moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Uczcili pamięć policjanta

Piątek, 22 kwietnia 2022
  • Uczcili pamięć policjanta

Dzisiaj, w 82- rocznicę śmierci kom. Józefa Wróblewskiego Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki wspólnie ze swoim I zastępcą kom. Mariuszem Masłowskim złożyli kwiaty i zapalili znicz przed tablicą pamiątkową.

Pamięć o funkcjonariuszach Policji Państwowej jest naszym obowiązkiem wobec ich tragicznej historii. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawdę historyczną.

Ławrientij Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Na podstawie jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Tysiące Polaków zginęło, w tym kom. Józef Wróblewski, ponieważ komunistyczny agresor uznał ich za grupę niebezpieczną ze względu na swą wyjątkowo silną postawę patriotyczno - moralną, miłość do Ojczyzny i wierną służbę społeczeństwu.

Aby ocalić od zapomnienia pamięć o ostatnim przed wybuchem II wojny światowej Kierowniku Komisariatu Policji w Gnieźnie kom. Józefie Wróblewskim, który zginął zamordowany przez sowietów na nieludzkiej ziemi, kilka lat temu Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki wyszedł z inicjatywą odsłonięcia tablicy jego pamięci. W ten sposób gnieźnieńscy policjanci pielęgnują pamięć o nim.

Przypomnijmy: Józef Wróblewski urodził się 21 października 1895 roku w Gąsawie. Kilka lat później rozpoczął naukę w szkole powszechnej, następnie ukończył Gimnazjum w Trzemesznie. W 1918 roku walczył w Powstaniu Wielkopolskim. W 1920 roku, jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej, u boku marszałka Józefa Piłsudskiego, brał udział w Bitwie Warszawskiej.

Służbę w Policji Państwowej rozpoczął 13 maja 1921 roku. Pracował w Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu, następnie był komendantem powiatowym w Wągrowcu. W latach 30. służył w jednostkach Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W 1933 roku został przeniesiony na stanowisko kierownika komisariatu granicznego w Zbąszyniu, a następnie był komendantem powiatowym w Nowym Tomyślu. Z dniem 10 sierpnia 1938 roku został przeniesiony na stanowisko kierownika komisariatu Policji Państwowej w Gnieźnie, gdzie służył do września 1939 roku.

tekst: KPP Gniezno
foto: KPP Gniezno

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
23-latka handlowała podróbkami! Teraz za to odpowie Ogólnie mówi się, że "buty są jak lody - zawsze jest miejsce na więcej". Kobiet do ich zakupu nie trzeba... Poniedziałek, 16 maja 2022
Kolejne ćwiczenia strażaków Ćwiczenia gnieźnieńskich strażaków z zakresu ratownictwa technicznego. Działania tego typu stały się... Niedziela, 15 maja 2022
Jedziesz autem do Powidza? Uważaj, gdzie parkujesz! Strażacy apelują o rozsądne poruszanie się i parkowanie samochodów w Powidzu. Ostatnia sytuacja, którą... Niedziela, 15 maja 2022
Policjanci informują Ukraińców o odpowiedzialności prawnej wynikającej nieprawidłowych zachowań na drodze Podczas służby policjanci drogówki i prewencji spotykają kierowców pochodzących z Ukrainy. W związku... Piątek, 13 maja 2022