moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak skutecznie sprzedać mieszkanie - rozmowa z pośrednikiem nieruchomości Krzysztofem Aftyką

Piątek, 15 kwietnia 2022
  • Jak skutecznie sprzedać mieszkanie - rozmowa z pośrednikiem nieruchomości Krzysztofem Aftyką

Polacy rzadko poprzestają na zakupie jednego mieszkania. Coraz częściej zmieniają lokum kilkukrotnie w trakcie swojego życia. Różne są powody takich decyzji, ale w każdym z tych przypadków ważna jest szybka, korzystna i w miarę łatwa sprzedaż nieruchomości. Jak tego dokonać tłumaczy nam Krzysztof Aftyka - pośrednik nieruchomości z biura Freedom Nieruchomości Poznań, odpowiedzialny za Gniezno i okolice.

Jak działać żeby sprzedać swoją nieruchomość jak najbardziej korzystnie?

Jest kilka zasad, które warto znać, aby nasza sprzedaż była udana.
Po pierwsze przygotuj się. Sprawdź dokumentację swojej nieruchomości - czy w ogóle możesz do sprzedaży przystąpić? Czy nie ma żadnych wad prawnych? Czy nie wystąpi podatek od sprzedaży? Następnie prześwietl mieszkanie pod względem technicznym, żeby uniknąć ewentualnych problemów z roszczeniami dotyczącymi wady i rękojmi.
Po drugie dokonaj analizy rynku i oszacuj cenę. Zbadaj jak w tej chwili wygląda lokalny rynek nieruchomości, określ budżet na umieszczenie na portalach sprzedażowych ogłoszeń oraz promocji, która może zwiększyć skuteczność nawet o 90%. Najważniejsze to określenie właściwej ceny wyjściowej. W trakcie analizy rynku powinieneś odpowiedzieć sobie na szereg pytań - na ile Twoja nieruchomość jest unikatowa i jak duża będzie konkurencja? Jak duży jest popyt, jak szybko i w jakich cenach sprzedają się podobne nieruchomości? Czy aktualnie ceny raczej rosną czy maleją?
Po trzecie przygotuj mieszkanie do sprzedaży. Określ profil klienta - kto może szukać nieruchomości takiej jak Twoja, w tej konkretnie lokalizacji? Wiedza o tym kim jest potencjalny klient i dostosowanie oferty do jego oczekiwań to kluczowy element większego zysku ze sprzedaży. W zależności od odbiorcy, skonstruuj ogłoszenie, które będzie uderzało w jego czułe punkty.

Zainwestuj w home staging. Celem home stagingu jest pokazanie potencjału nieruchomości. Sposób prezentacji oferty może czynić ją bardziej atrakcyjną. Zrób zdjęcia, które sprzedadzą Twoją nieruchomość. Dobrze zrobione zdjęcia spowodują, że oferta zostanie wyróżniona, stanie się zauważalna i będzie skupiać uwagę klientów swoją świeżością.
 

Mam klienta! Teraz już z górki? Na co uważać w procesie sprzedaży?

Mieszkanie przygotowane, oferta wystawiona, zaczynają się telefony i prezentacje. Pamiętaj, że musisz odpowiadać potrzebom potencjalnych klientów wtedy, kiedy to oni mają czas, a nie odwrotnie. Znalezienie chętnego na kupno mieszkania sprawia, że czujesz się już na końcu drogi, ale to jeszcze nie koniec procesu sprzedażowego. Najtrudniejszym procesem w sprzedaży nieruchomości jest etap ustalania szczegółów transakcji. Spotkanie oko w oko z kupującym i jego emocjami może być prawdziwą przeprawą przez dżunglę negocjacyjnych zawiłości. Pamiętaj, aby w sposób wyraźny wszystkie ustalenia podsumować i spisać. W zależności od tego czy klient jest kredytowy czy gotówkowy, różny jest czas na zakończenie sprzedaży. W przypadku kredytu często następuje niedoszacowanie czasu, który upłynie do momentu przekazania kluczy.
Na tym etapie wchodzimy też w zawiłości związane z dokumentami potrzebnymi do umowy przedwstępnej i końcowej. Sprawdź jeszcze raz dokładnie dokumentację, podpisz umowę przedwstępną, która określi wszystkie zasady przyszłego zakupu oraz zabezpiecz się zadatkiem. Do samej sprzedaży potrzebujesz też sumiennego i zapobiegliwego notariusza, który sporządzi akt i należycie zabezpieczy obie strony transakcji.

Lepiej samemu czy z agentem?

Na to pytanie każdy sprzedający musi sobie odpowiedzieć indywidualnie. Jeśli czujesz się pewnie w promocji, negocjacjach, przygotowaniu dokumentacji oraz sprawach administracyjnych to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować sprzedaży samemu. Jeśli jednak w jakimś z tych aspektów nie czujesz się dobrze, to lepiej jest się zastanowić czy warto ryzykować stresem lub obniżeniem ceny sprzedaży. Profesjonalny i skuteczny agent nie tylko weźmie na siebie całą obsługę procesu sprzedażowego, tak abyś nie musiał się tym martwić. Przede wszystkim jego doświadczenie pozwala mu często uzyskać lepszą cenę sprzedaży.

Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś się umówić na spotkanie, na którym możemy wspólnie ustalić strategię sprzedaży Twojej nieruchomości to zapraszam do kontaktu: https://www.freedom-nieruchomosci.pl/biuro/poznan
 

Krzysztof Aftyka
Freedom Nieruchomości
886-201-540
k.aftyka@freedom-nieruchomosci.pl

 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Dom jednorodzinny w rozsądnej cenie! Osiedle Wierzbiczany już w sprzedaży Osiedle domów jednorodzinnych to inwestycja zlokalizowana nieopodal Gniezna, w zielonej i spokojnej... Piątek, 24 czerwca 2022
Prezentacja wystawy "Przyszłość u podstaw" w Fałkowie Zapraszamy na kolejną odsłonę wystawy "Przyszłość u podstaw" autorstwa Pałacu Generała Dąbrowskiego... Sobota, 18 czerwca 2022
Park linowy nad Jeziorem Winiary - jak będzie wyglądał? Zapytaliśmy Urząd Miasta Gniezna jak będzie wyglądał park linowy, który ma powstać w parku nad Jeziorem... Czwartek, 16 czerwca 2022
Eskurro, czyli kompleksowe sprzątanie sklepu Sklepy i lokale usługowe bez względu na rodzaj, potrzebują regularnego sprzątania i utrzymywania czystości... Środa, 15 czerwca 2022