moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowe muzeum w Gnieźnie! O szczegółach opowiada Rafał Jurke

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022
  • Nowe muzeum w Gnieźnie! O szczegółach opowiada Rafał Jurke

Przy ul. Tumskiej w Gnieźnie powstało nowe muzeum. Otwarcie już niebawem. Co będzie można zobaczyć w środku i kiedy nastąpi otwarcie? zapytaliśmy o to pomysłodawcę projektu, Rafała Jurke.

Podobno w Gnieźnie, w pobliżu katedry ma zostać otwarte nowe muzeum.

To prawda, w długi majowy weekend otwieram pierwsze w naszym mieście muzeum poświęcone naszej ukochanej wielkopolskiej Pyrze.
 

Jak to Pyrze?

To może przytoczę fragment pewnego utworu:
Niegodny, takaż pamięć na świadczone łaski,
Na kasze, nadziewania, smażonki, frykaski,
Które zjadając w wieczór, południe i ranek,
Przysięgałeś pod niebo wznieść imię ziemlanek!
Ja ci miałam dziękować, a muszę się żalić:
Jeść mnie nie zapomniałeś, zapomniałeś chwalić

 

Kto jest autorem tych słów?

Pewnie będzie to zaskoczenie, ale napisał to Adam Mickiewicz. Na początku XIX wieku Towarzystwo Literackie w Lyonie postanowiło spopularyzować uprawę ziemniaków i ogłosiło konkurs. Nasz wieszcz chciał wziąć w nim udział i w 1819 roku popełnił dzieło zatytułowane Kartofla. Poemko w czterech pieśniach. Niestety utwór zachował się tylko w kilku fragmentach, jednak Pyra musi być czymś szczególnym jeśli sam Adam Mickiewicz wziął ją na warsztat.
 

No dobrze, ale Pyra nie budzi dziś takich emocji jak 200 lat temu. Więc po co o niej opowiadać?

Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie korzystał z plastikowych sztućców. Wiemy, że taki plastikowy widelec po wyrzuceniu będzie rozkładał się setki lat. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali technologię wytwarzania sztućców z zawartej w Pyrach skrobi. Takie sztućce są w pełni biodegradowalne i nie zagrażają środowisku. Widzimy więc, że Pyra nawet i dziś może budzić emocje.
 

Interesujące, jednak Pyry, a raczej ziemniaki uprawiane są nie tylko w Gnieźnie.

W różnych częściach Polski ziemniaki są różnie określane, te niuanse będziemy podkreślać podczas organizowanych warsztatów. Jednak Pyra to nasz wielkopolski wyróżnik. Przecie nikt u nas nie mówi kartofle, tym bardziej po 123 latach pruskiego zaboru.
 

Czego będzie można dowiedzieć się o Pyrach podczas pobytu w Muzeum? Co będzie się działo na warsztatach?

Każdy kto nas odwiedzi dowie się o historii Pyry, od chwili kiedy pierwsi Europejczycy się z nimi zetknęli. Czyli od czasów Francisca Pizarro, hiszpańskiego konkwistadora, który podbił i złupił królestwo Inków.  Czyli dzisiejsze Peru. Pizarro jak już tam był to zwinął złoto, a kiedy zaczęło go brakować to przywiózł do Europy Pyry. Najmłodsi prócz tego, że poznają szlak wędrówki Pyry będą mogli sprawdzić swoje umiejętności manualne tworząc różne fantastyczne zwierzęta. Udowodnimy też, że z Pyra może być baterią. Z kolei wszyscy 18+ poznają inne zastosowania Pyry. Dowiedzą się jak zamienić tą szlachetną bulwę na równie szlachetny napój. Poza tym dla chętnych odbędzie się konkurs w tarciu Pyry na czas. Oczywiście konkurs z nagrodami.


Czyli kiedy otwarcie Muzeum?

Tak jak już wspominałem, zaczynamy w majowy weekend. Korzystając z okazji zapraszam na ul. Tumską 2 do Muzeum Ziemniaka czyli Pyry w Gnieźnie.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla Polskiej Akademii Umiejętności Polska Akademia Umiejętności została czternastym Laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Sobota, 25 czerwca 2022
Już w piątek startuje Weekendu na Szlaku Piastowskim! Już w piątek startuje tegoroczna odsłona Weekendu na Szlaku Piastowskim - dorocznego święta Szlaku,... Środa, 22 czerwca 2022
Już w piątek Noc Kupały na Lednicy Zapraszamy do świętowania nocy ognia, muzyki i miłości - Noc Kupały na Lednicy już 24 czerwca! Środa, 22 czerwca 2022
Gnieźnieńska Noc Muzeów 14 maja 2022 roku, od 15.00 do 23.00 zapraszamy na pierwszą, po dwuletniej przerwie, Gnieźnieńską Noc... Poniedziałek, 9 maja 2022