moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zabójstwo na Cierpięgach! Sprawca nagrał mord na telefon!

Wtorek, 8 marca 2022
  • Zabójstwo na Cierpięgach! Sprawca nagrał mord na telefon!

Szokujące informacje pojawiła się odnośnie zabójstwa, do którego doszło w nocy z 11 na 12 listopada 2021 roku w jednym z mieszkań przy ul. Cierpięgi w Gnieźnie. Sprawca nagrał przebieg zdarzenia na telefon. To może być jeden z kluczowych dowodów w sprawie.

O sprawie szeroko pisaliśmy w artykule „"On go zabił, z okrucieństwem go skatował, ja własnego syna nie poznałam, on mi zniszczył życie" - jakie były okoliczności śmiertelnego pobicia na Cierpięgach?

19-letni Dawid usłyszał najpierw spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ponieważ śledczy stawiali go w momencie, kiedy 17-latek jeszcze żył. Na początku lutego zmieniono go na zarzut popełnienia zbrodni zabójstwa kwalifikowanego ze szczególnym okrucieństwem, za co - zgodnie z kodeksem karnym - grozi od 12 lat pozbawienia wolności do dożywocia. Dawid F. będzie jednak sądzony jako młodociany, więc grozi mu maksymalnie kara 25 lat pozbawienia wolności.

Młodociany to sprawca, który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 21 lat i w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat. Jak mówi adwokat Radosław Szczepaniak, mimo to Sąd ma możliwość wydania wyroku dożywocia, jednak może skorzystać z odstępstwa ze względu właśnie na wiek oskarżonego.
 

W tej chwili mamy już opinie biegłych, którzy jednoznacznie wskazują, że taki mechanizm, taki sposób działania pozbawia człowieka w sposób szczególnie okrutny życia - mówi w rozmowie z TVP Poznań prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Mamy do czynienia z mechanizmem szczególnie okrutnym, czyli zadawaniem licznych, wielokrotnych ciosów w okolice głowy, twarzy i całego ciała, doprowadzenie w ten sposób do upadku pokrzywdzonego, do jego stanu bezbronności i również zadawania w takiej sytuacji licznych razów poprzez kopanie czy uderzanie ręką. Istotnym elementem tej sprawy, a także materiału dowodowego, jest zapis z telefonu podejrzanego. On też obrazuje sposób jego działania. Ten element telefonu jest na tyle istotny, że nagrany został przebieg zdarzenia. Nie pamiętam takiej sytuacji, żeby sprawca zabójstwa nagrał swój czyn na telefon. W tym wypadku mamy do czynienia z poważnym czynem, z zabójstwem, ze zbrodnią zabójstwa i to jest zastanawiające, że ktoś takie swoje zachowanie w tym momencie nagrywa, aczkolwiek ludzie nagrywają wiele różnych rzeczy.


Mama Mateusza nie jest w stanie obejrzeć filmu, na którym uwieczniono skatowanie jej syna.

Ja tego filmu jeszcze nie widziałam, bo nie mam odwagi tego obejrzeć - mówi Marta Wiącek, mama Mateusza. Nie wiem jakbym to przetrwała, widząc mojego syna w kałuży krwi.


Rodzina zmarłego nie ma wątpliwości - Dawid powinien usłyszeć najwyższy możliwy wyrok.

Myślę, że jeżeli jest film, który on sam nagrywał jak jest zadowolony, że skatował dzieciaka niby za 50 złotych, czuje się z tego dumny, ma satysfakcję to myślę, że powinien ponieść odpowiednią karę za to - mówi Marcin Haremza, chrzestny i najbliższy wuj zmarłego 17-latka. Myślę, że 25 lat to jest minimum, ale znając nasze wspaniałe sądy, to potraktują go być może łagodniej.


Prokuratura długo czekała na zmianę kwalifikacji czynu. Zdaniem prawnika, można było zrobić to szybciej.

Jeżeli istnieją podstawy do zmiany tego zarzutu, nie budzące wątpliwości, to zarzut powinien być zmieniony niezwłocznie - mówi adwokat Radosław Szczepaniak. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby czekać kilka miesięcy na zmianę zarzutu - wręcz przeciwnie, obowiązuje zasada szybkości postępowania, więc im szybciej, tym lepiej.


Obrońca podejrzanego podkreśla, że zarówno jego klient, jak i rodzina Dawida także cierpią z powodu tego, co stało się przy ul. Cierpięgi.

Cała rodzina mojego klienta bardzo cierpi z tego powodu, współczując jednocześnie rodzinie świętej pamięci Mateusza, jak również stara się - na tyle, na ile jest to możliwe - wspierać członka swojej rodziny, który przebywa w areszcie - mówi adwokat Jędrzej P. Kwiczor, obrońca podejrzanego. Niestety nie mogę się w żadnym aspekcie wypowiadać na temat materiału dowodowego. Jeżeli odpowiem, że widziałem film to znaczy, że potwierdzam, że taki materiał istnieje.


tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

PODOBNE TEMATY
23-latka handlowała podróbkami! Teraz za to odpowie Ogólnie mówi się, że "buty są jak lody - zawsze jest miejsce na więcej". Kobiet do ich zakupu nie trzeba... Poniedziałek, 16 maja 2022
Kolejne ćwiczenia strażaków Ćwiczenia gnieźnieńskich strażaków z zakresu ratownictwa technicznego. Działania tego typu stały się... Niedziela, 15 maja 2022
Jedziesz autem do Powidza? Uważaj, gdzie parkujesz! Strażacy apelują o rozsądne poruszanie się i parkowanie samochodów w Powidzu. Ostatnia sytuacja, którą... Niedziela, 15 maja 2022
Policjanci informują Ukraińców o odpowiedzialności prawnej wynikającej nieprawidłowych zachowań na drodze Podczas służby policjanci drogówki i prewencji spotykają kierowców pochodzących z Ukrainy. W związku... Piątek, 13 maja 2022