moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Być może pan prezydent nie zrozumiał roli, jaką mu nałożył pan wojewoda"

Piątek, 1 kwietnia 2022

Dwa dni temu prezydent Tomasz Budasz zaatakował publicznie starostę Piotra Gruszczyńskiego, zarzucając mu likwidację punktu zbiórki darów dla uchodźców, który mieści się w hali przy ul. Sobieskiego. Jak się okazuje, opublikowane informacje nie były rzetelne. Dodatkowo należy wspomnieć, że Miasto Gniezno dopiero dzisiaj uruchomiło tożsamy punkt, chociaż wojewoda nakazał to znacznie wcześniej.

Od miesiąca ten punkt pełnił dwie funkcje - mówi Robert Bazułka ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Początkowo, według zalecenia wojewody, gromadziliśmy tutaj zapasy i nadwyżki trafiające do nas z wielu punktów. Po tygodniu doszliśmy wspólnie z prezydentem do porozumienia, że jest potrzeba wydawania również odzieży. Selekcjonowaliśmy na terenie hali odzież. Robili to tylko i wyłącznie nasi pracownicy przy wsparciu wolontariuszy. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że kolejnym etapem stało się wydawanie żywności. W tym momencie chciałbym podkreślić, że załadunek i wyładunek towarów w takich okolicznościach, w tej hali nie był do końca bezpieczny. Przebywają tutaj matki z dziećmi. To zagraża zdrowiu i życiu. Zdecydowaliśmy, żeby przenieść ten punkt magazynowania nadwyżek do innej hali w Gnieźnie. Wstępnie jest to Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ponieważ oni posiadają wózek widłowy i magazyny. Po apelu prezydenta, żeby nie zamykać tego punktu stwierdziliśmy, że nadal będziemy wydawać żywność i odzież w mniejszym magazynie, sąsiadującym z naszą halą. Chciałbym zaznaczyć, że pojawiła się informacja, że taki punkt miejski będzie utworzony w byłym obiekcie PSZOK przy ul. Chrobrego 21.


Głos w sprawie zabrał także starosta.

Na przestrzeni około 25 lat funkcjonowania powiatu i miasta nie doszło jeszcze do tak brutalnego ataku, jaki nastąpił w stosunku do starosty - mówi starosta Piotr Gruszczyński. To, co się wydarzyło jest totalnie irracjonalne. Do tego momentu współpraca z Prezydentem Miasta Gniezna, osobą z mojej formacji politycznej, układała się wzorcowo. Mówiąc szczerze wykonałem telefon do pana prezydenta, ponieważ do tej pory działaliśmy w taki sposób, że wszelkiego rodzaju rozbieżne stanowiska omawialiśmy i budowaliśmy kompromis i to udawało nam się przez 3,5 roku. Dlaczego teraz tak się stało i pan prezydent zmienił tę zasadę - nie bardzo rozumiem. Nie mogę akceptować wypowiedzi, że nasza młodzież może uprawiać W-F na świezym powietrzu. Wtedy powstaje pytanie: po co budowaliśmy te obiekty? Tym bardziej, że w tej sprawie naprawdę proste było zbudowanie kompromisu. Ten kompromis z naszej strony już jest, ponieważ jesteśmy gotowi nadal wypełniać funkcję tego zadania, które spada z decyzji wojewody na rzecz gminy, czyli pana prezydenta. Podjęliśmy decyzję, że będziemy prowadzić ten punkt do momentu, aż pan prezydent nie poukłada wszystkiego w swojej lokalizacji. Mówiąc szczerze, biorąc pod uwagę, że od kilku tygodni wypełnialiśmy zadania, które zostały przekazane przez pana wojewodę na rzecz gminy ja sądziłem, że czeka nas podziękowanie za to, co dobrowolnie wzięliśmy na swoje barki. Stało się dokładnie odwrotnie. Być może pan prezydent nie zrozumiał roli, jaką mu nałożył pan wojewoda.


Wyłączenie hali z użytkowania jest sporym problemem dla szkół powiatowych.

Szkoły bardzo aktywnie włączyły się w pomoc na rzecz Ukrainy - mówi Beata Czechańska, dyrektor III LO w Gnieźnie. Nas zaskoczyła informacja, że ta hala ma być przeznaczona na magazyn. Nie ukrywam, że pierwsze moje działania - ze względu na to, że ta hala należy do III LO - związane były z odpowiednim zabezpieczeniem powierzchni. Ta powierzchnia wymaga dopieszczenia, ponieważ nie jest to zwykły parkiet. Rzeczywiście wymagało to dużego naszego wysiłku. Ta hala służy 4 szkołom, do których uczęszcza ponad 2 000 osób, które dzień w dzień od godziny 8.00 do 19.20 korzystają z tego obiektu. To nie jest tak, że pewne ćwiczenia z zakresu wychowania fizycznego można odbywać w innym miejscu, bo program tego przedmiotu wymaga bardzo różnych działań. Niemniej bardzo wyraźnie chcę podkreślić, że szkoły i dyrektorzy działają. Skoro takie było zapotrzebowanie, to działaliśmy i ta hala została doskonale przygotowana do pełnienia takiej roli. (...) Przez ten miesiąc ćwiczyliśmy w małych salkach w budynku i pozostały nam wyjścia na zewnątrz do parku, bo boisko obok było zajęte przez lodowisko. Pozostałe szkoły były w trudniejszej sytuacji, bo nie miały takich alternatyw.


tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • MARIAN nie pisz więcej takich bzdur
  Wiadomo, że jesteś z jego drużyny. Podwyżki nie dostaniesz, przecież widzisz, jaką bida w mieście.

 • 01.04.2022 01:21  Odpowiedz na komentarz

  Szanowna RedakcjO Moje-Gniezno.pl
  TRUDNO NIE ZAUWAŻYĆ, JAK BARDZO PRAGNIE PAN ZNISZCZYĆ REPUTACJĘ PANA PREZYDENTA t. BUDASZA, JEDNOCZEŚNIE PROMUJĄC OSOBĘ PANA STAROSTY!!
  JEŻELI PAN MYŚLI ŻE NIKT TEGO NIE WIDZI - TO JEST PAN W BŁĘDZIE!
  SWOIMI ARTYKUŁAMI (TENDENCYJNYMI) WŁAŚNIE PAN WPŁYWA NEGUJĄCO NA WIZERUNEK PANA GRUSZCZYŃSKIEGO! A MY CZYTELNICY Z WIĘKSZA UWAGA PRZYGLĄDAMY SIĘ PANU STAROŚCIE!
  TA NIEDŻWIEDZIA PRZYSŁUGA DO NICZEGO DOBREGO NIE PROWADZI!

  02.04.2022 09:24

  Głupoty Wypisujesz. Kiedy Przejrzycie wreszcie, że Budasz i jego kolesie, to szkodniki....
  Za chwilę będzie za późno. Opamiętajcie się.

  01.04.2022 15:44

  do Mariana: Pan jako czytelnik a nie my czytelnicy, prosze nie uogolniac, totylko pana zdanie. a panu prezydentowi gniezna sodowka uderzyla do glowy a naprawde go szanowalam za te zmainy w gnieznie.

  01.04.2022 11:06

  Dokładnie redaktor ciągle atakuje kościół i pisze stronnicze artykuły na wybranych polityków,może czas już wstąpić do ruchu Chołowiny???

PODOBNE TEMATY
Nagrody EUHealthAward 2021 - wśród laureatów I LO w Gnieźnie 4 maja br. w Brukseli odbyło się coroczne spotkanie platformy #EUHealth, która zajmuje się projektami... Środa, 18 maja 2022
Ostrzeżenie meteorologiczne: przymrozki W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Wtorek, 17 maja 2022
Czy uda się pozyskać środki na wspólne projekty miasta, powiatu i gmin? W Urzędzie Miejskim w Gnieźnie odbyło się dziś kolejne spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia ZIT... Czwartek, 12 maja 2022
Przygotowanie dokumentacji dla ul. Budowlanych i Pustachowskiej, przebudowa ul. Słowackiego i budowa chodników - inwestycje drogowe w powiecie Powiat gnieźnieński zaplanował sporo inwestycji drogowych, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym... Czwartek, 12 maja 2022