moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Światłowód Orange w centrum Gniezna to ściema? Mieszkańcy nie mogą skorzystać z szybkiego internetu

Poniedziałek, 28 marca 2022
 • Światłowód Orange w centrum Gniezna to ściema? Mieszkańcy nie mogą skorzystać z szybkiego internetu

Mieszkańcy centrum Gniezna mają problem z podpięciem się do internetu światłowodowego. Wszystko dlatego, że monopolista działający na terenie miasta nie podłącza kolejnych budynków.

W grudniu 2017 roku prezydent podpisał porozumienie z Orange Polska na położenie w Gnieźnie internetu światłowodowego. Orange wykonało zadanie, jednocześnie stało się monopolistą w tym zakresie w naszym mieście, ponieważ chcąc skorzystać z jakiegokolwiek operatora, przyłącze internetu do budynku musi wykonać wyżej wymieniona firma. Niestety Orange nie wywiązuje się z tego obowiązku i tym samym np. na ul. Świętokrzyskiej podłączone są raptem 2 budynki. Mieszkańcy np. budynków nr 2 i 3 nie mają możliwości skorzystania z internetu światłowodowego. Aby się o tym przekonać wystarczy wejść na stronę:
https://www.orange.pl/internet/internet-domowy#
zamówić rozmowę z konsultantem i jako adres podać Świętokrzyską 2 lub 3. Oczywiście inne kamienice mają ten sam problem, także na innych ulicach (Krzywe Koło, Zielony Rynek).

Zwróciliśmy się Urzędu Miasta Gniezna z zapytaniem prasowym:
 • Jakie profity miało miasto z wydania monopolistycznej zgody firmie Orange Polska na położenie światłowodu?
 • Czy Miasto ma zamiar interweniować u Orange Polska (zdaniem mieszkańców wielokrotnie zgłaszali sprawę do urzędu) w sprawie problemów z podłączeniem budynków do światłowodu?

Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Panie redaktorze,
w odpowiedzi na zapytania prasowe informuję, że:
Miasto nie wydało zgody, zawarło porozumienie o partnerstwie, które miało na celu zapewnienie sprawnej realizacji inwestycji w mieście. Zgody na położenie światłowodu wydaje Urząd Komunikacji Energetycznej. Pozostałe pytania proszę kierować do ww. urzędu lub firmy
Urząd Miasta Gniezna

Powyższa odpowiedź wskazuje na to, że huczne podpisanie porozumienia i stwierdzenie: „Porozumienie Orange i władz Gniezna to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy operatorem a samorządem lokalnym w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia dostępności infrastruktury światłowodowej.” odnosiło się tylko i wyłącznie do współpracy między magistratem a dostawcą internetu, z pominięciem znacznej części mieszkańców. Więcej o samym podpisaniu porozumienia można przeczytać na stronie Urzędu Miasta Gniezna w artykule „Władze Gniezna i Orange podpisali porozumienie w sprawie budowy światłowodu”.

Tożsame zapytanie prasowe skierowaliśmy do Orange. Poniżej odpowiedź:

Inwestycje światłowodowe, które realizuje Orange Polska są uzależnione od wielu czynników: zgody Zarządców Nieruchomości - (tutaj niezbędne jest podpisanie Umów Udostępniania Nieruchomości), zgody Interesariusza Publicznego który wydaje decyzje administracyjne umożliwiające rozpoczęcie prac w terenie (Urzędy Gmin, Konserwator Zabytków, Zarządcy Dróg, itd.), czy czynniki zidentyfikowane podczas prac w terenie, które po rozpoczęciu prac uniemożliwiają ich dokończenie, a które nie były określone na etapie przygotowania projektów (np. nadzór archeologiczny). Te elementy mogą uniemożliwić podłączenie sieci światłowodowej pod danym adresem, mimo, że wcześniej był on ujęty w projekcie. Zapewniamy, że uważnie analizujemy każdą sytuację i jeśli tylko są spełnione niezbędne warunki, realizujemy prace inwestycyjne.
Zespół Biura Prasowego Orange

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Urząd Miasta Gniezna

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • Wspomniana w artykule ul. Świętokrzyska 2-3

 • DO AUTORA: NAZYWANIE ORANGE "MONOPOLISTĄ", TO KOSZMARNE POMYLENIE POJĘĆ. ZGODNIE Z PRAWEM NIEZALEŻNIE OD TEGO KTO JEST WŁAŚCICIELEM ŚWIATŁOWODU, USŁUGI NA NIM MOGĄ ŚWIADCZYĆ WSZYSCY LICENCJONOWANI OPERATORZY. OZNACZA TO, ŻE ORANGE ZAINWESTOWAŁO SWOJE ŚRODKI W BUDOWĘ INFRASTRUKTURY, DZIĘKI KTÓREJ ABONENCI MOGĄ KORZYTAĆ Z USŁUG DOWOLNEGO OPERATORA. WYPADA WIĘC CHYBA CHOĆBY KURTUAZYJNIE PRZEPROSIĆ... A MOŻE I PODZIĘKOWAĆ... RÓWNIEŻ MIASTU :-)

 • Do Autora: Nazywanie ORANGE "monopolistą", to koszmarne pomylenie pojęć. Zgodnie z prawem niezależnie od tego kto jest właścicielem światłowodu, usługi na nim mogą świadczyć wszyscy licencjonowani Operatorzy. Oznacza to, że Orange zainwestowało swoje środki w budowę infrastruktury, dzięki której abonenci mogą korzytać z usług dowolnego operatora. Wypada więc chyba choćby kurtuazyjnie przeprosić... a może i podziękować... również Miastu :-)

 • Jesli wspólnota mieszkaniowa się nie zgadza, to orange nie ma możliwości podłączenia posesji. epitety typu "monopolista" tego nie zmieną.

  29.03.2022 19:57

  DO Mieszkańca. Proszę mi podać adres nieruchomości.sprawdzę, czy można państwu jakoś pomóc.

  29.03.2022 13:00

  Ale wspólnota wyraziła zgodę, natomiast orange cały czas przesuwa termin przyłaczenia budynku do sieci

 • 28.03.2022 10:32  Odpowiedz na komentarz

  To samo jest w innych regionach miasta. Wiele ulic w dzielnicach domów jednorodzinnych jest podłączona tylko w połowie. W moim przypadku światłowód skończył się u sąsiada obok i mimo, że to jest tylko 3 metry od jego przyłącza to od wielu miesięcy walczę o podłączenie i nic z tego. Studzienki komunikacyjne mamy w których leżą stare kable miedziane...

  28.03.2022 22:45

  Duży blok mieszkalny ul.Wyszyńskiego/Jasna niby ma światłowód Orange dostępny także dla T-mobile ale jakość jest mizerna - niby ma być zakres 5GHz ale na telewizyjnym android jest 2GHz więc co pewien czas dzieją się cuda. LEWACKIE BAGNO W TYM KIERUNKU PROWADZI CAŁY ŚWIAT = BURDEL I BEZPRAWIE A POTEM PLANDEMIA I WOJNA WSZYSTKO ZAMASKUJE !!!

PODOBNE TEMATY
Jarosław Grobelny żegna się z Urzędem Miejskim Po prawie 8 latach pracy w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny wybiera... Środa, 22 czerwca 2022
Muzyka z Afryki w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei - plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek - zaprasza na pierwszy koncert z cyklu... Środa, 22 czerwca 2022
Zmiana na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna Dotychczasowy zastępca prezydenta Jarosław Grobelny, odchodzi do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej,... Środa, 22 czerwca 2022
Miasto dokłada 2,5 mln zł do rewitalizacji parku "Dziekanki"! Co z Rondem Gnieźnieńskich Olimpijczyków? 2 mln 555 tys. to wysokość dotacji celowej przekazanej przez Miasto Gniezno na rewitalizację zachodniej... Środa, 22 czerwca 2022