moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Innowacyjna operacja na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej

Piątek, 4 marca 2022
  • Innowacyjna operacja na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej

2 marca na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Szpitala Pomnik Chrztu Polski wykonano innowacyjną operację przepukliny odbytniczej - rectocele. Operacja została wykonana przez prof. dr hab. n. med. Tomasza Kościńskiego w asyście zastępcy koordynatora dr n. med. Krzysztofa Karasia.

Pan prof. dr hab. n. med. Tomasz Kościński to wieloletni pracownik naukowy Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej w Poznaniu. Promotor leczenia chorób dna miednicy, zaparć stolca, niewydolności zwieraczy odbytu. Autor wielu pionierskich sposobów leczenia małoinwazyjnego chorób odbytu w tym przetok, ropni, przetok odbytniczo-pochwowych, wypadania odbytnicy czy hemoroidów.

Pan Profesor - mentor, nauczyciel, osoba o ogromnej wiedzy, przyjechał do szpitala w Gnieźnie, by podzielić się swoją wiedzą, przekazać umiejętności i swoje długoletnie doświadczenie gnieźnieńskim chirurgom.

Szpital Pomnik Chrztu Polski ma ambicje podjęcia współpracy z uczelniami wyższymi tj. z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu oraz w Bydgoszczy. Chcemy aby z naszych doświadczeń i bazy lokalowej mogli korzystać studenci – przyszli lekarze.

Rectocele to patologiczne uwypuklenie przedniej ściany odbytnicy w kierunku pochwy, które jest skutkiem defektu anatomicznego powięzi odbytniczo-pochwowej. Pacjentki uskarżają się na ból i dyskomfort w obrębie krocza. Brak możliwości prawidłowego wypróżnienia, wymusza u chorych: konieczność wspomagania defekacji zarówno przez leki i lewatywy, czy w wyższym stadium, wywierania ucisku na odbyt wkładając palec do pochwy. Powoduje to dyskomfort psychiczny, wymusza ciągłe myślenie o toalecie, wpływa na codzienną aktywność oraz doprowadza do bolesnych stosunków płciowych.

Innowacyjność operacji polega na wszyciu materiału protetycznego w miejsce ubytku - operację wymyślił oraz zapoczątkował prof. dr hab. n. med. Tomasz Kościński.

Dziękujemy Panu prof. dr hab. n. med. Tomaszowi Kościńskiemu za nawiązanie współpracy, a tym samym umożliwienie doskonalenia umiejętności chirurgów i rezydentów naszego szpitala.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Jeden dzień - wiedza na całe życie. Zapraszamy na rodzinny piknik Compensy! W niedzielę, 26 czerwca, na Rynku w Gnieźnie odbędzie się piknik rodzinny Strefa Bezpieczeństwa Compensy.... Czwartek, 16 czerwca 2022
Miejski program dofinansowania in vitro Przypominamy o miejskim programie dofinansowania zabiegów in vitro! Na ten cel w miejskim budżecie zapisano... Środa, 15 czerwca 2022
Jak codziennie dbać o swoje zdrowie? Nie ma innej recepty na długowieczność niż dobre zdrowie. Latamy w kosmos, mamy dostęp do bibliotek... Wtorek, 14 czerwca 2022
Naturalne sposoby na obniżenie poziomu kortyzolu Kortyzol jest hormonem stresu uwalnianym przez nadnercza. Pomaga organizmowi radzić sobie w sytuacjach... Poniedziałek, 13 czerwca 2022