W grudniu 2017 roku prezydent podpisał porozumienie z Orange Polska na położenie w Gnieźnie internetu światłowodowego. Orange wykonało zadanie, jednocześnie stało się monopolistą w tym zakresie w naszym mieście, ponieważ chcąc skorzystać z jakiegokolwiek operatora, przyłącze internetu do budynku musi wykonać wyżej wymieniona firma. Niestety Orange nie wywiązuje się z tego obowiązku i tym samym np. na ul. Świętokrzyskiej podłączone są raptem 2 budynki. Mieszkańcy np. budynków nr 2 i 3 nie mają możliwości skorzystania z internetu światłowodowego. Aby się o tym przekonać wystarczy wejść na stronę:
https://www.orange.pl/internet/internet-domowy#
zamówić rozmowę z konsultantem i jako adres podać Świętokrzyską 2 lub 3. Oczywiście inne kamienice mają ten sam problem, także na innych ulicach (Krzywe Koło, Zielony Rynek).
Zwróciliśmy się Urzędu Miasta Gniezna z zapytaniem prasowym:
https://www.orange.pl/internet/internet-domowy#
zamówić rozmowę z konsultantem i jako adres podać Świętokrzyską 2 lub 3. Oczywiście inne kamienice mają ten sam problem, także na innych ulicach (Krzywe Koło, Zielony Rynek).
Zwróciliśmy się Urzędu Miasta Gniezna z zapytaniem prasowym:
- Jakie profity miało miasto z wydania monopolistycznej zgody firmie Orange Polska na położenie światłowodu?
- Czy Miasto ma zamiar interweniować u Orange Polska (zdaniem mieszkańców wielokrotnie zgłaszali sprawę do urzędu) w sprawie problemów z podłączeniem budynków do światłowodu?
Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
Panie redaktorze,
w odpowiedzi na zapytania prasowe informuję, że:
Miasto nie wydało zgody, zawarło porozumienie o partnerstwie, które miało na celu zapewnienie sprawnej realizacji inwestycji w mieście. Zgody na położenie światłowodu wydaje Urząd Komunikacji Energetycznej. Pozostałe pytania proszę kierować do ww. urzędu lub firmy
Urząd Miasta Gniezna
Powyższa odpowiedź wskazuje na to, że huczne podpisanie porozumienia i stwierdzenie: „Porozumienie Orange i władz Gniezna to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy operatorem a samorządem lokalnym w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia dostępności infrastruktury światłowodowej.” odnosiło się tylko i wyłącznie do współpracy między magistratem a dostawcą internetu, z pominięciem znacznej części mieszkańców. Więcej o samym podpisaniu porozumienia można przeczytać na stronie Urzędu Miasta Gniezna w artykule „Władze Gniezna i Orange podpisali porozumienie w sprawie budowy światłowodu”.
Tożsame zapytanie prasowe skierowaliśmy do Orange. Poniżej odpowiedź:
Inwestycje światłowodowe, które realizuje Orange Polska są uzależnione od wielu czynników: zgody Zarządców Nieruchomości - (tutaj niezbędne jest podpisanie Umów Udostępniania Nieruchomości), zgody Interesariusza Publicznego który wydaje decyzje administracyjne umożliwiające rozpoczęcie prac w terenie (Urzędy Gmin, Konserwator Zabytków, Zarządcy Dróg, itd.), czy czynniki zidentyfikowane podczas prac w terenie, które po rozpoczęciu prac uniemożliwiają ich dokończenie, a które nie były określone na etapie przygotowania projektów (np. nadzór archeologiczny). Te elementy mogą uniemożliwić podłączenie sieci światłowodowej pod danym adresem, mimo, że wcześniej był on ujęty w projekcie. Zapewniamy, że uważnie analizujemy każdą sytuację i jeśli tylko są spełnione niezbędne warunki, realizujemy prace inwestycyjne.
Zespół Biura Prasowego Orange
Wspomniana w artykule ul. Świętokrzyska 2-3
DO AUTORA: NAZYWANIE ORANGE "MONOPOLISTĄ", TO KOSZMARNE POMYLENIE POJĘĆ. ZGODNIE Z PRAWEM NIEZALEŻNIE OD TEGO KTO JEST WŁAŚCICIELEM ŚWIATŁOWODU, USŁUGI NA NIM MOGĄ ŚWIADCZYĆ WSZYSCY LICENCJONOWANI OPERATORZY. OZNACZA TO, ŻE ORANGE ZAINWESTOWAŁO SWOJE ŚRODKI W BUDOWĘ INFRASTRUKTURY, DZIĘKI KTÓREJ ABONENCI MOGĄ KORZYTAĆ Z USŁUG DOWOLNEGO OPERATORA. WYPADA WIĘC CHYBA CHOĆBY KURTUAZYJNIE PRZEPROSIĆ... A MOŻE I PODZIĘKOWAĆ... RÓWNIEŻ MIASTU :-)
Do Autora: Nazywanie ORANGE "monopolistą", to koszmarne pomylenie pojęć. Zgodnie z prawem niezależnie od tego kto jest właścicielem światłowodu, usługi na nim mogą świadczyć wszyscy licencjonowani Operatorzy. Oznacza to, że Orange zainwestowało swoje środki w budowę infrastruktury, dzięki której abonenci mogą korzytać z usług dowolnego operatora. Wypada więc chyba choćby kurtuazyjnie przeprosić... a może i podziękować... również Miastu :-)
Jesli wspólnota mieszkaniowa się nie zgadza, to orange nie ma możliwości podłączenia posesji. epitety typu "monopolista" tego nie zmieną.
DO Mieszkańca. Proszę mi podać adres nieruchomości.sprawdzę, czy można państwu jakoś pomóc.
Ale wspólnota wyraziła zgodę, natomiast orange cały czas przesuwa termin przyłaczenia budynku do sieci
To samo jest w innych regionach miasta. Wiele ulic w dzielnicach domów jednorodzinnych jest podłączona tylko w połowie. W moim przypadku światłowód skończył się u sąsiada obok i mimo, że to jest tylko 3 metry od jego przyłącza to od wielu miesięcy walczę o podłączenie i nic z tego. Studzienki komunikacyjne mamy w których leżą stare kable miedziane...
Duży blok mieszkalny ul.Wyszyńskiego/Jasna niby ma światłowód Orange dostępny także dla T-mobile ale jakość jest mizerna - niby ma być zakres 5GHz ale na telewizyjnym android jest 2GHz więc co pewien czas dzieją się cuda. LEWACKIE BAGNO W TYM KIERUNKU PROWADZI CAŁY ŚWIAT = BURDEL I BEZPRAWIE A POTEM PLANDEMIA I WOJNA WSZYSTKO ZAMASKUJE !!!