moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Prezydent Gniezna chce wywołać wojnę na linii miasto-powiat? Obrzuca błotem starostę, nie ujawniając całej prawdy!

Wtorek, 29 marca 2022
 • Prezydent Gniezna chce wywołać wojnę na linii miasto-powiat? Obrzuca błotem starostę, nie ujawniając całej prawdy!

Dzisiaj opinię publiczną obiegł post Prezydenta Miasta Gniezna, który pojawił na jego fanpage'u na facebook'u. Tomasz Budasz obrzuca błotem starostę Piotra Gruszczyńskiego, chociaż Pierwsza Stolica praktycznie nie włączyła się w akcję pomocy Ukrainie zorganizowaną w punkcie powiatowym.

Jeden pracownik z miejskiego magistratu został oddelegowany do pracy w powiatowym punkcie zbiórki darów dla uchodźców - tak wynika z naszych ustaleń. Oczywiście kiedy zebrane rzeczy wyjeżdżały do miast partnerskich, otoczenie prezydenta Tomasza Budasza chętnie fotografowało efekty mozolnej pracy pracowników powiatu i młodzieżży uczęszczającej do szkół powiatowych. I na tym w sumie wkład miasta się kończył, bowiem akcje informacyjne prowadziły wszystkie samorządy, jak i indywidualni mieszkańcy. Tymczasem dzisiaj na fanpage’u Tomasza Budasza pojawiło się następujący wpis:
 

Po prostu nie mam słów.
Jest mi wstyd nie tylko, jako mieszkańcowi Gniezna, prezydentowi miasta, ale także szefowi lokalnych struktur PO. Jest mi wstyd, że członkiem tej partii jest człowiek, który jedną, bezmyślną i nieprzemyślaną decyzją przesądza o zamknięciu punktu zbiórki żywności i odzieży dla uchodźców z Ukrainy.
O takiej decyzji właśnie poinformował mnie starosta Piotr Gruszczynski. Jeszcze w piątek sam namawialem Was do kolejnej zbiorki, a teraz punkt pomocowy ma zostać zamknięty. Jak tak można pytam?


Dodatkowo post opatrzony jest zdjęciem z niemalże szkolnie podkreślonymi wybiórczymi fragmentami. Wygląda to żenująco, jakby nauczyciel podkreślał błędy na sprawdzianie. Niestety, to Miasto Gniezno nie zdało egzaminu ze współpracy w powiatowym punkcie zbiórki. Teraz dodatkowo włodarz Pierwszej Stolicy wywołuje konflikt wśród samorządów będących niby w tym samym ugrupowaniu politycznym. Do sytuacji odniósł się na swoim fanpage’u starosta Piotr Gruszczyński:

Jest mi niezmiernie przykro, że Prezydent Miasta Gniezna wprowadza opinię publiczną w błąd. Otóż informuję, że Powiatowe Punkty Zbiórki, zgodnie z wytycznymi Wojewody miały za zadanie gromadzić nadwyżki z Gminnych Punktów Zbiórek i przekazywać je do hubu przeładunkowego w Poznaniu lub bezpośrednio do naszych partnerów na Ukrainie.
Chciałbym podkreślić, że Punkt nadal będzie pośredniczył w przekazywaniu darów na Ukrainę lub do magazynu wojewódzkiego, ponieważ takie otrzymaliśmy zadanie i je na bieżąco realizujemy. Łącznie wysłaliśmy 60m3 darów do zaprzyjaźnionych samorządów na Ukrainie. Pragnę przypomnieć, iż zadaniem gmin jest organizowanie pomocy dla uchodźców na miejscu poprzez prowadzenie gminnych punktów zbiórek i wydawania odzieży oraz żywności. Według mojej wiedzy do tego celu wystarczy zdecydowanie mniejszy lokal i o wyznaczenie takiego obiektu zwróciłem się do Pana Prezydenta. Do tej pory wszelkie tego rodzaju wątpliwości rozwiązywaliśmy drogą urzędową lub w bezpośredniej rozmowie. Szkoda, że Pan Prezydent tym razem od tej zasady odszedł.
Jutro postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości na briefingu prasowym i liczę na to, iż wspólnie znajdziemy rozwiązanie tej sytuacji, tak aby skutecznie wspierać uchodźców z Ukrainy, mając również na względzie dobro młodzieży szkolnej, która w chwili obecnej nie może korzystać z hali sportowej przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie.

Fakty są takie, że Miasto Gniezno nie zorganizowało żadnego punktu zbiórki darów dla uchodźców. Prawdopodobnie, po tak absurdalnych oskarżeniach wobec starosty, nie ma co liczyć na współpracę między tymi samorządami. To zresztą nie jedyny samorząd w naszym regionie, z którym Prezydent Gniezna wchodzi w konflikt. Czy to dobra droga? Społeczeństwo raczej popiera tych, którzy gaszą pożary, a nie je wzniecają.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • Starosta ,od dłuższego już czasu stoi w rozkroku . A jak zrobić szpagat to co dalej ?
  Prezydent, stoi na jednej nodze i nie bardzo wie gdzie postawić tę drugą .Też Ma PROBLEm.
  Im bliżej wyborów, tym trudniej znaleźć balans ?

 • 31.03.2022 15:32  Odpowiedz na komentarz

  PAN BUDASZ UWAŻA, ŻE ZAWSZE MA RACJĘ. NIGDY NIE WOLNO MIEĆ SWOJEGO ZDANIA BO WTEDY JESTEŚ PRZEGRANY, ZAWSZE ZAPAMIĘTA, CZEKA TYLKO NA OKAZJĘ I USUWA NIEWYGODNEGO. PANIE BUDASZ ,,A CZAS JAK RZEKA, JAK RZEKA PLYNIE,, ....

 • Pan Budasz to pomyłka w tym mieście. ponowny wybór był pomyłkĄ. Proszę zobaczyć ilu dobrych i kompetentnych ludzi usunął z UM. konflikt to jego drugie imię.

 • Odejście Pana Prezydenta że strukrur po jest szansą na reelekcję i widać jak na dłoni że robi wszystko by go wypchnęli. Rację miał Jarosław dwie tury i wypad

 • 30.03.2022 18:21  Odpowiedz na komentarz

  prezydent czech po ustanowieniu s.bandery bohaterem narodu ukraińskiego też nie miał o tym narodzie najlepszego zdania MOŻNA ZNALEŹĆ WYPOWIEDZ.

 • 30.03.2022 07:16  Odpowiedz na komentarz

  Mieszkaniec. Siedz sobie cicho w swojej dzupli i sie nie odzywaj. !! Masz kamień a nie serce !! Samotnym matką z dziecmi żałujesz pomocy. co z Ciebie za człowiek ? Przepraszam, ty nie jestes człowiekiem. jesteś gorszy niż gad !

  31.03.2022 05:33

  Posłuchaj Beatko, tu przyjechali w większości osoby, które mają pieniądze, prowadzili dobre życie, itp. Przypomnij sobie co było jak nas atakowali i przeprowadzono u nas rozbiory, kto nam pomagał? Odpowiedź jest prosta nikt, jeszcze nasze ziemie zgrabili i wywieźli co się dało. A co było na Wołyniu? Doszło do masowego ludobójstwa Polaków przeszło 100 tys. obywateli RP zginęło, a dziś prezydent Ukrainy twierdzi, że oni nikogo nigdy nie zaatakowali, nie mordowali. Po drugie oni dziś mają u nas większe prawa niż my, mają gwarancję pracy, leczenie, nauki, i wszystkiego co tylko zapragną

 • Mi nikt się nie pytał czy wyrażam zgodę na pomoc. Jest dużo obywateli RP, którzy są w potrzebie, ledwo łączą koniec z końcem i im utrudnia się życie, nie mają darmowych mieszkań, nie dostają gwarancji dobrej pracy, itp. a tu przyjeżdżają bardzo często z miejscowości nie objętych konfliktem I są traktowani jak monarchia

PODOBNE TEMATY
Spotkanie z Majką Jeżowską już 6 lipca w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei czyli plenerowy dom kultury znajdujący się przy jeziorze Jelonek (przy skwerku z hamakami)... Piątek, 1 lipca 2022
Bazar odzieżowy na Wenei Latarnia na Wenei zaprasza na bazar odzieżowy, gdzie można będzie sprzedać lub kupić używane ubrania.... Środa, 29 czerwca 2022
Miało kosztować 3,5 mln zł - wykonawcy chcą dwa razy tyle! Co dalej z targowiskiem przy ul. Wyszyńskiego? Mimo planowanej inwestycji, targowisko przy ul. Wyszyńskiego pozostanie na razie bez zmian. O przyczynach... Środa, 29 czerwca 2022
Jarosław Grobelny żegna się z Urzędem Miejskim Po prawie 8 latach pracy w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny wybiera... Środa, 22 czerwca 2022