moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Szpital Dziekanka pilnie szuka psychiatrów dziecięcych

Piątek, 6 maja 2022
  • Szpital Dziekanka pilnie szuka psychiatrów dziecięcych

Nasz Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka w Gnieźnie pilnie poszukuje psychiatrów dziecięcych. Z końcem lipca tego roku w Dziekance pozostanie tylko 1 specjalista zatrudniony na część etatu, który nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb wszystkich pacjentów.

Ta alarmująca sytuacja wynika z wieloletniego marginalizowania potrzeb psychiatrii, szczególnie dziecięcej, a także z braku dobrych systemowych rozwiązań. Nie ma wystarczających zachęt do rozpoczęcia specjalizacji w psychiatrii dziecięcej, co prowadzi do odchodzenia specjalistów od leczenia szpitalnego do poradni i prywatnych praktyk. Hospitalizacja dzieci z problemami psychicznymi jest ostatecznością, ale w wielu przypadkach jest to jedyna możliwość, by zabezpieczyć ich zdrowie oraz życie.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zwracał niejednokrotnie uwagę na istniejące ryzyko krytycznego scenariusza, który właśnie zaczął się realizować. W porównaniu do szpitali, stawki za pracę lekarzy w poradniach to nawet 200-300% więcej, a w prywatnych gabinetach nawet 400% więcej. Nie pomaga także sposób rozliczania przez NFZ. Psychiatria należy do kategorii płatności za tzw. osobo/dzień. Dla porównania: np. rehabilitacja neurologiczna poudarowa jest wyceniana na poziomie 442 zł/dzień, natomiast psychiatria dziecięca tylko 355 zł/dzień.

Jak istotna jest psychiatria dziecięca mówimy dopiero wtedy, kiedy wydarzy się tragedia. Prawie 2 lata trwania w pandemii miały znaczący wpływ na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Izolacja, brak kontaktu z rówieśnikami, nauka zdalna - to wszystko spowodowało problemy młodego pokolenia. Wydarzenia ostatnich miesięcy, czyli wybuch wojny w Ukrainie, również pozostawi po sobie piętno na psychice najmłodszych. Pandemia COVID-19 wymusiła ograniczenia przyjęć w Szpitalu. Skutki psychiatryczne tego okresu zaczynają być teraz mocno widoczne.

Liczba leczonych w placówce dzieci kształtuje się na poziomie około 300-350 rocznie. Obecnie odnotowano znaczący wzrost przyjęć w trybie nagłym. Brak jest możliwości uzyskania pomocy w poradni psychologicznej, bądź w gabinetach lekarskich.  Okres oczekiwania na wizytę to nawet pół roku, a niejednokrotnie i dłużej.

Nasz szpital intensywnie poszukuje specjalistów psychiatrii dziecięcej. Ogłoszenie widnieje na stronie szpitala - https://dziekanka.net/wordpress/wp-content/uploads/2022/01/praca-51.pdf . Dyrekcja Dziekanki nawiązała kontakt z uczelniami kształcącymi lekarzy, prowadzi też bezpośrednie rozmowy z lekarzami specjalistami z terenu całego województwa wielkopolskiego, ale i z województw sąsiadujących. Niestety, powody odmowy podjęcia współpracy, z którymi się styka, to najczęściej obciążenie pracą, jakie generuje specyfika działania szpitala (m.in. konieczność całodobowego dyżurowania czy bardzo trudny charakter pracy przy pacjentach w stanie ostrym), a przede wszystkim alternatywa pracy w poradniach, co jest znacznie bardziej opłacalne.

Jak mówi Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego:

Zamknięcie oddziału dziecięcego Dziekanki będzie prawdziwą tragedią dla najbardziej potrzebujących, czyli dzieci i młodzieży. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby do tego nie dopuścić, jednak jesteśmy bezradni wobec systemu i wobec braku lekarzy chętnych do pracy.


tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 09.05.2022 11:03  Odpowiedz na komentarz

    Lekarzy po prostu brakuje, bo studia medyczne choć najdroŻsze ZE WSZYSTKICH STUDIÓW dla Polskich studentów sĄ ZA DARMO. nIE MOZNA WOBEC TEGO ICH "PRZYMUSIĆ" DO ODPRACOWANIA W państwowej SŁUŻBIE ZDROWIA TYCH KILKU PIERWSZYCH po studiach. A o jakiejś wdzięczności wobec społeczeństwa polskiego to nawet nie ma co marzyć. Młodzi ,lekarze ostatnio chca wyłacznie wielkiej kasy . I za ta kasa wyjeżdżaja po studiach od razu do Niemiec Anglii, irlandii czy Szwecji.

  • 07.05.2022 14:34  Odpowiedz na komentarz

    na neurologii też nie ma lekarzy i jest ciągle pełen stan. Dyrekcja powinna coś z tym zrobić. Od dawna nie widziałam tam nowych twarzy a z powodu choroby trafiam conajmniej raz w roku

PODOBNE TEMATY
Jeden dzień - wiedza na całe życie. Zapraszamy na rodzinny piknik Compensy! W niedzielę, 26 czerwca, na Rynku w Gnieźnie odbędzie się piknik rodzinny Strefa Bezpieczeństwa Compensy.... Czwartek, 16 czerwca 2022
Miejski program dofinansowania in vitro Przypominamy o miejskim programie dofinansowania zabiegów in vitro! Na ten cel w miejskim budżecie zapisano... Środa, 15 czerwca 2022
Jak codziennie dbać o swoje zdrowie? Nie ma innej recepty na długowieczność niż dobre zdrowie. Latamy w kosmos, mamy dostęp do bibliotek... Wtorek, 14 czerwca 2022
Naturalne sposoby na obniżenie poziomu kortyzolu Kortyzol jest hormonem stresu uwalnianym przez nadnercza. Pomaga organizmowi radzić sobie w sytuacjach... Poniedziałek, 13 czerwca 2022