moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Powiat i Miasto wspierają uchodźców! Zobaczcie na jaką pomoc mogą liczyć Ukraińcy

Wtorek, 19 kwietnia 2022
  • Powiat i Miasto wspierają uchodźców! Zobaczcie na jaką pomoc mogą liczyć Ukraińcy

Po 24 lutego do Gniezna i całego powiatu trafiło tysiące uchodźców wojennych z Ukrainy. Mieszkańcy okazali im wielkie serca i ogromne zaangażowanie, pomagając na wiele sposobów. Pomoc zapewniły samorządy: Miasto Gniezno i powiat gnieźnieński.

Po 24 lutego do Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego trafiło tysiące uchodźców wojennych z terenu Ukrainy. Mieszkańcy naszego regionu pokazali swoje wielkie serca i ogromne zaangażowanie, pomagając im na ogromną skalę. Gniezno i powiat gnieźnieński stanęły na wysokości zadania. Szeroki zakres pomocy zapewniły też lokalne samorządy, w tym Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Z ust Piotra Gruszczyńskiego, Starosty Gnieźnieńskiego oraz Tomasza Budasza Prezydenta Miasta Gniezna popłynęły podziękowania dla mieszkańców za codziennie niesioną pomoc dla uchodźców. Samorządowcy zaapelowali również o dostarczanie żywności do nowego punktu zbiórki, który działa przy ul. Chrobrego 21 (budynek PSZOK, za Strażą Pożarną), od poniedziałku do czwartku w godzinach 12.00 do 18.00 oraz w piątki od 10.00 do 13.00.

Sytuacja w Ukrainie wpłynęła również na oświatę w powiecie. Na ten moment w placówkach, których organem prowadzącym jest Powiat Gnieźnieński, jest ponad 50 uczniów z Ukrainy. Zarząd Powiatu podjął decyzję o utworzeniu oddziału przygotowawczego w II LO.  Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki placówki wspierają uczniów przede wszystkim w zakresie nauki języka polskiego. Realizowane są w tygodniu dodatkowo 2 godziny lekcji języka polskiego i 1 godzina zajęć wyrównawczych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 oraz w Zespole Szkół przy ul. Sobieskiego organizowane są bezpłatne lekcje języka polskiego - zainteresowanie przerosło wszelkie oczekiwania - na ten moment zapisanych jest blisko 80 osób, które podzielono na poszczególne grupy: 3 grupy dorosłych, 2 grupy młodzieży, 2 grupy dzieci. Dyrektorzy i pracownicy szkół, rodzice oraz uczniowie od samego początku, na bieżąco organizują zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.

Miasto Gniezno zorganizowało regularną pomoc. Mieszkańcy Gniezna, którzy nieodpłatnie przyjęli pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy nie muszą za nich płacić za śmieci. Tacy mieszkańcy zostaną także zwolnieni z podatku od nieruchomości w 2022 r. Uchodźcy wojenni mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską.

Osobom, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy przysługuje świadczenie pieniężne w wysokości 40 zł za osobę dziennie. Do tej pory wpłynęły 84 wnioski o to świadczenie pieniężne. Wnioski dotyczą udzielenia schronienia 314 osobom, łączna kwota o jaką wnioskują to 285 560 zł. Wnioski są weryfikowane merytorycznie, jeżeli jest taka potrzeba, wnioskodawca jest proszony o uzupełnienie lub korektę wniosku. Następnie weryfikowane są  warunki zakwaterowania i wyżywienia. Pierwsze wypłaty dla 4 wnioskodawców będą w tym tygodniu. Informacje na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 61 426 05 20.

Ukraińskie dzieci uczą się już w gnieźnieńskich szkołach podstawowych. Zostały umieszczone  w różnych klasach, w zależności od wieku i oczywiście rozpoczęły naukę języka polskiego, od 4 do 6 godzin tygodniowo. Do gnieźnieńskich podstawówek zapisano 214 uczniów, a do przedszkoli 73 dzieci. W Szkole Podstawowej nr 6 zostały uruchomione 2 oddziały przygotowawcze dla klas 1- 3 i 4 -6. 52 dzieci korzysta z dożywiania w przedszkolach, a 132 w szkołach podstawowych.

Od 16 marca w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie przy ul. Lecha 6 są nadawane numery PESEL obywatelom Ukrainy, którzy z powodu rosyjskiej agresji zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju i przyjechali do Polski. Do tej pory wydano ich nieco ponad tysiąc.

Wnioski o jednorazowe, bezzwrotne,  świadczenie w wysokości 300 zł w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Pocztowej w Gnieźnie (na parterze). Do dziś przyjęto 486 wniosków, z czego już 427 jest przygotowanych do wypłaty dla 833 osób.

tekst: Informacja prasowa
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Nagrody EUHealthAward 2021 - wśród laureatów I LO w Gnieźnie 4 maja br. w Brukseli odbyło się coroczne spotkanie platformy #EUHealth, która zajmuje się projektami... Środa, 18 maja 2022
Ostrzeżenie meteorologiczne: przymrozki W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Wtorek, 17 maja 2022
Czy uda się pozyskać środki na wspólne projekty miasta, powiatu i gmin? W Urzędzie Miejskim w Gnieźnie odbyło się dziś kolejne spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia ZIT... Czwartek, 12 maja 2022
Przygotowanie dokumentacji dla ul. Budowlanych i Pustachowskiej, przebudowa ul. Słowackiego i budowa chodników - inwestycje drogowe w powiecie Powiat gnieźnieński zaplanował sporo inwestycji drogowych, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym... Czwartek, 12 maja 2022