moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Radny wdarł się do cudzego domu i groził mieszkańcom! Usłyszał zarzuty!

Czwartek, 31 marca 2022
  • Radny wdarł się do cudzego domu i groził mieszkańcom! Usłyszał zarzuty!

Rafałowi R., Radnemu Gminy Niechanowo postawiono zarzuty wtargnięcia do domu mieszkanki Szczytnik Duchownych, naruszenia miru domowego, stosowania przemocy oraz gróźb wobec domowników. To kolejna afera z tym samorządowcem.

Rafał R., Radny Gminy Niechanowo zasłynął niedawno za sprawą skargi złożonej na wójta, w której zarzucał włodarzowi, że ten jest strażakiem OSP i jeździ na akcje w trakcie pracy. Wydawać by się mogło, że po tym incydencie samorządowiec nie popełni więcej tego typu błędów. Nic bardziej mylnego - tym razem posunął się jednak zdecydowanie za daleko.
 

Było to we wtorek, 22 marca, około godziny 20.40 - mówi pani Natalia. Ktoś zapukał do drzwi. Kiedy zapukał uchyliłam drzwi, żeby zobaczyć kto to jest. Nikogo nie zauważyłam, ale po chwili było „wejście z kopa”. Odsunęłam się od tych drzwi, żeby nimi nie dostać. Weszli do środka. Było ich trzech: radny Rafał R., jego ojciec i jakiś trzeci mężczyzna. Jak weszli do domu to od razu było wejście do kuchni. Chcieli kluczyki od samochodu, chcieli umowę, którą twierdzili, że sfałszowałam. Ja tej umowy nie sfałszowałam, pan Rafał ją normalnie podpisał. Pieniądze za samochód dostali, bo przecież bez pieniędzy nie dostała bym umowy. Ojciec radnego wziął telefon mojego partnera ze stołu, bo chciał nam pozabierać telefony, żebyśmy nigdzie nie zadzwonili. Ten telefon mu wyleciał z ręki, po czym ja go przydepnęłam i podniosłam. Schowałam też swój telefon i córki. Powiedziałam, że dzwonię na Policję ale uniemożliwili mi to. Radny, razem z tym trzecim panem, wyprowadzili mojego partnera z domu, gdzie dostał po twarzy. Zrobiliśmy oczywiście obdukcję. Ojciec radnego trzymał mnie w domu. Nie pozwolił mi dojść do kuchenki, gdzie gotował się makaron. Nie pozwolił mi pójść do rocznego syna, który obudził się w pokoju obok. Puścił mnie dopiero kiedy wszyscy wrócili z dworu. Kiedy poszłam do dziecka nie mogłam wezwać pomocy, bo ten trzeci mężczyzna mnie pilnował. W kuchni radny i jego ojciec awanturowali się z moim partnerem o kluczyki. W końcu sami zabrali kluczyki z szafki. Były przepychanki. W końcu radny wyszedł z domu z kluczykami, zostawił na ziemi foteliki z auta i wszystkie nasze rzeczy. Wyjechali za bramę i pojechali. W tym czasie ja zadzwoniłam na numer alarmowy. Policja przyjechała na miejsce, ale ich już nie było. Przyjechali też moi rodzice i zabrali dzieci do siebie. My pojechaliśmy na komendę złożyć zeznania.


O co poszło? Partner pani Natalii pracował u radnego. Ponieważ potrzebował samochodu, aby dojeżdżać do pracy, mężczyźni umówili się tak, że Rafał R. da mu Fiata Punto o wartości 2 000 zł, a w zamian będzie odciągał raty z wynagrodzenia pracownika. Tak też się stało. Pojazd, zdaniem pani Natalii i jej partnera, został spłacony. Z końcem stycznia mężczyzna zwolnił się z pracy. Rafał R. twierdził, że ten wisi mujeszcze 1 500 zł za samochód, co nie zgadzało się z warunkami zawartej umowy. 22 marca radny, wspólnie ze swoim ojcem i trzecim mężczyzną, postanowili rozstrzygnąć spór przy użyciu siły, nie zwracając uwagi na obecną w domu kobietę i dziecko.

Jeszcze tej samej nocy policjanci zatrzymali ojca radnego. Następnego dnia zatrzymano Rafała R. oraz trzeciego mężczyznę. Znaleziono także auto, które trafiło na parking depozytowy. Prokurator stwierdził, że umowa została zawarta w sposób prawidłowy i zwrócił pojazd pani Natalii i jej partnerowi.

Wobec meżczyzn zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, odpowiednio:
  • wobec wszystkich dozór policyjny raz w tygodniu oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi
oraz:
  • wobec Mieczysława R. (ojca radnego) 10 000 zł poręczenia majątkowego
  • wobec Rafała R. 5 000 zł poręczenia majątkowego
  • wobec Karola K. 3 000 zł poręczenia majątkowego

Prokuratura stwierdziła, że zebrany materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodobnił, że podejrzani popełnili zarzucane im czyny. Wskazują na to dowody z zeznań pokrzywdzonych, ujawnienie samochodu w miejscu zamieszkania Mieczysława R. oraz wyjaśnienia Karola K. Mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Z powodu obawy o bezprawne wpływanie na zeznania świadków oraz możliwość ponownego popełnienia przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu, zastosowano wyżej wymienione środki zapobiegawcze.

Rafał R. oraz dwaj pozostali mężczyźni usłyszeli zarzuty z art. 191 par. 2 KK oraz art. 193 KK.

art. 191 par. 2 KK
Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (dopow. redakcji).

art. 193 KK
Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Skontaktowaliśmy się telefonicznie z radnym Rafałem R. Na początku samorządowiec był zdziwiony w jakiej sprawie dzwonimy i twierdził, że nie wie o co chodzi. Kiedy udowodniliśmy, że posiadamy dokumentację sprawy stwierdził, że do niczego się nie przyznaje. Poinformował nas także o nagrywaniu rozmowy i zgłoszeniu sprawy na Policję. Nie skomentował zajścia z 22 marca.

W poniedziałek w Niechanowie odbędzie się Sesja Rady Gminy.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(7)

PODOBNE TEMATY
Klub Malucha "Wesołe Skrzaty" otwarty! Rodzice są zachwyceni obiektem! Ten dzień na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Gminy Niechanowo, a to dlatego, że właśnie we wtorek... Środa, 2 lutego 2022
Radny przeprosił strażaków i wójta Rafał Rekruciak, radny Gminy Niechanowo, podczas poniedziałkowej sesji przeprosił strażaków i wójta... Poniedziałek, 31 stycznia 2022
Czujnik jakości powietrza został zamontowany w Gminie Gniezno! Gmina Gniezno zyskała pierwszy czujnik jakości powietrza, który został zamontowany na budynku Zespołu... Środa, 8 grudnia 2021
Mikołaj odwiedził Niechanowo W sobotę Mikołaj odwiedził najmłodszych mieszkańców Niechanowa. Dzieci zostały obdarowane słodyczami.... Poniedziałek, 6 grudnia 2021