Tak prowadzone są wycieczki, można kupić sobie taka....

  • Ta wojna (o ile można to tak nazwać) jest bardzo dziwna. Kraj, który jest pogrążony w konflikcie organizuje wycieczki turystyczne, noclegi w hotelach, liczne gwiazdy show biznesu jak i polityczne często pojawiają się tam. To wszystko wygląda jak słabej jakości film dokumentalny

PODOBNE TEMATY
Nagrobek uszkodzony podczas pochówku obok - co zrobić w takiej sytuacji? W pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, że podczas pogrzebu zostanie uszkodzony nagrobek obok miejsca... Czwartek, 23 czerwca 2022
Olej MCT - czym jest i jak powstaje? Olej MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, Medium Chain Triglycerides to suplement diety o... Wtorek, 21 czerwca 2022
Helikoptery na festynie w Jankowie Dolnym! Organizatorzy "podnieśli poprzeczkę" bardzo wysoko! Przeloty helikopterami, pokazy Straży Pożarnej, kilka dmuchanych zamków, stoisko Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia... Wtorek, 21 czerwca 2022
Stado Ogierów zaskoczyło mieszkańców! Takiego wydarzenie jeszcze nie było! W niedzielę na terenie Stada Ogierów w Gnieźnie odbyła się duża impreza plenerowa Więc w Pierwszej Stolicy.... Wtorek, 21 czerwca 2022