moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gnieźnieńska Noc Muzeów

Poniedziałek, 9 maja 2022
  • Gnieźnieńska Noc Muzeów

14 maja 2022 roku, od 15.00 do 23.00 zapraszamy na pierwszą, po dwuletniej przerwie, Gnieźnieńską Noc Muzeów. Wyjątkowa, bo do jej organizacji przyłączyło się aż osiem instytucji, które zaproszą do nocnego zwiedzania i towarzyszących mu wielu atrakcji.

Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie w mieście pojawi się specjalna linia autobusowa, która ułatwi dotarcie do każdego punktu. Pomiędzy obiektami biorącymi udział w wydarzeniu kursować będą dwie linie MPK: M1 i M2. Trasa: Składowa (Parowozownia), Wrzesińska (Muzeum), Kostrzewskiego, Łaskiego. Dworcowa, Chrobrego, Łubieńskiego, Wyszyńskiego, Roosevelta I, Roosevelta II, Budowlanych II, Budowlanych III, Żwirki i Wigury, Gdańska IV, Lednicka II, Lednicka I oraz powrotna. Kursy od 15.30 do 23.00.

Qkażdym z punktów wolontariusze gnieźnieńskiego oddziału „Caritas” będą prowadzić zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy. Udział we wszystkich wydarzeniach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji i nic nie kosztuje. Poznajcie gospodarzy i ich propozycje, a z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Program:

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, 15.00 - 23.00, ul. Kostrzewskiego 1

Muzeum zajmuje się popularyzacją historii i kultury wczesnego średniowiecza w Polsce, a przede wszystkim historii powstania naszego państwa. Podczas Nocy Muzeów zaplanowano zwiedzanie wystaw oraz sali edukacyjnej w towarzystwie przewodników. Będzie to też okazja sprawdzenia, co kryją muzealne magazyny, na czym polega opieka nad zabytkami i poznania szczegółów akcji „Nie kitraj zabytków!”.
 

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 15.00 - 23.00, ul. Kolegiaty 2

Na wystawach w tym Muzeum znajdują się najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki, a wśród nich m.in. kielichy romańskie. Są również paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. W trakcie nocnego zwiedzania muzealny przewodnik odkryje przed Państwem tajemnice skarbca i podziemi Katedry gnieźnieńskiej.
 

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, 15.00 - 23.00, ul. Wrzesińska 49/b/4

Prezentowane w tym Muzeum eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywrócenie 100% sprawności. Jednym z największych unikatów jest grupa polskich motocykli „Sokół” z lat 30. XX w. W programie Nocy Muzeów zaplanowano: zwiedzanie z krzyżówką, konkurs fotograficzny, zdjęcia na motocyklu (18.00-19.00) i ognisko (20.30).
 

Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, 15.00 - 21.00, gościnnie: ul. Kolegiaty 2 (sala konferencyjna Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)

To nowe Muzeum dysponujące największym na świecie zbiorem organów elektronicznych polskiej produkcji nie ma jeszcze własnej siedziby. Zaprasza jednak na gościnny pokaz „Zapomniane dziedzictwo – polskie organy elektroniczne” połączony z oprowadzaniem. Podczas Nocy Muzeów zobaczymy jedynie fragment jego imponującej kolekcji, m.in. instrumenty dziecięce, młodzieżowe i estradowe.
 

Parowozownia Gniezno, 15.00 - 20.00, ul. Składowa 1

Zabytkowy kompleks Parowozowni to jeden z najważniejszych w Wielkopolsce zabytków kolejnictwa. Jego początki sięgają 1872 roku, kiedy wybudowano linię kolejową z Poznania przez Gniezno do Torunia i Bydgoszczy. Po 2012 roku wywieziono wszystkie parowozy i zaczęto obiekt okresowo udostępniać turystom. W Noc Muzeów przewodnicy oprowadzą po zakamarkach Parowozowni, m.in. po stałej wystawie.
 

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Dom Powstańca Wielkopolskiego, 15.00-23.00, Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od dziedzińca)

Dom Powstańca Wielkopolskiego pielęgnuje historię i pamiątki związane z gnieźnieńskim wkładem w przebieg Powstania Wielkopolskiego. Specjalnie na Noc Muzeów na jego wystawie pojawią się pamiątki z dawnych gnieźnieńskich foto-atelier i nim będzie dedykowany warsztat fotograficzny (20.00-21.00). Na najmłodszych czekają różnorodne aktywności, a na nieco starszych planszówki z Fantasmagorią.
 

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 16.00 - 18.00, Galeria BPMG, ul. Staszica 12 a

Specjalnie na Noc Muzeów przygotowano wystawę „To miejsce, ten czas. Historia Gniezna na kartach przewodników i pocztówek", na której będzie można zobaczyć kolekcję przewodników i pocztówek opowiadających o historii Gniezna. Ekspozycję zbudowano w oparciu o zbiory własne biblioteki oraz zbiory Tadeusza Gajdy i Piotra Grześkowiaka, który wraz z kustoszami biblioteki po niej oprowadzi.
 

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, 16.00 i 18.00, ul. Tumska 2 (Muzeum Ziemniaka w Gnieźnie)

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski zaprasza do nowej atrakcji turystycznej poświęconej wielkopolskiej „pyrze”. Będzie to okazja do poznania jej historii od czasów, kiedy dotarła na nasze ziemie. Nie zabraknie również opowieści o innych zastosowaniach tego warzywa. To co najbardziej wszystkich przyciąga to jednak warsztaty i podczas Nocy Muzeów je również zaplanowano.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Już w piątek startuje Weekendu na Szlaku Piastowskim! Już w piątek startuje tegoroczna odsłona Weekendu na Szlaku Piastowskim - dorocznego święta Szlaku,... Środa, 22 czerwca 2022
Już w piątek Noc Kupały na Lednicy Zapraszamy do świętowania nocy ognia, muzyki i miłości - Noc Kupały na Lednicy już 24 czerwca! Środa, 22 czerwca 2022
Niezwykła wystawa "Przystanek: Tumska" i spacer "100 metrów historii" Interaktywne Muzeum Gniezna, zainspirowane dziejami jednej z centralnych ulic miasta, po raz kolejny... Sobota, 23 kwietnia 2022
Nowe muzeum w Gnieźnie! O szczegółach opowiada Rafał Jurke Przy ul. Tumskiej w Gnieźnie powstało nowe muzeum. Otwarcie już niebawem. Co będzie można zobaczyć w... Poniedziałek, 18 kwietnia 2022