moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Walący się mur, ludzkie szczątki i setki ton śmieci na cmentarzu - kuria umywa ręce od problemu! Prokuratura wszczyna postępowanie! Czy mamy do czynienia z prywatyzacją cmentarzy?

Niedziela, 15 maja 2022
 • Walący się mur, ludzkie szczątki i setki ton śmieci na cmentarzu - kuria umywa ręce od problemu! Prokuratura wszczyna postępowanie! Czy mamy do czynienia z prywatyzacją cmentarzy?

To, co dzieje się na gnieźnieńskich cmentarzach jest wręcz zatrważające. Po naszej interwencji jednym z tematów zainteresowała się Prokuratura Rejonowa. Niestety Kuria Metropolitalna "umywa ręce" od niewygodnych tematów i zrzuca wszystko na parafie i Administrację Gnieźnieńskich Cmentarzy. Ta ostatnia to tak naprawdę prywatna firma. Czy więc grozi nam prywatyzacja nekropolii?

Temat walącego się muru otaczającego cmentarz Św. Piotra w Gnieźnie opisywaliśmy w artykule "Zawalił się mur między cmentarzem a prywatną posesją! Woda z nekropolii zalewa działkę".

O gigantycznych wręcz hałdach śmieci, w których znaleźliśmy prawdopodobnie ludzkie kości pisaliśmy natomiast w artykule "Nagrobki, ludzkie szczątki i hałdy śmieci - dzikie wysypisko między cmentarzem a jeziorem! Kto za to odpowiada?"

Zwróciliśmy się do kurii z prośbą o komentarz w tych tematach. Jako organ nadrzędny nad parafiami wydawać by się mogło, że księża powinni zainteresować się tymi problemami i zająć sprawą. Nic bardziej mylnego - zgodnie z tradycją, kuria odcięła się od niewygodnych tematów.
 

Szanowny Panie Redaktorze,
Do Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie wpłynęło pismo od mieszkańców nieruchomości sąsiadującej z cmentarzem św. Piotra w Gnieźnie. Kopia pisma przekazana została księdzu proboszczowi. Czekamy na odpowiedź i ustosunkowanie się do kwestii poruszonych w jego treści.
Jeśli chodzi o drugi temat to szczegółowe informacje można uzyskać u księdza proboszcza i administracji cmentarza św. Krzyża w Gnieźnie.

Z wyrazami szacunku,
ks. Remigiusz Malewicz
rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej


Jak udało nam się ustalić dochody, które parafie czerpią od Administracji Gnieźnieńskich Cmentarzy (AGC) są na tyle wysokie, że praktycznie nie ma szans na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w zarządzaniu nekropoliami. Jedną z ostatnich parafii, które same dbają o swoją część cmentarza jest kościół pw. Św. Wawrzyńca w Gnieźnie. Proboszcz nieustannie jednak zmaga się z problemami, a nawet konfliktami wywoływanymi przez AGC. Kuria nic z tym nie robi. Leciwy już kapłan jest zdany na samego siebie. Proboszcz odchodzi w tym roku na emeryturę. Na jego miejsce, jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, ma przyjść obecny proboszcz z Witkowa, ks. kan. dr hab. Franciszek Jabłoński. Wówczas zapewne cmentarz Św. Wawrzyńca przejdzie pod zarząd AGC.

Tymczasem po naszym artykule o hałdach odpadów przy Jeziorze Świętokrzyskim, Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie zainicjowałą pozakarne postępowanie wyjaśniające w przedmiocie nielegalnego składowania śmieci pomiędzy cmentarzem Świętego Krzyża a akwenem. Do sprawy powrócimy.

Nakaz rozbiórki budynku na jednym z cmentarzy, problemy z domami przy ul. Kadłubka w Gnieźnie, które mogą zakończyć się nawet eksmisjami, a także nocne prace koparką na nekropolii mające za zadanie ukryć odpady pod ziemią - te tematy poruszymy na łamach naszego portalu w ciągu najbliższych dni.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • Brawo panie prezydencie,że usunąłeś takiego delikwenta,konfidenta medialnego,znawcę tematów miejsko-gminnych.

 • Co do Prezydenta, to już dość usunął dobrych i kompetentnych ludzi z urzędu. Dlatego jest tak jak jest w mieście. mamy nadzieje , że to jest już koniec jego kadencji.

 • 16.05.2022 11:48  Odpowiedz na komentarz

  Taki z ciebie pracownik UM jak z koziej d..trąba. kolejny raz najeżdżasz na straż i miasto nie masz zielonego pojęcia jakie zadania ma straż i miasto. Prezydent takiego pracownika powinien wywalić na zbity pysk. Poczytaj trochę i ogarnij się bo z zazdrości pęknie ci żyłka.

 • Kolejny raz Piszę, że gdyby straż Miejska w sposób właściwy wykonywała swoje obowiązki to przyczyniłaby się do zahamowania tego zjawiska. Brak kontroli porządku na cmentarzach przyczynia się do znacznego wzrostu bałaganu z roku na rok. sprawa ta przerasta kierownictwo straży, a prezydent nie potrafi w sposób właściwy wyegzekwować ustawowych zadań od podległych pracowników. Straż miejska, opłacana jest z naszych podatków. po co więc ją utrzymywać, jak nie spełnia oczekiwań.

  17.05.2022 20:54

  Z tego co wiem to straż miejska zajmuje się cmentarzami 0d 30 lat i co i nic- nie mają przebicia za wysokie progi kuria i agc żeby tylko kasa szła ze zmarłych dobry biznes praktycznie studnia bez dna

PODOBNE TEMATY
Nagrobek uszkodzony podczas pochówku obok - co zrobić w takiej sytuacji? W pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, że podczas pogrzebu zostanie uszkodzony nagrobek obok miejsca... Czwartek, 23 czerwca 2022
Olej MCT - czym jest i jak powstaje? Olej MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, Medium Chain Triglycerides to suplement diety o... Wtorek, 21 czerwca 2022
Helikoptery na festynie w Jankowie Dolnym! Organizatorzy "podnieśli poprzeczkę" bardzo wysoko! Przeloty helikopterami, pokazy Straży Pożarnej, kilka dmuchanych zamków, stoisko Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia... Wtorek, 21 czerwca 2022
Stado Ogierów zaskoczyło mieszkańców! Takiego wydarzenie jeszcze nie było! W niedzielę na terenie Stada Ogierów w Gnieźnie odbyła się duża impreza plenerowa Więc w Pierwszej Stolicy.... Wtorek, 21 czerwca 2022