moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy warto kupić opony wielozesonowe?

Niedziela, 15 maja 2022
  • Czy warto kupić opony wielozesonowe?

Opony wielosezonowe zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Z czego to wynika? Czy warto kupić opony wielosezonowe? Podpowiadamy w niniejszej publikacji.

Zanim pojawiły się opony sezonowe, kierowcy zwykle jeździli na jednym komplecie ogumienia przez cały rok. Dziś opony wielosezonowe znów wracają do łask i są coraz chętniej wybierane przez właścicieli samochodów osobowych. Czym różnią się od ogumienia letniego i zimowego? Kiedy warto kupić opony całoroczne? Odpowiadamy w niniejszym wpisie.  
 

Czym różnią się opony wielosezonowe od sezonowych?

Zastanawiasz się, czy warto kupić opony wielosezonowe, dostępne w ofercie na stronie https://noweopony.pl/opony/caloroczne w atrakcyjnych cenach? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czym różnią się od opon letnich i zimowych.

Standardowe opony zimowe produkuje się ze specjalnej mieszanki i są przystosowane do jazdy w niskich - równie skrajnie niskich - temperaturach. Na bieżniku, który jest mocniej zarysowany, umieszcza się relatywnie głębokie nacięcia. Dzięki temu opony zimowe są w stanie skuteczniej odprowadzać wodę. Gwarantują także dobrą przyczepność na lodzie lub śniegu. Opony letnie natomiast mają płytszy bieżnik i równie mniejsze nacięcia w porównaniu do tych, które umieszcza się na ogumieniu zimowym. Nacięcia na bieżniku opon letnich służą jedynie do precyzyjnego odprowadzania wody. Wyróżniają się także twardszą gumą, dzięki czemu ogumienie letnie gwarantuje lepszą przyczepność na rozgrzanym asfalcie. W niskich temperaturach natomiast tracą swoje najważniejsze parametry.

Opony sezonowe natomiast łączą najważniejsze cechy opon letnich i zimowych. Mogą być wykorzystywane w każdych warunkach pogodowych. Producenci starają się dopasować bieżnik nie tylko do jazdy po suchym asfalcie, ale i po błocie śniegowym czy w niskich i wysokich temperaturach. A zatem ogumienie wielosezonowe sprawdzi się w każdych warunkach.
 

Kiedy warto kupić opony wielosezonowe?

Kiedy warto kupić opony wielosezonowe? Komplet ogumienia całorocznego jest droższy od jednego sezonowego, jednakże oszczędzamy na usługach warsztatowych. Kolejną zaletą jest to, że pogoda nigdy Cię nie zaskoczy. Nie musisz także szukać dodatkowego miejsca na nieużywany komplet opon.

Opony całoroczne mają także swoje wady. Do minusów zalicza się fakt, że szybciej się zużywają, ponieważ są eksploatowane przez cały rok. Czas użytkowania ogumienia całorocznego wynosi około 3 lata. Producenci natomiast podają, że trwałość ich produktów wynosi około 50-60 tysięcy kilometrów. Z tego względu, że opony całoroczne szybciej się zużywają, poleca się, aby przynajmniej raz w roku sprawdzać stan bieżnika u fachowców.

Wielu specjalistów uważa, że dzięki oponom całorocznym można faktycznie przyoszczędzić, ale tylko w określonych warunkach. Jeśli poruszasz się głównie po mieście, preferujesz spokojny styl jazdy, ogumienie całoroczne będzie dla Ciebie odpowiednią i tańszą opcją. Jeśli natomiast jeździsz dynamicznie, pokonujesz długodystansowe trasy poza miastem, opony wielosezonowe szybciej się zużyją i będziesz musiał kupić kolejny, nowy komplet. W takiej sytuacji opony całoroczne niekoniecznie będą dla Ciebie ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

Jeżeli nie chcesz wymieniać opon zimowych na letnie i później powtarzać tego w drugą stronę, zakup opon wielosezonowych na pewno będzie dla ciebie odpowiedni. Takie opony uniwersalne poradzą sobie na mokrej nawierzchni i na śniegu. W przypadku opon całorocznych warto oczywiście postawić na produkt sprawdzonej firmy, co korzystanie wpłynie na jakość i wytrzymałość. To sprawi, że opona całoroczna posłuży przez długi czas i zakup opon całorocznych się opłaci bardziej niż dwa komplety opon sezonowych.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zakup samochodu HDS czy wynajem? Porównujemy oba rozwiązania Hydrauliczny dźwig samochodowy (w skrócie - HDS) to nic innego jak samochód który na wyposażeniu posiada... Czwartek, 2 czerwca 2022
Nocna Jazda rozpoczęła sezon motoryzacyjny! Na Rynku pojawiły się niesamowite samochody! W niedzielę na Rynku Pierwszej Stolicy odbyło się motoryzacyjne rozpoczęcie sezonu zorganizowane przez... Poniedziałek, 16 maja 2022
W niedzielę motoryzacyjne rozpoczęcie sezonu Drodzy motomaniacy, Nocna Jazda Samochodem Bez Celu Gniezno wspólnie z Dynamic Strong Klub Sportowy... Środa, 11 maja 2022
Turystyczny rajd samochodowy Wiosna 2022 - Zielono Mi przeszedł do historii W sobotę miłośnicy 4 kółek z Gniezna i okolic przyjęli zaproszenie gnieźnieńskiej delegatury Automobilklubu... Niedziela, 24 kwietnia 2022