moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ogromne pieniądze za odbiór odpadów! Gmina Gniezno chce być niezależna

Piątek, 11 marca 2022
  • Ogromne pieniądze za odbiór odpadów! Gmina Gniezno chce być niezależna

Ponad 120 tys. zł rocznie płaci Gmina Gniezno za obsługę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Lulkowie, aby mieszkańcy mogli przez 5 godzin w tygodniu wywozić śmieci na składowisko. Podjęto więc decyzję o budowie własnego PSZOKu.

Zwróciliśmy się do Gminy Gniezno z zapytaniem prasowym:

Ile rocznie Gmina Gniezno płaci URBISowi za to, żeby mieszkańcy mogli wywozić odpady niesegregowane do PSZOKu w Lulkowie?
W jakich dniach mieszkańcy mogą to robić?
Czy planowana jest budowa PSZOKu przez gminę?
Jakie plusy będą dla gminy z tego tytułu?
Czy uda się pozyskać środki zewnętrzne na budowę?
 

Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do którego mieszkańcy Gminy Gniezno mogą bezpłatnie przekazywać odpady komunalne zebrane selektywnie, w każdą sobotę miesiąca w godz. od 10:00 do 12:00 oraz w każdą środę miesiąca w godz. od 10:00 do 13:00 (z wyjątkiem świąt). Transport odpadów do PSZOK, mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt. Punkt ten obsługuje firma URBIS Sp. z o.o. Koszt obsługi PSZOK wyniósł w 2021 roku 123 120, 00 zł. Dodatkowo Gmina Gniezno ponosi koszty za poszczególne odpady, które trafiają do punktu.
W 2021 roku Gmina Gniezno zleciła opracowanie koncepcji oraz Programu Funkcjonalno-Użytkowego budowy Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla Gminy Gniezno, który miałby powstać na działce gminnej położonej w miejscowości Kalina. Realizacja budowy PSZOK odbywać będzie się w formule zaprojektuj i wybuduj. Realizacja budowy PSZOK przyniesie następujące korzyści: redukcja ilości odpadów na wysypiskach i zmniejszenie kosztów ich utrzymania, zapewnienie bezpieczeństwa środowiska poprzez eliminacje dzikich wysypisk i nielegalne spalanie odpadów w gospodarstwach domowych, ponowne wykorzystanie materiałów surowych  lub ich przetworzenie na nowe. PSZOK będzie stanowić przede wszystkim miejsce bezpiecznego dla środowiska i ludzi oraz zgodnego z prawem, zbierania i magazynowania dostarczonych przez mieszkańców odpadów komunalnych. Budowa PSZOK na terenie gminy ułatwi mieszkańcom dostęp do łatwego przekazania odpadów problemowych oraz zwiększy nadzór nad gospodarką odpadami komunalnymi.  
Gmina Gniezno stara się pozyskać środki na budowę własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, edycja 3. Przewidywany koszt budowy PSZOK wynosił będzie ok. 1 600 000, 00 zł., natomiast przewidywany termin zakończenia inwestycji planowany jest na 2023 rok.

 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • w tym piśmie od Gminy Gniezno nie ma żadnych konkretów. Sa same bzdety! Autor artykułu prosił o konkretne plusy ekonomiczne jakie by dał Gminie Gniezno osobny PSZOK !
    w ODPOWIEDZI GMINY, NIE MA ANI SŁOWA NA TEN TEMAT.. pO CO WIęC BUDOWAĆ PSZOK KOŁO Pszok-u FIRMY "urbis" ? O co tu Gminie chodzi? Urząd Gminy Chce stworzyc dodatkowe miejsca zatrudnienia dla 10 osób ? Chce wiecej wydawać na śmieci bo bedzie musiała jeszcze płacić za przewóz zgromadzonych swoich smieci na Kalinie do zakładu firmy URBIS w Lulkowie ? Po co ? Czy ktos mi to może wytłumaczyć?

    14.03.2022 12:48

    Po to, żeby URBIS przestał dyktować ceny. Żeby ograniczyć ich dochody, które Budasz i klika defraudują. Jeżeli zrobi tak 5 gmin, URBIS zubożeje o 600 tysięcy rocznie! To już konkretny strzał dla kolesiostwa.

PODOBNE TEMATY
Urządził sobie rajd ulicami Gniezna! Uszkodził kilka aut i znaków drogowych! 27 czerwca o poranku dyżurny gnieźnieńskiej policji został poinformowany, że w rejonie ulicy 3 Maja... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
32-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany podczas kontroli drogowej! Miał przy sobie amfetaminę W minioną niedzielę na jednej z gnieźnieńskich ulic policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Dachowanie w Kozłowie W sobotę ok. godz. 16.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu w Kozłowie. Do... Niedziela, 26 czerwca 2022
Wypadek między Mieleszynem a Karniszewem! Jedna osoba w szpitalu W środę o godz. 9.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Mieleszynie. Do akcji wysłano... Sobota, 25 czerwca 2022