moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nagrobki, ludzkie szczątki i hałdy śmieci - dzikie wysypisko między cmentarzem a jeziorem! Kto za to odpowiada?

Poniedziałek, 25 kwietnia 2022
 • Nagrobki, ludzkie szczątki i hałdy śmieci - dzikie wysypisko między cmentarzem a jeziorem! Kto za to odpowiada?

Setki ton śmieci i gruzu z rozebranych nagrobków zalegają między cmentarzem Św. Krzyża w Gnieźnie a Jeziorem Świętokrzyskim. Dlaczego nikt nic z tym nie robi? Wśród odpadów można znaleźć także kości, prawdopodobnie ludzkie.

Znicze, wiązanki, rozebrane nagrobki - to główne składowe wysypiska znajdującego się między cmentarzem Świętego Krzyża a Jeziorem Świętokrzyskim. Oprócz prawdopodobnie ludzkich szczątków, najbardziej szokujące są kamienne tablice ze zdjęciami i nazwiskami oraz zniszczone krzyże i figurki świętych. O ile znicze i wiązanki prawdopodobnie wyrzucane są przez osoby odwiedzające groby, to ciężko pojąć skąd wzięły się rozebrane nagrobki. Mogli je tam wyrzucić jedynie pracownicy Administracji Gnieźnienskich Cmentarzy likwidujący nieopłacane groby lub kamieniarze. Wszystkie te odpady leżą w szuwarach. Dzikie wysypisko ciągnie się praktycznie na całej długości cmentarza.

Czy Administracja Gnieźnieńskich Cmentarzy i kuria są ponad prawem? Sprawę przekazaliśmy do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, a także lokalnych wydziałów związanych z ochroną środowiska.

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(9)

 • 27.04.2022 18:21  Odpowiedz na komentarz

  Opony. Kiedyś pamiętam palono je by zimą rozgrzać zamarzniętą ziemię by móc wykopać grób. Myślę że już tego nie robią, no chyba że w nocy kiedy nikt nie widzi i czuje smrodu palonej gumy.

 • Jak będzie nowy prezydent i to z PIS, to cud się stanie i bedzie lepiej ?
  To dopiero będzie odlot . Aż strach. .

  27.04.2022 08:18

  Uważam, iż niezależnie od władzy straż miejska powinna realizować zdania ustawowe w zakresie utrzymania porządku i czystości miasta. tak jednak nie jest. Dlatego winna być rozwiązania. jej praca nie przyczynia się do poprawy estetyki miasta i właściwego utrzymania porządku przez jego mieszkańców. Nie spełnia Ona już oczekiwań. Dalsze utrzymywanie emerytów w straży i osób o niskiej kondycji fizycznej nie wpływa pozytywnie na zmianę jakości wizerunku miasta.

 • 26.04.2022 17:20  Odpowiedz na komentarz

  No, proszę. Bardzo pożyteczny artykuł.

 • Te obrazy są porażające. Likwidować powinno się groby stare i mocno zniszczone, a te płyty absolutnie nie wyglądają na ZNISZCZONE. Były CONAJWYŻEJ nieopłacone. To co wyprawia zarządca, to absurd na który nie powinno być przyzwolenia. Ten zarządca rujnuje Gnieźnieńskie cmentarze i historię mieszkańców, po którch często grób to jedyna pamiątka.

 • Słyszałem od wędkarzy, że wokół każdego jeziora powinna być 4 merowa strefa wolna od jakich kolwiek płotów czy zabudowań dochodzących aż do wody.jeziora. To chyba dotyczy równiez i tego zbiornika wodnego. Gdzie jest wobec tego powiatowa sTraż rybacka ? Dlaczego nikt nie egzekwuje prawa do swobodnego dostępu do jeziora świętokrzyskiego? Dlaczego pozwala się na zmniejszanie akwenu jeziora poprzez zasypywanie tafli wody gruzem ze starych nagrobków i innymi śmieciami?

 • Kolejny raz Piszę, że za utrzymanie porządku i czystości odpowiada w mieście Straż miejska, która nie robi już nic w tym zakresie. Obecne kierownictwo uczyniło z tej jednostki policję nr 2. Nie zajmują się tymi sprawami i dlatego na ulicach i terenach jest brud i bałagan, zalega psi kał i śmieci.Powinna ona ulec rozwiązaniu. To powinien być jeden z punktów strategicznych w nowych wyborach samorządowych dla przyszłego ale już nowego prezydenta. Obecny Prezydent przestał spełniać oczekiwania w nim pokładane. Odleciał.

  26.04.2022 16:06

  No fakt,odleciołeś gościu i to wysoko. Po łapkach dali za syf pewnie albo brak opłat za kibel albo parkowanie i odleciołeś. Za utrzymanie porządku na swoim podwórku odpowiada jego właściciel. Tak napisane

 • 26.04.2022 08:07  Odpowiedz na komentarz

  Oni ochoczo tylko ściągają opłaty a na cmentarzu prywatni ludzie chodniki muszą sponsorować

PODOBNE TEMATY
Olej MCT - czym jest i jak powstaje? Olej MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, Medium Chain Triglycerides to suplement diety o... Wtorek, 21 czerwca 2022
Problem śmieci przy cmentarzach - nie tylko w Gnieźnie Z problemem śmieci przy cmentarzach zmagają się nie tylko mieszkańcy Gniezna, ale także innych miejscowości... Niedziela, 5 czerwca 2022
Hałda na cmentarzu Św. Piotra ciągle rośnie! Późnym wieczorem koparka równała teren! Tydzień temu, w czwartek, na cmentarzu Św. Piotra koparka rozgarniała skarpę, która w znacznej mierze... Sobota, 21 maja 2022
Zawalił się mur między cmentarzem a prywatną posesją! Woda z nekropolii zalewa działkę Pan Błażej od wielu lat prosi parafię, kurię i zarządcę cmentarza o naprawę muru oddzielającego jego... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022