moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Droga krzyżowa przeszła ulicami Gniezna

Sobota, 9 kwietnia 2022
  • Droga krzyżowa przeszła ulicami Gniezna

Nabożeństwo odbyło się w piątkowy wieczór 8 kwietnia, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Wierni podążali za krzyżem do kolejnych stacji Drogi krzyżowej tradycyjnie od kościoła garnizonowego do katedry gnieźnieńskiej, modląc się szczególnie w intencji pokoju i za ofiary wojny w Ukrainie. Do cierpienia i bólu mordowanych i prześladowanych, łączącego się z bólem Chrystusa dźwigającego krzyż, do rozpaczy matek i ojców, płaczu dzieci, niesprawiedliwości dotykającej niewinnych ludzi nawiązywały pasyjne rozważania przygotowane w tym roku przez parafię katedralną.

Nie ustawajmy w modlitwie za tych, którzy cierpią, którzy umierają rozrywani bombami i granatami. Nie ustawajmy w modlitwie o pokój, prosząc Boga o zmiłowanie, o nawrócenie dla rosyjskiego agresora, o powstrzymanie tej okrutnej wojny - mówił na zakończenie Drogi krzyżowej ulicami Gniezna Prymas Polski abp Wojciech Polak.
 

Siostry i bracia! Nie ustawajmy w modlitwie, zwłaszcza za tych, którzy cierpią, którzy umierają rozrywani bombami i granatami, nie ustawajmy w modlitwie o pokój, prosząc Boga o zmiłowanie, o nawrócenie dla rosyjskiego agresora, o powstrzymanie tej okrutnej wojny - prosił Prymas Polski na zakończenie nabożeństwa, apelując także o dalszą pomoc i wspieranie uciekinierów wojennych.

Przeszło 2,5 miliona mieszkańców Ukrainy żyje już pośród nas. Przychodzimy im z codzienną pomocą, chcemy być blisko nich, chcemy ich w Polsce nie tylko ugościć, ale chcemy być z nimi solidarni, pomagając im w przetrwaniu tego trudnego czasu, niosąc im otuchę i nadzieję - mówił abp Polak.


Prymas przypomniał również, że zbliżamy się do Wielkiego Tygodnia i najważniejszych misteriów chrześcijaństwa. Tradycją piątego tygodnia Wielkiego Postu jest przesłanianie krzyży w kościołach. Droga krzyżowa - jak zauważył - jest w pewnym sensie spojrzeniem za tę zasłonę, aby zobaczyć Tego, który na krzyżu umiera, który będąc Bogiem uniżył samego siebie i przyjął postać sługi i dlatego Bóg wywyższył Go ponad wszystko i darował mu imię ponad wszelkie imię.
 

W tym imieniu - Jezus, jest nasze życie, jest nasze zbawienie, nasze ocalenie, ocalenie świata i wszystkich, którzy w krzyżu Chrystusa odnajdują swoją nadzieję - mówił Prymas zachęcając, abyśmy w misteria Wielkiego Tygodnia wchodzili z nadzieją i odwagą, bo Ten, który umarł, zmartwychwstał i jest Bogiem z nami.


Na zakończenie abp Wojciech Polak udzielił wszystkim obecnym błogosławieństwa.

W nabożeństwie wraz z gnieźnianami uczestniczyli duchowni z miejskich parafii oraz instytucji centralnych, osoby życia konsekrowanego, klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, członkowie ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

W piątkowy wieczór Droga krzyżowa przeszła również ulicami Inowrocławia i innych miast archidiecezji gnieźnieńskiej z modlitwą o pokój i zakończenie wojny.

tekst: Informacja prasowa
foto: Rafał Mikuła, Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Nagrobek uszkodzony podczas pochówku obok - co zrobić w takiej sytuacji? W pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, że podczas pogrzebu zostanie uszkodzony nagrobek obok miejsca... Czwartek, 23 czerwca 2022
Olej MCT - czym jest i jak powstaje? Olej MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, Medium Chain Triglycerides to suplement diety o... Wtorek, 21 czerwca 2022
Helikoptery na festynie w Jankowie Dolnym! Organizatorzy "podnieśli poprzeczkę" bardzo wysoko! Przeloty helikopterami, pokazy Straży Pożarnej, kilka dmuchanych zamków, stoisko Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia... Wtorek, 21 czerwca 2022
Stado Ogierów zaskoczyło mieszkańców! Takiego wydarzenie jeszcze nie było! W niedzielę na terenie Stada Ogierów w Gnieźnie odbyła się duża impreza plenerowa Więc w Pierwszej Stolicy.... Wtorek, 21 czerwca 2022