moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Neurologia i udarówka zostają w Gnieźnie

Wtorek, 1 marca 2022
  • Neurologia i udarówka zostają w Gnieźnie

W piątek 25 lutego br. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka", a Szpitalem Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie w zakresie wspólnych działań mających na celu m.in. doprowadzenie do cesji kontraktu neurologicznego.

Dokładnie rok po burzliwej Sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego na której wszyscy radni jednogłośnie opowiadali się za tym jak istotne jest pozostawienie oddziału neurologicznego i leczenia udarów w Gnieźnie. Rok po tym, jak ogłosiłem, że walczymy o wszystko, czyli o neurologię i udarówkę, a także ZOL, wypracowaliśmy porozumienie, które otwiera nam drogę do podjęcia wspólnych działań, aby uzyskać zgodę Prezesa NFZ na cesję - mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. Przez ponad rok walczyliśmy o wszystko, dziś mogę powiedzieć: Drodzy mieszkańcy Powiatu Gnieźnieńskiego jesteśmy o krok by wygrać wszystko! Teraz piłka po stronie NFZ.


Co zakłada porozumienie? Jak informuje Grzegorz Sieńczewski dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski:

W porozumieniu określiliśmy wzajemną współpracę pomiędzy naszymi jednostkami. Najistotniejszy dla mieszkańców jest zapis o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umowy z NFZ na zakres neurologiczny i leczenia udarów na nasz szpital oraz świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych na szpital wojewódzki. Jednym słowem, my oddajemy kontrakt na ZOL somatyczny, a dostajemy kontrakty na neurologię i leczenie udarów.


Głos w sprawie zabrała również Paulina Stochniałek Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego:

Porozumienie między szpitalami pozwoli podmiotom wyspecjalizowanym realizować te działania, do których zostały powołane. Proponowane zmiany pozwolą na zwiększenie dostępności do usług z zakresu świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych w szpitalu wojewódzkim, natomiast szpital powiatowy z uwagi na posiadanie w swoich strukturach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Oddziału Intensywnej Terapii może zapewnić szybkie i kompleksowe udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu neurologii. Zawarte porozumienie dotyczy szerszej współpracy tych jednostek. Powyższe świadczenia udzielane są w Gnieźnie w szpitalach oddalonych od siebie o około 3 km, co umożliwia dalszy rozwój współpracy w zakresie udzielania świadczeń na rzecz pacjentów obu szpitali.

Z medycznego punktu widzenia, ten ruch jest trudny do przecenienia. Od niemal roku Oddział Kardiologiczny wraz z Pracownią Hemodynamiki znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie SOR-u. Leczenie ostrych zespołów wieńcowych,  w tym zawałów mięśnia sercowego rozpoczyna się z chwilą przyjęcia pacjenta na SOR. Oddział neurologiczny wraz z oddziałem leczenia udarów, będą w tej samej lokalizacji, dzięki temu pacjenci z udarem mózgu otrzymają pomoc od ręki. Zarówno przy zawale jak i udarze liczy się czas, który dzięki cesji kontraktu zyskali nasi mieszkańcy - powiedział Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Pomnik Chrztu Polski.


Jak zauważa, starosta - dla nas godność i interes pacjentów jest najważniejszy, dzięki sprawnym działaniom dyplomatycznym i spokojnym rozmowom na argumenty a nie zarzuty i obrażanie drugiej strony, dzisiaj mogę spojrzeć mieszkańcom w oczy i powiedzieć: Mamy to. Neurologia i udarowówka zostają w Gnieźnie!

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Szpital Dziekanka pilnie szuka psychiatrów dziecięcych Nasz Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka w Gnieźnie pilnie poszukuje psychiatrów... Piątek, 6 maja 2022
7,2 tys. porodów w pierwszym kwartale 2022 r. w Wielkopolsce. Gnieźnieński szpital w czołówce! Wielkopolski oddział NFZ ponownie przygląda się liczbom hospitalizacji porodowych w poszczególnych szpitalach.... Piątek, 29 kwietnia 2022
Choroby skóry - skorzystaj z porady dermatologa online Wiosna to długo wyczekiwana pora roku. Niestety, wraz z pierwszymi promieniami słońca i zmianami temperatury,... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Telefon Zaufania dla Osób z Ukrainy Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z dużą liczbą... Czwartek, 21 kwietnia 2022