moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Odpust św. Wojciecha i inauguracja Nawiedzenia Jasnogórskiej Ikony

Środa, 6 kwietnia 2022
  • Odpust św. Wojciecha i inauguracja Nawiedzenia Jasnogórskiej Ikony

W sobotę i niedzielę 23-24 kwietnia Gniezno przeżywać będzie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha - głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta. W tym roku będą one miały charakter wyjątkowy, odbędą się bowiem w łączności z inauguracją Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Jak co roku w obchodach wezmą udział polscy biskupi, przedstawiciele różnych środowisk, organizacji i wspólnot, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, młodzież oraz wierni świeccy z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.
 

Sobota 23 kwietnia

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczynają się w dniu liturgicznego wspomnienia św. Wojciecha (23 kwietnia), który to dzień jest świętem patronalnym Gniezna. Z tej okazji o godzinie 12.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców z udziałem lokalnych władz. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Po przerwie spowodowanej pandemią do programu obchodów świętowojciechowych wraca pielgrzymka młodzieży i wspólna modlitwa przy relikwiach patrona. Msza św. z udziałem młodych celebrowana będzie w sobotę 23 kwietnia o 13.30 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Adama Baba - biskupa pomocniczego z Lublina. Młodzież weźmie także udział w sobotnich i niedzielnych celebracjach odpustowych. Wraz z młodzieżą w Mszy św. o 13.30 uczestniczyć będą misjonarze, którzy tego dnia wieczorem otrzymają krzyże misyjne.

Główne obchody świętowojciechowe rozpoczną się I Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 19.30 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Wętkowskiego, biskupa włocławskiego. Podczas nabożeństwa zostanie uroczyście powitany Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który w tych dniach rozpocznie blisko roczną peregrynację po parafiach i wspólnotach archidiecezji gnieźnieńskiej (nawiedzenie Ikony potrwa do lutego 2023 roku). Na zakończenie nabożeństwa nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje.

Po zakończeniu nieszporów ok. 20.30 z katedry wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych, w której niesiony będzie również Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Procesja przejdzie ulicami miasta na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie biskupów rozpocznie się całonocne modlitewne czuwanie. Z racji rozpoczęcia peregrynacji Obrazu Matki Bożej o północy w kościele pw. św. Michała Archanioła sprawowana będzie Pasterka Maryjna pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza, biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego.
 

Niedziela 24 kwietnia

Niedzielne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie procesją, która wyruszy sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła o 9.15. Relikwie św. Wojciecha i Ikona Jasnogórska przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha, gdzie o 10.00 celebrowana będzie suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po Ewangelii metropolita gnieźnieński przekaże przedstawicielom młodych księgę Pisma Świętego. Po Mszy św. Obraz Jasnogórski wyruszy do Inowrocławia, gdzie tego dnia nawiedzi parafię Zwiastowania NMP i skąd rozpocznie pielgrzymkę po kolejnych parafiach.

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Po zakończeniu Nieszporów abp Wojciech Polak dokona poświęcenia strojów nowych Braci Towarzystwa św. Wojciecha. Następnie Prymas Polski tradycyjnie udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Uroczystości odpustowe będą również ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który przez 32 lata był arcybiskupem gnieźnieńskim i Prymasem Polski. Jego beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 roku w Warszawie razem z beatyfikacją bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. To właśnie kard. Wyszyński był inicjatorem peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego po Polsce, tłumacząc przed pierwszym, historycznym nawiedzeniem w okresie Wielkiej Nowenny, że „(…) cały naród powinien nawiedzić swoją Królową na Jasnej Górze, ale to jest niewykonalne w stu procentach. Zawsze ktoś nie będzie mógł pojechać do Częstochowy. Dlatego poprosimy Matkę Bożą, aby niejako zeszła ze swego Jasnogórskiego Tronu i odwiedziła wszystkie swoje dzieci, tam gdzie żyją, w ich parafiach”.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Walący się mur, ludzkie szczątki i setki ton śmieci na cmentarzu - kuria umywa ręce od problemu! Prokuratura wszczyna postępowanie! Czy mamy do czynienia z prywatyzacją cmentarzy? To, co dzieje się na gnieźnieńskich cmentarzach jest wręcz zatrważające. Po naszej interwencji jednym... Niedziela, 15 maja 2022
Obchody 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Dzisiaj pod Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Polaków w latach 1939 - 1945 odbyły się obchody zakończenia... Niedziela, 8 maja 2022
Nagrobki, ludzkie szczątki i hałdy śmieci - dzikie wysypisko między cmentarzem a jeziorem! Kto za to odpowiada? Setki ton śmieci i gruzu z rozebranych nagrobków zalegają między cmentarzem Św. Krzyża w Gnieźnie a... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Zawalił się mur między cmentarzem a prywatną posesją! Woda z nekropolii zalewa działkę Pan Błażej od wielu lat prosi parafię, kurię i zarządcę cmentarza o naprawę muru oddzielającego jego... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022