moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kolejne łóżka covidowe zostały "odmrożone". Oddziały wracają to trybu pracy sprzed pandemii

Czwartek, 10 marca 2022
 • Kolejne łóżka covidowe zostały

Obecnie w Wielkopolsce 27 szpitali prowadzi oddziały dla pacjentów leczonych z powodu COVID-19 (bez szpitala tymczasowego). Placówki te dysponują 1251 łóżkami covidowymi (9 marca zajętych było 610 z nich).

Jeszcze miesiąc temu w wielkopolskich szpitalach znajdowało się ponad 2 tysiące łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem (nie licząc szpitala tymczasowego). Poprawiająca się sytuacja epidemiczna pozwala na przywracanie kolejnych oddziałów do pracy sprzed pandemii.

Tylko w marcu zupełnie „odmrożone” zostały szpitale w Kępnie, Wolsztynie, Środzie Wielkopolskiej i Lesznie. Do połowy marca do pracy sprzed pandemii powrócą szpitale w Gostyniu oraz Wągrowcu. Od wtorku, 8 marca do pracy sprzed pandemii wróciła także część łóżek w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie, który do tej pory dysponował 53 miejscami covidowymi, a obecnie posiada ich 23.

Od połowy marca planowane jest także odmrożenie Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, gdzie do dyspozycji pacjentów zakażonych Sars-Cov-2 ma pozostać jedynie oddział zakaźny na 36 łóżek. W tej chwili zdecydowana większość oddziałów w tej placówce przyjmuje już w normalnym trybie, lecząc pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19. Ostatnim oddziałem, wcześniej przekształconym na covidowy jest neurologia, która wraca do zwykłego trybu pracy od 14 marca.

Od najbliższego piątku, 11 marca do pracy sprzed pandemii wraca oddział internistyczny w Szpitalu Powiatowym w Słupcy. Po planowanej zmianie w placówce tej pozostanie jeszcze 49 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.

Marcowe odmrożenia to także ograniczenie liczby miejsc covidowych w szpitalach: w Szamotułach, który obecnie posiada oddział covidowy liczący 20 łóżek; Koninie, gdzie od piątku, 11 marca z 93 łóżek covidowych pozostaną 43, czy Ostrzeszowie. Ta ostatnia placówka posiada jeszcze 29 łóżek covidowych po tym, jak 23 miejsca zostały ostatnio przywrócone dla pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19.

Od 5 marca zmniejszona została także liczba łóżek covidowych w Szpitalu Dziecięcym (Krysiewicza) w Poznaniu. Obecnie pozostaje tam 49 miejsc covidowych. Dzieci cierpiące z powodu COVID-19 leczone są także w Szpitalu Klinicznym UMP  im. Jonschera w Poznaniu, gdzie znajduje się 48 łóżek covidowych.

Choć ostatnio liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 spada, to ciągle jeszcze poziom zachorowalności na tę chorobę w Wielkopolsce pozostaje dość wysoki w stosunku do innych województw. Dlatego, szczególnie na południu regionu, do odmrażania oddziałów covidowych należy podchodzić ostrożnie. We wtorek, 8 marca 35 łóżek w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim zostało przywróconych do normalnej pracy, ale placówka ta nadal dysponuje 140 łóżkami dla pacjentów leczonych z powodu COVID-19. Od dłuższego czasu, około 100 łóżek covidowych w Ostrowie Wielkopolskim pozostaje każdego dnia zajętych. W Poznaniu, szpitalem z największą liczbą łóżek dla pacjentów z COVID-19 (obok szpitala tymczasowego) pozostaje Szpital MSWiA, dysponujący 99 miejscami covidowymi.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(1)

 • 10.03.2022 09:25  Odpowiedz na komentarz

  buhahahahahaha....
  co za wspaniala wiadomosc!
  putin, powinien Nobla dostac za zakonczenie srovida :-)
  szczyt piatej fali, trupy na ulicach, szpitale pekajace w szwach ....
  i nagle koniec!!!
  co za boolshit!!!

PODOBNE TEMATY
Szpital Dziekanka pilnie szuka psychiatrów dziecięcych Nasz Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka w Gnieźnie pilnie poszukuje psychiatrów... Piątek, 6 maja 2022
7,2 tys. porodów w pierwszym kwartale 2022 r. w Wielkopolsce. Gnieźnieński szpital w czołówce! Wielkopolski oddział NFZ ponownie przygląda się liczbom hospitalizacji porodowych w poszczególnych szpitalach.... Piątek, 29 kwietnia 2022
Choroby skóry - skorzystaj z porady dermatologa online Wiosna to długo wyczekiwana pora roku. Niestety, wraz z pierwszymi promieniami słońca i zmianami temperatury,... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Telefon Zaufania dla Osób z Ukrainy Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z dużą liczbą... Czwartek, 21 kwietnia 2022