moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wniosek o wydanie dziecka w trybie pilnym

Poniedziałek, 23 maja 2022
  • Wniosek o wydanie dziecka w trybie pilnym

W praktyce niezwykle często zdarzają się sytuacje konfliktowe pomiędzy rodzicami małoletnich dzieci. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których na przykład jeden rodzic podstępem zabiera dziecko ze szkoły i zatrzymuje je u siebie, zaś drugi z rodziców zostaje pozbawiony kontaktu z dzieckiem. W jaki sposób można w takiej sytuacji zareagować oraz co zrobić żeby odzyskać dziecko? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Niekiedy bywa tak, że kierowani emocjami zgłaszamy sprawę na policję. Myślimy wówczas, że skoro były mąż/partner ma ograniczoną władzę rodzicielską, to będzie do podstawą do interwencji policji w tej sprawie. Tak jednak nie jest, bowiem dopóki osoba nie ma odebranej władzy rodzicielskiej, dopóty policja nie ma obowiązku ingerowania w celu rozwiązania tej sytuacji. Pomocy w takiej sytuacji udziela Sąd Opiekuńczy. W szczególności każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej.

Przykład: w wyroku rozwodowym Sąd orzekł, że mama dziecka ma powierzone wykonywania nad nimi władzy rodzicielskiej, a ojciec ma władzę ograniczoną do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Ojciec dziecka ma dziecka na weekend, po którym nie oddaje dziecka do miejsca zamieszkania mamy. Wówczas mama może złożyć wniosek o wydanie dziecka w trybie pilny.
 
Postępowanie o odebranie dziecka jest dwuetapowe:
  1. Faza rozpoznawcza - wynikiem tego etapu jest przeprowadzenie rozprawy oraz rozpatrzenie przez Sąd materiału dowodowego. Sąd wydaje wówczas postanowienie, na mocy którego zobowiązuje drugiego rodzica lub inną osobę nieuprawnioną do wydania dziecka w ściśle określonym terminie.
  2. Faza wykonawcza - może być wdrożona, jeśli osoba, u której dziecko pozostaje nie wykonała dobrowolnie orzeczenia Sądu o wydanie dziecka. W takim przypadku Sąd zleca kuratorowi sądowemu przymusowe odebranie dziecka.

Jeżeli przymusowe zabranie małoletniego dziecka napotyka na przeszkody, ponieważ rodzic np. ukrywa dziecko albo w inny sposób uniemożliwia wykonanie orzeczenia sądu, to kurator sądowy powinien zawiadomić o tym fakcie prokuratora, który po takiej informacji może wszcząć postępowanie w sprawie o przestępstwo z art. 232 k.k.

Na marginesie wskazać należy, że w przypadku uprowadzenia dziecka i zatrzymania go poza granicami kraju zastosowanie będzie miała europejska konwencja o uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń dotyczących pieczy nad dzieckiem oraz o przywracaniu pieczy nad dzieckiem z dnia 20 maja 1980 r. oraz konwencja dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę z dnia 25 października 1980 r.

Kontakt: Adwokat Gniezno.

tekst: adw. Radosław Szczepaniak

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Masz kredyt w walucie obcej? Zastanawiasz się, czy iśc do Sądu? Przyjdź na bezpłatne spotkanie i dowiedz się jak odzyskać pieniądze! Kancelaria Adwokacka Andrzej Łykowski zaprasza na spotkanie osoby posiadające zobowiązanie kredytowe... Piątek, 17 czerwca 2022
Akt poświadczenia dziedziczenia Od marca 2009 roku spadkobiercy mają do wyboru przeprowadzenie procedury stwierdzenia nabycia spadku... Piątek, 27 maja 2022
Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa małżeńska. Oznacza to,... Środa, 6 kwietnia 2022
Top 3 triki, które pozwolą Ci szybciej sprzedać dom Obecnie rynek nieruchomości ma się całkiem dobrze. Trzeba przyznać, że naprawdę odbudował się po problemach... Czwartek, 31 marca 2022